Skocz do zawartości

Podłączenie koła filtrowego, kamerki i barlowa - kolejność


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Być może głupie pytanie...ale czy to w jaki sposob ustawimy koło filtrowe, kamerke i barlow w kolejności jest ważne ?

Chodzi o to czy najpierw do teleskopu wkrecamy barlowa, pozniej kolo z filtrami i na koncu kamerka zeby matryca była blisko filtrów czy to wogóle nie ma znaczenia ? w zebranym materiale mam bardzo dużą FocalLength=13750 a w innym filtrze nawet 17k

Wczoraj seeing na wenus był w granicach 7/10, 8/10 i wydawalo mi się że material który zebrałem jest gbardzo dobry jak na tak małą aperture. Po obróbce okazuje się że jest klapa i po wyostrzeniu kanału mam paski :(. Raczej nie są to artefakty procesowania bo stackowalem go na rozne sposoby i to samo. Byc moze poprostu przesadziłęm z powiększeniem ?

Ustawienia dla filtra UV w firecapture

Camera=ZWO ASI120MM
Filter=UV
Profile=Mars
Diameter=4.89"
Magnitude=1.18
CM=41.9°  (during mid of capture)
FocalLength=13750mm
Frames captured=11722
File type=AVI
Extended AVI mode=true
Compressed AVI=false
Binning=no
ROI=512x400
ROI(Offset)=0x0
FPS (avg.)=35
Shutter=27.85ms
Gain=15
SoftwareGain=10 (off)

HighSpeed=off
Gamma=43
USBTraffic=86
AutoExposure=off
Brightness=0
Histogramm(min)=0
Histogramm(max)=131
Histogramm=51%

 

Dzięki

Piotr

Venus UV.jpg

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno najpierw Barlow, potem koło i dopiero kamera. Kamera blisko filtrów pozwoli uniknąć winietowania. Ale generalnie te kamerki maja małe chipy więc spokojnie. Z powiększeniem nie wolno szaleć. Z oczywistych względów. Spada Ci rozdzielczość. Ten seeing to raczej przesadziłeś. Jeśli na filmie krawędzie planety falują choć trochę, to na pewno nie ma 8/10. Najlepiej byłoby zmierzyć seeing na gwiazdę, ale w tym samym kierunku, bo Wenus jest nisko i ma to znaczenie. Tak zmierzony seeing to wartość kątowa więc unikamy naszych sugestii, że jest lepiej niż faktycznie jest.

Dla mnie ten materiał jest przepalony i stąd te prążki.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)