Skocz do zawartości

Dlaczego nie głosujemy w konkursikach?


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli w konkursie bierze udział osoba posiadająca sprzęt za 100 tyś i od 20 lat zajmuje się astrofotografią to średnio widzę swoją wygraną. Znam wiele osób które po prostu nawet nie publikują tego co robią bo wiedzą ile im brakuje a uwagi zawsze te same .  Kolor na gwiazdach , pojechane gwiazdy brak korektora filtra srilta i innego gówna. Ja osobiście mam daleko w poważaniu wszystkie uwagi które mogą zostać naprawione za pomocą eurogłąbków . Forum ma chyba inny cel niż zniechęcanie ale mogę się mylić , mamy trzy główne fora astronomiczne i podzieloną społeczność. Będąc pierwszy raz na forum i po przejrzeniu prac konkursowych stwierdziłem że nie ma nawet co wstawiać jakiś tam lepszych wyników. A teraz proszę nie traktować tego jako zarzut ale znudziło mi się podziwianie prac 10 osób które wygrywają praktycznie każdy konkurs ale tak jak mówię jest przepaść miedzy sprzętem za 3-5 tyś a 30-50 tyś i nikt mi nie powie że jest inaczej. Osoby zaczynające przygodę stają przy wielkim murze a pomocy jak na lekarstwo. Bardzo mało osób pokazuje jak podeszło do danego tematu jakie techniki zastosowało i dlaczego tak a nie inaczej. 

Może i dużo żalu jest w tym tekście ale jak chcemy aby konkurs miał większą popularność to może nie wiem rozdzielmy na 2 lub 3 konkursy dla początkujących dla średnio zaawansowanych i dla tych profesjonalnych , proszę nie mówcie mi że nie ma sensu dzielić bo jest to konkurs fotografii amatorskiej ale gdzie kończy się amatorska foto astronomia? Może to przyczyni się do większej ilości osób które zaczną pisać o swoich chińskich metodach aby tanim kosztem wyciągnąć ile się da z danego materiału może ludzie zaczną być bardziej aktywni gdy zobaczą swoją pracę która walczy z innymi na podobnym poziomie.

to moja personalna opinia i proszę ją tak traktować.(

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej krzywdzące jest w tej opinii to: "Osoby zaczynające przygodę stają przy wielkim murze a pomocy jak na lekarstwo" . Pytam- kto kiedy zwrócił się do Jolo czy do mnie z pytaniem i nie otrzymał pomocy lub odpowiedzi !!!! No kurde niech napisze tu  - śmiało !!!!!

A tutoriale? A opisy? Po cholerę ludzie tracą czas i to piszą? Pewnie: prościej jest napisać " chce kupić teleskop tylko nie wiem jaki" a jak ktoś pod tym napisze : poczytaj  forum to zaraz zarzuty że nie chce pomóc. Jest inaczej? To przykłady poproszę zamiast bla bla bla...

 

Uwaga - odnoszę się wyłącznie do tej części opinii. Innych aspektów typu " tak mi nic nie wychodzi, siedzę sobie i nikt mi nie chce pomóc" nie kupuję, bo to czyste lenistwo i brak inicjatywy.

To moja personalna opinia i proszę ją tak traktować.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie personalne pytanie ciebie czy innego użytkownika zawsze spotkało się z odzewem. Wolał bym aby dyskusje przeniosły się z pw na forum. Co do poradników nie sprawdzałem obecnie jak się pozmieniały  ale gdy zaczynałem były to informacje z dawnych czasów i dawno nieaktualizowane ( rozumiem że jeśli chodzi o ustawienie na polarną to za dużo się nie pozmieniało :) ale już w podstawach obróbki to cały kosmos ).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOKŁADNIE TAK

15 minut temu, wessel napisał:

Najbardziej krzywdzące jest w tej opinii to: "Osoby zaczynające przygodę stają przy wielkim murze a pomocy jak na lekarstwo" . Pytam- kto kiedy zwrócił się do Jolo czy do mnie z pytaniem i nie otrzymał pomocy lub odpowiedzi !!!! No kurde niech napisze tu  - śmiało !!!!!

