Skocz do zawartości

okulary do synty 8


grzesiola

Rekomendowane odpowiedzi

Z moich skromnych doświadczeń wynika, że kitowy okular Synty 8 ", 10 mm to badziew nadający się do rzucania psu. Co ciekawe, okular tego samego producenta ale 25 mm, oceniam jako znakomity. TMB 6 mm sprawdza się znakomicie a w drodze jest ta soczewka  Barlowa:

 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=1673&lunety=Soczewka_Barlowa_GSO_2x_i_1,5x_(2_w_1)_/_1,25'' , którą będę testował ze wszystkimi trzema okularami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wspomniana soczewka Barlowa dotarła - użyłem jej kilka razy. Przy podwójnym zwiększeniu ogniskowej i zastosowaniu okularu 6 mm, uzyskałem powiększenie 400 razy. Ale to fajnie tylko brzmi. Obiekty stały się nienaturalnie zaciemnione (Jowisz i Księżyc) nie dodając do obrazu żadnych szczegółów, wręcz przeciwnie. Nie odkryje Ameryki, jeśli napiszę, że w przypadku wizuala Synta 8", taka soczewka jest nieprzydatna, przynajmniej dla mnie. No chyba, żeby były jakieś idealne warunki, na które nie trafiłem.

 

W drodze do mnie jest okular ortho Baader 6 mm. Dam cynk, jak mi spasuje, lub nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł wyczekiwany ortho Baader 6 mm już przedwczoraj, ale chmurwy pokrzyżowały plan. Spalając się wręcz z ciekawości, zacząłem porównywać posiadany wcześniej TMB II z pierwszy raz używanym przeze mnie ortho. Zacząłem od Jowisza. TMB jak zwykle niezawodny, pokazał piękną tarczę ze szczegółami, jak zwykle jednak z pewnym niedosytem ostrości. Założyłem orciaka. Pierwsze wrażenie bardzo niekorzystne. Naparstek z badziewną muszlą oczną. Od razu walnąłem się soczewką w oko, brudząc ją przy okazji.  To małe ER dało o sobie znać. Byłem wściekły. Po wysuszeniu i odparowaniu optyki próba druga. Ostrożnie zbliżałem swoja gałkę do okularu i ... zaskoczenie totalne. Po wyostrzeniu obrazu dostrzegłem jasną tarczę, bardziej "zimną" niż w TMB ale o zauważalnie zwiększonym kontraście. Po założeniu filtra szczegóły stają się coraz bardziej czytelne. Gdy Jowisz schował się za drzewami, przyszła pora na Łysego. Tu już filtr obowiązkowo, bo blask jest nie do zniesienia. Kratery i mnogość szczegółów na plus dla ortho. Z ciekawości założyłem nawet Balowa x2. Obraz zciemniał, ale nadal był czytelny (powiększenie 400x)  Cool

Na deser Saturn. Dość nisko i na dodatek blisko Księżyca niemal w pełni, więc nie robiłem sobie nadziei. TMB jak zwykle, poprawny, ładny obraz. Baader spowodował u mnie migotanie lewej zastawki :pajacyk: Tarcza, po kilku minutowym wpatrywaniu się w nią zaczęła przedstawiać swe szczegóły! Widziałem też przerwę Cassiniego, pomimo łuny bijącej od Księżyca. Polukałem jeszcze po gwiazdach, na DS-y nie było szans ze względu na Księżyc.

Resume: Baader Ortho Classic 6 mm w mojej ocenie jest bardziej kontrastowy i ostry od TMB II. Niestety, trzeba się nauczyć przez niego patrzeć, najlepiej siedzieć jak zwykle, na krzesełku. Po opanowaniu techniki, można się cieszyć nim, zwłaszcza, ze nie jest czuły na nie osiowe patrzenie, jak TMB. Gratuluję sobie tego zakupu. ;)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kombiii napisał:

Dotarł do mnie właśnie Explore Scientfic 14 mm z nieprawdopodobnym polem widzenia 82 stopnie! Wypełniony azotem i wodoszczelny. Mam nadzieję, że testy jeszcze dzisiaj :hot:

Cool. Powinieneś być zadowolony. Ja w 8-mce miałem w podobnych ogniskowych LVW 13 i Meade SWA 16 i szczerze wolałem w tym wypadku Meade bo obraz w LVW wydawał mi się trochę za ciemny. Za to LVW pokazały pazur jak zmieniłem telepa na 12-tkę. Wolałem je wtedy zarówno od Meade jak też ES-ów, ale to trochę też rzecz "gustu" :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, iż wczorajsze warunki nie napawały optymizmem (drobne chmurki, zamglone niebo) uparłem się, by przetestować mój nowy nabytek, czyli Explore Scientfic 14 mm - 82 stopnie. Zacząłem od Jowisza. Obraz ostry, kontrastowy nieczuły na nieosiowe patrzenie, komfort obserwacji wysoki - jak dla mnie ER dobrany w punkt. W mojej Syncie daje powiększenie 85x przy źrenicy wyjściowej 2,35 mm.

Pierwsza i najważniejsza rzecz, która zatyka dech w piersi to pole widzenia. Po skierowaniu telepu na zupełnie przypadkowy obszar nieba, ukazują się gwiazdy w nieznanej mi dotąd perspektywie i głębi. To tak, jakby odnaleźć inny wymiar postrzegania. Wrażenie jest niezwykłe i wywołuje przysłowiowe ciary na plecach. Saturn z dwoma księżycami otoczony gwiazdami to przepiękny widok, bez odblasków, ostry jak brzytwa. Ale ja tu gadu gadu a DS-y czekają.

Na pierwszy ogień "ćwiczebna" M13 w Herkulesie. Wcześniej widziana w kitowych 25 i 10 mm, teraz pokazuje całe swoje piękno. Następnie po raz pierwszy na moim niebie M92, znaleziona bez żadnego trudu, bardzo podobna do M13, choć chyba nieco ciemniejsza. Zachęcony łatwością obserwacji, porwałem się na M81 i M82. Obydwie galaktyki znalazły się... w jednym polu widzenia! Byłem zachwycony. Idąc za ciosem, skierowałem oko Synty na Andromedę, choć była stosunkowo nisko - M31 i M32 ukazały się w jednym polu, powalając mnie na łopatki.

Z całą pewnością jest to mój docelowy okular do obiektów głębokiego nieba, kupiłem go od kolegi szarego, którego z tego miejsca pozdrawiam. beer

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2017 o 07:30, kombiii napisał:

...M31 i M32 ukazały się w jednym polu, powalając mnie na łopatki.

Doprecyzuję. W jednym polu miałeś jasne jądro M31 i M32. Andromeda w całości to chyba się w Naglerze 31 nawet nie mieści.

No i gratuluję zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)