Skocz do zawartości

Dall-Kirkham 210/3540 f/17 - obserwacje i astrofotki


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję nabytku. Mam nadzieję, że podzielisz się kolejnymi wrażeniami.

Pogodnego nieba życzę!

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jutomi napisał:

To jeszcze ironia, czy już sarkazm? ;)

W naszym ,,fachu" raczej norma - na razie na tydzień >:O

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał:

Krzesełko sobie jakieś weź, bo tak klęczeć to mało komfortowo, zwłaszcza na lodzie.

"Hołd poznański"

Trzeba oddać cześć teleskopowi ;)

A na poważnie @jutomi - mam nadzieję, że wykorzystasz go lepiej niż ja :) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejszy wieczór poświęciłem na dalsze poznawanie możliwości mojego DeKa.

Pogoda od 18.00-20.00 była fatalna i stale się pogarszała. Seening cały czas bardzo przeciętny. Gęstniejący z każdą minutą cirrus (a później chyba również chmury na średnim pułapie) spowodowały, że gołym okiem Pas Oriona ledwie majaczył a pod koniec sesji ledwie majaczyła Wenus. Na szczęście do delektowania się widokiem Wenus oraz skakania po kraterach na Księżycu wędrującym przez Hiady taka aura była wystarczająca.

Oprócz obserwacji wpadłem na lekko szalony pomysł sfotografowania Wenus i Księżyca Canonem podczepionym do DK na statywie azymutalnym.  

Poniżej wynik tego eksperymentu:

Wenus 1/1000s ISO1600

WENUS.thumb.JPG.1ebad52119388c8f4a86e31614f63811.JPG

Księżyc 1/1000s ISO3200

58bb2db9e998d_KSIYC.thumb.JPG.5bd9390ee03ce3a01999fe1757ac7b51.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza nocka upłynęła pod znakiem Księżyca i jego konjunkcji z Regulusem i 31Leo oraz podziwiania Jowisza wraz z księżycami - najciekawszy moment to odkrycie Europy około godziny 0.05.

Seening był zdecydowanie lepszy niż ostatnio, więc i fotka lepszej jakości, szkoda że faza to aż 97%.

58c3d57c73138_KSIYC97.thumb.JPG.25dc95fd3870ee68eeb7c989fc77ddea.JPG

Dall zdobył u mnie wczoraj kolejnego dużego plusa. Okazuje się, że ostrzy ze wszystkim, co mu wrzucę w wyciąg. Z bino bez barlowa również. Dzięki temu mogłem podziwiać Łysego i Jowisza z parkami okularów TV 32mm w powiększeniu 110x, WO 20mm w powiększeniu 177x; a nawet LOMO 17mm w powiększeniu 208x.

Wschodzący coraz wyżej Jowisz pięknie prezentował swoje pasy i WCP (która nawet majaczy na poniższej fotce). Niestety żeby przy tej światłosile coś się zarejestrowało musiałem użyć maksymalnego w tej puszce ISO 6400, który jest już prawie nieużywalny.

JOWISZ.JPG.58013806437b85d0905a77c482f305e6.JPG

Przy pakowaniu przypomniałem sobie o moim astrostołeczku - zdecydowanie poprawił komfort obserwacji.

DALL Z BINO.JPG

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda - tzn Twoja miejscówka :) Czy ktoś tamtędy czasami nocą przejeżdża, czy to zupełne odludzie?

Jowisza już kilka razy rano oglądałem w tym sezonie, ale warunki plus niska wysokość dawały słaby wynik :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.03.2017 at 14:20, jolo napisał:

Fajnie to wygląda - tzn Twoja miejscówka :) Czy ktoś tamtędy czasami nocą przejeżdża, czy to zupełne odludzie?

To moja "szybka miejscówka" zaledwie 4km od domu, z najbliższymi zabudowaniami około 1km; niestety z potężną łuną od aglomeracji Poznańskiej na południu i zachodzie. Na zdjęciu jest widok na najmniej zaświetlony północny-wschód. To takie "odludzie bardzo blisko cywilizacji". Geek

Poniżej dokładna lokalizacja:

58c5c8be0b103_NAJBLISZAMIEJSCWKA.jpg.ee6a2015d9227199f9024a46572cb969.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)