A tutoriale? A opisy? Po cholerę ludzie tracą czas i to piszą? Pewnie: prościej jest napisać " chce kupić teleskop tylko nie wiem jaki" a jak ktoś pod tym napisze : poczytaj  forum to zaraz zarzuty że nie chce pomóc. Jest inaczej? To przykłady poproszę zamiast bla bla bla...

DOKŁADNIE TAK!!!! WSZYSTKO PRAWDA!!!
Nie spotkałem nikogo z Czołówki kto na moje laickie pytanie by nie odpowiedział, nie pomógł, a ten cały dział i jego podpięte tematy to potwierdza całkowicie.Wystarczy tylko chcieć spróbować - poczytać, obejrzeć, zapytać.....

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BlackPitchPL napisał:

Faktycznie personalne pytanie ciebie czy innego użytkownika zawsze spotkało się z odzewem. Wolał bym aby dyskusje przeniosły się z pw na forum. Co do poradników nie sprawdzałem obecnie jak się pozmieniały  ale gdy zaczynałem były to informacje z dawnych czasów i dawno nieaktualizowane ( rozumiem że jeśli chodzi o ustawienie na polarną to za dużo się nie pozmieniało :) ale już w podstawach obróbki to cały kosmos ).

To nie ja piszę do siebie na PW tylko ludziska do mnie piszą na PW - widocznie mają powody. 

Tutoriale są do najnowszego softu Pixinsight i Maxima a pewnie i do DSS i innych też by się znalazły, testy sprzętu na bierząco... Nie rozumiem czego więcej trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ty ale ja spotkałem się często jak rozmawiałem z innymi i pytałem ich dlaczego nie napisali mi czegoś na forum to dostałem odpowiedz : bo jak bym napisał na forum jak ja to robię to by mnie chyba wyśmiali. Powody mogą być błahe i jakie by nie były to jednak przyczyniają się do tego że mało osób pisze cokolwiek lub nie publikuje niczego. 

Co do tutorial- i  to sprawa jest prosta nie ma jednego tutorial-a do wszystkiego ( tak nie da się napisać takiego). Jak sam wiesz każda sesja wymaga innego podejścia są pewne kroki za którymi powinniśmy podążać ale czasem można niektóre pominąć albo zastąpić ją inną techniką. Ludzie są często małymi leniuszkami i nie chcą czytać całej Biblii aby dowiedzieć jak pokonać Goliata :).  A często wystarczy napisać komuś  po raz 100 no z procy.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, kto tu kogokolwiek wyśmiewa, ja nie pamiętam a jakiś czas tu jestem. Wytykanie błędów to co innego - nie widzę powodu źebym pisał że fotka jest ok jak nie jest ok. Parę osób sobie tego nie życzy - to nie piszę. Ale żeby wyśmiewać? Jak samemu się tak zaczynało? Ciekawym polecam mój post w tym temacie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej podróży przez astrofoto przeszedłem wiele etapów, od Zenita 12XP z obiektywem Jupiter 135, którego prowadziłem ręcznie na statywie geodezyjnym za pomocą metrowej listewki i kartki z podziałką, poprzez lustrzankę z budżetowym zoomem tamrona na EQ3-2 z napędem, potem (o zgrozo) z achromatem 120/600, potem newton 150mm, 200mm, EDek 102, SCT 11 i 8", a skończywszy póki co na refraktorze 130mm. Montaży przez moje ręce przeszło też kilka: EQ3-2, HEQ5, CG5GT, ZEQ25GT i EQ6. Dlatego każdemu, kto pyta staram się pomóc według własnej najlepszej wiedzy i nie zniechęcać, choć czasami nie jest łatwo.

Jestem też trochę przeciwnikiem prowadzenia takich dyskusji na PW. Po pierwsze - ten kanał nie służy do tego. Wiadomości prywatne są od prywatnych konwersacji na prywatne tematy. Jeśli zadajemy pytanie na temat, który może innych też zaciekawić, to nie używajmy do tego PW, bo w ten sposób wszyscy oprócz pytającego na tym tracą, albo czas (odpowiadając wielokrotnie na to samo pytanie), albo wiedzę (którą inni też chętnie chcieliby nabyć). Nie od razu Kraków zbudowano i warto czasami poświęcić trochę własnego czasu na przejrzenie i przeanalizowanie dostępnych materiałów, a także na własne próby. Bo kiedy widzę, że ktoś pisze "Przejrzałem dostępne tutoriale i poczytałem tu i tu, próbowałem tak, tak i jeszcze siak, ale wciąż mi ten guiding w RA skacze, a mój zestaw jest taki i taki" to od razu biorę się za pisanie odpowiedzi. Ale jak widzę kluczowe pytania typu "to jak właściwie to LRGB się składa" to raczej nie pozwolę kawie na biurku z tego powodu ostygnąć. 

