Skocz do zawartości

Z lornetką na gromady i gromadki


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Janko napisał:

.....

Obserwując gromady każdy znajdzie więc coś dla siebie. Umysł ścisły będzie starał się określić typ według klasyfikacji Trumplera i związek między obserwowanym obrazem a wiekiem i odległością. Artysta będzie się starał oddać to co widzi na szkicu lub fotografii.  Marzyciel zaś całkowicie zatraci się w bogactwie, różnorodności i pięknie gromad otwartych obecnych na zimowym nieboskłonie.

 

Łoooooaaaa.........

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MaPa napisał:

Łoooooaaaa.........

To wszystko w przyszłym tygodniu :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MaPa napisał:

Łoooooaaaa.........

Marcin, chyba nikt by się nie pogniewał gdybyś do każdej wymienionej gromady udostępnił (i wkleił tutaj) odpowiednio skrojone zdjęcie ze swoich przepastnych archiwów ;).

Nie wspominając o tym, że foto materiał można obrabiać różnie. W tym konkretnym przypadku optymalna byłaby taka obróbka, która owe gromady uwypukli. I Ty możesz tego dokonać :).

A, że "jeden obraz warty jest więcej niż tysiąc słów" więc Jankowe opowiadanie z Twoimi ilustracjami zwielokrotniłoby swoją wartość.

 

Janko, dzięki !

Znacząco poprawiłeś mi (i myślę, że nie tylko mnie) i tak niezły (bo piątkowy) poranek :))beer.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Krater napisał:

Marcin, chyba nikt by się nie pogniewał gdybyś do każdej wymienionej gromady udostępnił (i wkleił tutaj) odpowiednio skrojone zdjęcie ze swoich przepastnych archiwów ;).

Nie wspominając o tym, że foto materiał można obrabiać różnie. W tym konkretnym przypadku optymalna byłaby taka obróbka, która owe gromady uwypukli. I Ty możesz tego dokonać :)...

Przeklnie mnie ten Marcin :))beer

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już jedną noga na urlopie. Zlaty bażant czeka wraz ze smadnym mnichom

bazant.jpg.e8e7933596ca732e7e735e407dcab2a2.jpgbeerchug.gif

images.jpg.3f12b96192d6c3691156a1bc960d8c4a.jpgdrinks.gif

 

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, o ile dobrze rozszyfrowałem miejsce urlopu, południowe niebo stanie prze Tobą otworem. :)) 

Wprawdzie to tylko 3 stopnie różnicy, ale zawsze więcej można wypatrzeć. Np. Gołębia, Wilka a nad ranem może nawet Żądło Skorpiona...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lukost napisał:

Janko, Ždiar? Jak tak, to żądło wyłazi ponad horyzont, niewiele, ale zawsze.

Wprost przeciwnie - Zuberec / Habovka :))

Znasz to: Habovka a Huty to certove kuty...? :diablatko:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janko napisał:

Ja już jedną noga na urlopie. Zlaty bażant czeka wraz ze smadnym mnichom

Heh - tego bażancika to nie zazdroszczę, teraz bez problemu można dostać (np. w Lidlu), ale tras narciarskich... (byłem tam 2 razy) A co do nieba to musisz się kawałek przespacerować bo wyciągi i ośrodki świecą do późna :(
Czystego nieba na urlopie :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś oglądałem właśnie Plejady i Hiady. Prawie półtorej godziny spędziłem na przeglądaniu nieba. Najbardziej zależało mi na odnalezieniu M 31 w Andromedzie i pod koniec obserwacji chyba ją znalazłem - jako ledwo widoczną mgiełkę. Niestety, akurat tam gdzie widać Andromedę jest u nas duże zaświetlenie od strefy przemysłowej. Piszę w tym temacie,bo tekst Janka idealnie trafił w moje dzisiejsze obserwacje i wiele się z niego dowiedziałem o tym co jeszcze mogę SPRÓBOWAĆ zobaczyć lornetką. Oczywiście posiedziałem też wpatrzony w Oriona i jego mgławicę, Lambda - Lambda też widziałem. Szukałem jeszcze M 41 w Wielkim Psie, ale nie znalazłem nawet mgiełki, więc  zakładam, że raczej przez lornetkę z moim powiększeniem jej nie widać? Cieszy mnie fakt, że gdy już raz się pomęczę szukając jakiegoś obiektu to później nie mam już problemu z jego odnalezieniem. Pochwalę się jeszcze przy okazji, że w sobotę podczas półcieniowego zaćmienia Księżyca, udało mi się zobaczyć po raz pierwszy trzy księżyce Jowisza - Ganimedesa, Europę i Kalisto:))

  • Like 1

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jaką? M41 jest bezproblemowa w lornetkach o aperturze 40-50 mm, a pewnie i mniejszych. 

 

20 minut temu, piotrek_p napisał:

 Szukałem jeszcze M 41 w Wielkim Psie, ale nie znalazłem nawet mgiełki, więc  zakładam, że raczej przez lornetkę z moim powiększeniem jej nie widać?  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.02.2017 at 16:15, Janko napisał:

Mgławica wraz z gromadą NGC 2244 jest całkiem odległa ? 520 lat świetlnych od Ziemi i tylko jej rozległości i intensywności promieniowania gwiazd zawdzięczamy możliwość obserwacji lornetkowych. 

Gdyby była od nas oddalona o 520 ly to możnaby powiedzieć, że jest całkiem blisko. Niestety, jest o jedno zero więcej, a szkoda ;)

Jeśli mowa o młodych gromadach otwartych, nie sposób nie wspomnieć o nieco mniejszym obiekcie - sigmie Orionis. Widoczny układ wielokrotny gwiazd to najjaśniejszy jej składnik. Co więcej, jedna z tworzących go gwiazd - sigma Orionis C znajduje się na niestabilnej orbicie i w przyszłości może zostać wyrzucona z układu. Moją nową zimową tradycją jest odwiedzanie sigmy każdej pogodnej nocy. Kolejna piękna ozdoba Oriona.

P.S. Dawno nie czytałem tak wciągającego artykułu!

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2017 at 11:12, Mikołaj napisał:

Gdyby była od nas oddalona o 520 ly to możnaby powiedzieć, że jest całkiem blisko. Niestety, jest o jedno zero więcej, a szkoda ;)

...

Wielkie dzięki za wychwycenie babola! Jednak zdołałem "pożreć" jedno zero w opisie Rozety, a to robi różnicę.

Więc powtarzam zdanie, tym razem poprawnie:

Mgławica wraz z gromadą NGC 2244 jest całkiem odległa ? 5200 lat świetlnych od Ziemi i tylko jej rozległości i intensywności promieniowania gwiazd zawdzięczamy możliwość obserwacji lornetkowych.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wreszcie w weekend udało mi się zobaczyć mgiełkę M41 :)). Zaświetlenie u mnie jest jednak większe, niż mi się na początku wydawało. Ale akurat w piątek warunki pogodowe były najlepsze odkąd kupiłem lornetkę i zacząłem obserwować. Napatrzyłem się też na obiekty w Orionie jak nigdy! Jak na razie to Orion jest moim lornetkowym faworytem.

  • Like 1

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, piotrek_p napisał:

...Jak na razie to Orion jest moim lornetkowym faworytem.

Nic dziwnego. To przecież gwiazdozbiór doskonały.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)