Żeby nie było - nie piszę tego personalnie do nikogo w tym wątku. To po prostu moje spostrzeżenia z ostatnich kilku lat.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o tutoriale to zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie ma jednego dla wszystkich obiektów ale czy to oznacza, że każdy pod swoja fotka ma zamieszczać tutorial? Przecież każdy do danego efektu doszedł własnym, niepowtarzalnym sposobem. Nie wyobrażam sobie ile czasu na FA musieliby spędzać nasi koledzy z pudła konkursowego. Nie uważam też, że jest jakościowa przepaść pomiędzy zdjęciami z setapów za dziesiatki tysięcy i tych za kilka, wystarczy porównać np. zdjęcia Macieja i Łukasza, ich sprzęt jest raczej z różnych bajek a wyniki prac równie dobre. Do czego zmierzam? Każdy może bawić si? w astrofoto ale jednym chce się bardziej niż innym i to oni wygrywaja w konkursach. Wszystko zależy od determinacji. Najważniejsze, żeby to sprawiało przyjemność. Chyba, że celem jest wygrywanie konkursów, wtedy to już inna sprawa. Nie myślę, że rywalizacja jest zła ale tu chyba nie o to chodzi.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy po trochu macie rację.

Prawdą jest, że ciężko zbliżyć się do czołówki a-foto. Ale kontrą może być chociażby Kenny, który z przeciętnego (sorry Paweł za to słowo) astro-fotografa wskoczył do pierwszej ligi. 

Dalej co do sprzętu - Zapewne dużo łatwiej mają posiadacze kosztownych zabawek. Sam przesiadłem się z Canona na kamerkę i już widzę różnicę. Ale znów kontrą może być chociażby Maquu, który wymiatał Canonem, że ho ho!

Teraz co do pomocy. Tu też jest różnie. Duża większość userów reaguje na zadane pytanie. Wszyscy wiemy na kogo na FA można liczyć zarówno w dzień czy w nocy. Ale jest parę osób, które - jak by to powiedzieć -  ładnie wymigały się od odpowiedzi na zadane pytanie. (dotyczyło obróbki zdjęcia) Pozwólcie, że w tym przypadku nicków podawać nie będę. :ar15firing:

No i na koniec moje odczucia co do Heńkowego konkursu. Z jednej strony jest to możliwość pokazania się, zaprezentowania swojej pracy. Motywującym do działania są oddane głosy. Ale z drugiej strony jeżeli widzisz, że pomimo starań jesteś w tym konkursie tylko tłem to faktycznie po n-tej porażce może odejść ochota na zgłaszanie prac. Ale tu należy sobie zadać pytanie. Robisz to dla siebie czy dla innych? 

:) pzdr. :)

 

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szdom1 napisał:

No i na koniec moje odczucia co do Heńkowego konkursu. Z jednej strony jest to możliwość pokazania się, zaprezentowania swojej pracy. Motywującym do działania są oddane głosy. Ale z drugiej strony jeżeli widzisz, że pomimo starań jesteś w tym konkursie tylko tłem to faktycznie po n-tej porażce może odejść ochota na zgłaszanie prac. Ale tu należy sobie zadać pytanie. Robisz to dla siebie czy dla innych?

Długo tu na forum nie jestem w fotografii jestem kiepski, lecz obserwowałem od dawna. Nie tak dawno były prowadzone próby między innymi by docenić tych co nie zajęli miejsca na tzw. pudle. Nasz Kolega Jacek E. powielał wielokrotnie moje sugestie, i o dziwo nikt nie odpowiedział na nie .  Przytoczę tylko część tekstu    ...     Moja propozycja, to by uczestnicy wystawiający swoje Dzieła do konkursu mieli możliwość otrzymania dyplomu za uczestnictwo w tym konkursie, powtarzam tylko za uczestnictwo bez określenia pozycji na której się znajdował, bez względu na zajęte miejsce w konkursie.
Dyplomy takie wydają inne organizacje światowe w formacie PDF, sam posiadam wiele takich dyplomów i wydaje mi się, że można przenieść to na nasze podwórko astro. Uczestnik biorący udział w konkursie po zalogowaniu wpisuje swój nick ewentualnie imię i nazwisko, wtedy może pobrać dyplom ze swoimi danymi jakie podał, by następnie sobie go wydrukować w formacie PDF powiesić na ścianie.
Nie biorący udziału w konkursie nie ma szans na pobranie dyplomu, program na to nie pozwoli ... . Podsumowując sam już zaczynam wątpić o co chodzi, a może by powielić satyrę leniwego. Jestem czynnym krótkofalowcem i tam jeśli pokażą się stacje dające dyplomy za darmo, to jest problem, że trudno dopchać się do tych stacji dosłownie są setki chętnych i to działa, tu jakoś nie, może tego jeszcze nie rozumieją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy taka " pobrana nagroda" da tym walczącym jakakolwiek satysfakcję? Mocno wątpię. Czym innym jest QSL w krótkofalarstwie a czym innym dyplom uznania za uczestnictwo w konkursie. Zresztą....trochę pewnie narozrabiam ale napiszę:

1. Uważam KONKURSY  astrofotograficzne polegające na zrobieniu fotki swoim zestawem za mocno niesprawiedliwe, o ile nie ma przynajmniej podziału na kategorie ( DSy, planety, Księżyc, Słońce) a najlepiej jeszcze na przykład wg stażu fotografowania. W wielu konkursach jest kategoria NEWBIE , czyli ktoś, kto na przykład fotografuje od 1 stycznia 2016. To ma sens. Wrzucanie wszystkich fotek do jednego kociołka zawsze będzie związane z nierównościami. A jeśli to jeszcze związane jest z wartościowymi nagrodami....

2. Czy innym są POKAZY fotek zakończone wyborem tej jednej najpiękniejszej- typu APOD, EAPOD czy Polski APOD. Tutaj ważne jest wrażenie jury, ich subiektywny odbiór pracy, wyboru tematu, kadru itp itd. Tu nikt nie pokazuje słabych technicznie zdjęć i raczej nie ma i nie powinno być ograniczeń. Gra o pietruszkę, trafienie w gusta jury, chwilowy nastrój lub okoliczności. Ja np. dostałem EAPOD 24 grudnia za ...kometę ze stycznia ! Przypadek? Raczej chyba nie.

I na koniec- uważam za mocno niewłaściwe i niesympatyczne wyśmiewanie kogokolwiek za słabe zdjęcie ale też w takim samym stopniu budzi mój sprzeciw stygmatyzowanie kogokolwiek za drogi sprzęt. To jest kwestia priorytetów, możliwości i zaangażowania w hobby i nic komuś do tego - jedni wolą szybka furę a inni szybki astrograf. Z takich też powodów usunąłem ze stopki swój sprzęt, bo miałem dość czytania " tobie to łatwo przychodzi bo wydałeś kupę kasy na sprzęt i masz spokój". Nie, to nie przyszło mi ani łatwo ani szybko a na pewno nie bez ogromnych wyrzeczeń. Tyle tylko że uważam że jak coś robić to porządnie, bez łatania na taśmę klejącą i skręcania na drucik.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo, jako że kolejne posty dotyczyły stricte Konkursu Henia, przeniosłem je do stosownego tematu :)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

 Czym innym jest QSL w krótkofalarstwie a czym innym dyplom uznania za uczestnictwo w konkursie.

 

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią, lecz co do cytatu już nie, QSL to jest co innego, to jest potwierdzenie łączności, ja mówię o dyplomach uznania za uczestnictwo i takie mam, kilka jest na mojej stronie, nie wszystkie, to są dyplomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet ta dyskusja pokazuje jak duże jest zainteresowanie innych. Osoby które się wypowiedziały są dość mocno aktywne na forum i zawsze spotykam się z odzewem z ich strony ale o ile pamiętam to to forum ma więcej użytkowników niż 10 i chyba spora część jednak jest za Astrofoto. Ludzie co z wami może wystarczy wam zrobić stronę z tutkami dać możliwość opublikowania zdjęcia i  tyle po co to całe forum. 

  • Like 2

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że rozmowa trochę uciekła na inny temat.

Napiszę coś od siebie. Nie wystawiam za dużo zdjęć i nie dla tego, że są marnej jakości, ale dla tego, że ich nie robię za dużo (brak czasu, pogody itp.)

I zdaję sobie sprawę, że mój sprzęt odbiega jakościowo od sprzętu osób, które zdobywają nagrody w konkursach, ale akurat to mnie nie obchodzi. Wiem również, że jest mało komentarzy przy moich zdjęciach i nie dlatego, że są dobre, tylko dlatego, że są właśnie niedoskonałe i co niektórym po prostu nie chce się pisać co można poprawić, bo poprawić należy wszystko. Oglądając natomiast zdjęcia konkursowe można podziwiać i przynajmniej można się postarać doskonalić swój kunszt obróbki zdjęć, aby chociaż w minimalnym stopniu zbliżyć się do doskonałości.

A co do pomocy bardziej doświadczonych kolegów na forum. Tutaj akurat się nie zgodzę, że nie ma pomocy. Nie będę pisał po nickach ale zawsze jak miałem problem, czy prośbę to otrzymywałem pomoc, czy to na ogólnym forum, czy na PW (za co wszystkim serdecznie dziękuję).

Ludziska, róbmy zdjęcia i pokazujmy je innym, bez względu na to jak daleko nam jeszcze brakuje do doskonałości. Może to zachęci innych do pokazywania swoich prac.

  • Like 7
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak śledzę wątek i sam nie wiem czy coś napisać czy nie... wszak coś na rzeczy jest ... sam nie wstawiam fotek do konkursu bo... no właśnie sam nie wiem jaka jest główna przyczyna, czy to, że przykro później zobaczyć się na przedostatniej pozycji? no nie, nie do końca, jak wstawiam sam widzę gdzie jest miejsce w szeregu, ale z drugiej strony milej byłoby KONKUROWAĆ w swojej lidze, chętnie przyklasnę jakimś zmianom

... jest światełko w tunelu teraz jak mam trzy głosy to dwa oddaję "bezwzględnie", jeden w "swojej kategorii" - hmm ale czy to nie wypacza konkursu ... dobra przy następnych zrobię preeliminacje w rodzinie (żona, córki) jeden głos mój "fachowy" i dwa "laickie" będzie lepiej?

... no tak ale dyskusja jest bardziej ogólna,  dotyczy też innych konkursów... ale ja tam już tak chętnie/często nie zaglądam... dlaczego? bo czasu nie wystarcza na wszystkie aspekty astronomii amatorskiej? a może nie czuję się kompetentny jeśli w życiu nie zrobiłem żadnego szkicu i praktycznie niewiele obserwowałem na żywo...

wrzucanie fotek poza konkursem... jestem ZA, POLECAM i APELUJĘ, ... przy sowich grzecznie poproszę o uwagi i jak będą chętnie przyjmę jeśli nie, nic się nie stanie ... uważam, że może się to komuś przydać w przyszłości jak w wyszukiwarkę wpisze akurat ten sam obiekt i podobny sprzęt do łapania fotonów... tak przynajmniej sam działam, jak się zabieram za jakiś obiekt to wyszukuję na forum i wiem co jestem w stanie osiągnąć, a do czego nie doskoczę

...  tylko ja robię dwa/trzy obiekty na rok, zachodzę w głowę jak to jest możliwe aby w ciągu roku wystawić tyle prac aby mieć problem z własną autoselekcją! to już mi się nie klei z pojęciami amatorskie hobby....  abstrahując nie podoba mi się pomysł takiej selekcji.

... tutoriale są,  narzekać nie można, ale marzy mi się aby tak jak na forum pixinsight były wątki, gdzie głównym wątkiem wątku sic! jest jak efekt końcowy powstał, a nie ograniczenie się do sformułowania "obróbka PI"... tak, ja wiem ,tamto forum jest specyficzne, bo dotyczy właśnie softu, ale pomarzyć można...

... subwątek facebooka pomijam, temat nie jest mi znany...

wpis poszarpany, dla niektórych może nieskładny, ale taki był zamysł, tak miało być, szybko dużo wątków, krótkie ustosunkowanie nie elaboraty, nie każdy ma czas i pióro, traktujcie jako wielogłos w dyskusji, nie jest mi obojętne co i jak będzie się działo na forum,

 jako forumowicz kometa co pojawia się i znika, bo już nie student ale jeszcze nie emeryt i ma wile innych obowiązków nie czuję się kompetentny na jakieś konstruktywne propozycje, ale intencje wpisu mam nadzieje będą czytelne...   

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3/10/2017 at 08:15, wessel napisał:

 Czym innym jest QSL w krótkofalarstwie a czym innym dyplom uznania za uczestnictwo w konkursie. 

 

Nie prosze pana. Zakup radia to niewszystko, tak jak zakup teleskopu, sam zdiec niezrobi.  Osobiscie glosuje na zdiecia, lecz nieinteresuje sie tym tematem, wole wizual. Od kiedy jednak stada lamp zaczely rosnac do okola mego domu, wymusilo to podloczenie kamery i reszty zabawek. Dopiero zaczynam cos robic w tym temacie ale interesuje mnie astro i fotometria wiec slabo widze moje zdiecia w konkursach. Astronomia to nietylko ladne obrazki, mimo to zachecam innych, aby wstawiali swe pierwsze fotki, bo to one tak jak pierwsze obserwacje powoduja poprawe nastroju .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele do opisu, lepiej jest mi tlumaczyc mowiac jak pisac. Czasami by wytlumaczyc wystarczy banalny przyklad, a opisu.... to po pierwszym rozdziale mam dosc. Budowy filtrow, anten,strojenia itd. niebede tlumaczyc, ale to wszystko daje na koncu efekt w postaci rozmowy z australia. Radiowcy sami skadaja swoje zabawki i QSL jest takim dyplomem. Sam skladam obecnie amatorski radioteleskop i nie jest to takie, ot wezme kolo od rowera i sloik rteci od sprzedawcy ze wschodu, bede sledzil mikrofalowepromieniowanie tla. Tu i tu efekty przychodza z czasem i doswiadczeniem, a czy Nobla masz z chemii czy poezji, to i tak jestes laureatem. QSL ja traktuje jako dyplom, ktory otrzymalem za czas i prace jaka wlorzylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WIESIEK31 napisał:

Wiele do opisu, lepiej jest mi tlumaczyc mowiac jak pisac. Czasami by wytlumaczyc wystarczy banalny przyklad, a opisu.... to po pierwszym rozdziale mam dosc. Budowy filtrow, anten,strojenia itd. niebede tlumaczyc, ale to wszystko daje na koncu efekt w postaci rozmowy z australia. Radiowcy sami skadaja swoje zabawki i QSL jest takim dyplomem. Sam skladam obecnie amatorski radioteleskop i nie jest to takie, ot wezme kolo od rowera i sloik rteci od sprzedawcy ze wschodu, bede sledzil mikrofalowepromieniowanie tla. Tu i tu efekty przychodza z czasem i doswiadczeniem, a czy Nobla masz z chemii czy poezji, to i tak jestes laureatem. QSL ja traktuje jako dyplom, ktory otrzymalem za czas i prace jaka wlorzylem.

Drogi Przyjacielu tak nie jest, dzisiaj teleskopu i radia nie robi się już, to było kiedyś. W astrofoto jest obróbka cyfrowa, w radio są emisje cyfrowe. QLS to potwierdzenie łączności, które daje satysfakcję połączenia z korespondentem, mam karty QSL głów koronnych Król Husajn, Król Hiszpanii bo z nimi rozmawiałem i inne, ale nie są to dyplomy. Dyplom to co innego, nie jest go tak prosto uzyskać, trzeba na niego zasłużyć, to znaczy przez udział w zawodach jakiegoś kraju, udział w maratonie itp. jeżeli nie zajmiesz czołowego miejsca to masz możliwość pobrania sobie dyplomu za uczestnictwo w takich zawodach i w ten sposób organizator docenia biorących w tym udział. Tak na marginesie  w jakie pasmo wchodzisz

i czego będziesz słuchał  ja najbardziej lubię  13,36-13,41 i  25,22-25,67 Mhz przednia zabawa, zwłaszcza Słońce  i  inne DS, kosmos odbieram praktycznie od 0 - 470MHZ. Musisz mieć dobre programy do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)