Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.02.2017 NGC 1514


Rekomendowane odpowiedzi

Teleskopem co prawda nie widziałem, ale lornetką 15/70 owszem. Było to jakieś 2 lata temu, więc słabo pamiętam. Z tego co mam w relacji, świeciła wyraźnie pomiędzy dwoma gwiazdkami. Wspomniałem też coś o wrażeniu lekkiego, zielonego kolorku, jednak nie mam co do tego pewności. Niestety od tamtej pory jej nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

 Podczas jednej z ostatnich sesji postanowiłem zapolować na numer 1514 z użyciem lornety 25x100. Niestety, nie miałem wystarczająco dokładnej mapy nieba (nie wziąłem atlasu ?Interstellarum?, a jedynie ?Pocket Sky Atlas?) i poszukiwania zakończyły się fiaskiem? Zdecydowanie przydałyby się też filtry UHC, umieszczone w muszlach ocznych lornety.     

 

45 minut temu, Damian P. napisał:

Teleskopem co prawda nie widziałem, ale lornetką 15/70 owszem. Było to jakieś 2 lata temu, więc słabo pamiętam. Z tego co mam w relacji, świeciła wyraźnie pomiędzy dwoma gwiazdkami. Wspomniałem też coś o wrażeniu lekkiego, zielonego kolorku, jednak nie mam co do tego pewności. Niestety od tamtej pory jej nie widziałem.

Chyba czas mi iść na obserwacyjną emeryturę....:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Nie znając dokładnie położenia, to normalne, że można przeoczyć planetarkę - szczególnie lornetkowo :) A co do widoczności, to z jasnością 10.9mag i obiektem gwiazdopodobnym (w średniej lornetce), nie stanowi ona problemu, chociaż przypuszczam, że skoro gwiazda centralna ma 9.4mag, to może być widać głównie właśnie jej blask. Obserwowałem wtedy z bardzo dobrej, zalesionej miejscówki, kilkanaście km od Włodawy. Obiekt - jak pamiętam - nie był już zbyt wysoko, ale w górze zasięg gwiazdowy lornetki, mógł sięgać nawet 12mag. Jak mam napisane w relacji odnośnie koloru (o ile to był kolor) - pojawiał się tylko z jednej strony zerkania (lewej). To trochę dziwne, więc postaram się do niej wrócić i sprawdzić, czy zielonkawy zafarb to było złudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę wybaczyć, że post pod postem, ale chciałem oznajmić, że i w 10/50 planetarka jest banalna. Świeciła sobie w idealnej pozycji - nieco po lewej stronie linii, która łączy dwie, charakterystyczne gwiazdki, oraz jakby minimalnie poniżej środka tejże linii. Najpierw zobaczone - potem potwierdzone w domu. Z ręki, ale pewne.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i ja zażyłem nieba. 
Po pierwsze, muszę pochwalić Łukasza - Obiekt Tygodnia absolutnie wzorcowy. Mało wspominany w relacjach czy fotografowany, a jednocześnie prosty orientacyjnie i łatwy do wyłuskania.

Najpierw zasadziłem się nań z Tereską (22x85) - nalotu nie opisuję, bo banalny. Planetarka widoczna w zasadzie z przyłożenia. Patrząc na wprost znikała, "odsłaniając" gwiazdę centralną, wyraźnie słabszą niż trzy okoliczne gwiazdki. Zerkaniem, mgławica wyraźnie rosła, łapiąc nawet delikatny, niebieski kolorek. Widok przecudny!
Zachęcony wyrazistością obiektu, wycelowałem 10x50. Tutaj sprawa nie była aż tak jednoznaczna, ale bez wątpienia zobaczyłem jedno z dwojga - gwiazdę lub planetarkę. Dłuższe wpatrywanie nie pozostawiało wątpliwości, że "gwiazdka" jest rozmyta. Koloru nie dało się już zaobserwować. Podchodziłem do obiektu jeszcze kilka razy tego wieczoru, i za każdym razem mgławica uparcie tam była. A po dłuższej adaptacji - na wprost dało się wyłuskać (ledwo, ale jednak) gwiazdę centralną. 

No piękna rekomendacja, Panie Łukaszu. Takie obiekty chce się obserwować :) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.02.2017 at 09:21, Panasmaras napisał:

(...)  Planetarka widoczna w zasadzie z przyłożenia. Patrząc na wprost znikała, "odsłaniając" gwiazdę centralną, wyraźnie słabszą niż trzy okoliczne gwiazdki. Zerkaniem, mgławica wyraźnie rosła, łapiąc nawet delikatny, niebieski kolorek.  (...)

Ano, nie wiem, jak mogłem ją przegapić. Po dzisiejszej sesji stwierdziłem, że w lornecie 25x100 faktycznie jest banalna - delikatnej mgiełki wokół gwiazdki centralnej nie da się przeoczyć... Niestety, niebieskawego zafarbu nie zobaczyłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś bardzo przywiązany do dachu swojego samochodu, to możesz sobie także zanabyć coś w tym rodzaju:

regulowany-statyw-z-przyssawka-lublin-138786127.jpg.e22c0c32fc32469b292b2e9e253a1833.jpg

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczak fajny gadżecik - tylko ciekawe jak to z trzymaniem? Do tego trzeba przeca przejściówkę lornetkową dokręcić.....
Ceny od 14 zł do 200. http://www.twenga.pl/statyw-do-aparatu-z-przyssawka.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jak będzie za nisko, będziesz musiał podlewarować auto albo dopompować opony. :bouncy:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Janko napisał:

Tylko że jak będzie za nisko, będziesz musiał podlewarować auto albo dopompować opony. :bouncy:

Moja Agilka ma 160cm wzrostu + gadżecik + podstawka lornetkowa i jak znalazł na moje 180, jeszcze kamienia będę pod stopy szukał ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak wysoki statyw z korbką. Te półprzysiady, ćwierćprzysiady i inna kamasutra skutecznie zniechęcają do obserwacji wyższych obiektów

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Widziałem wczoraj NGC 1514 w teleskopie 12". W okularze 25mm jasną gwiazdę centralną otulała okrągła otoczka, lecz ta z kolei nie była czymś bardzo wyraźnym ? ot przeźroczysta, jak szum, otulina. Powiększenie 107-krotne nie wiele wniosło. Podobnie w 319 razy; tu początkowo widoczna była tylko gwiazda centralna, lecz po upływie chwili pojawiła się oczywista, spora, choć dość już słaba otoczka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

22.01.2020 przed północą udało mi się wypatrzeć tą planetarkę. Wcześniej złowiem Eskimosa i Sowę bez problemu, a tu nagle schody. Szukałem jej ponad pół godziny. A okazało się, że patrzyłem na nią cały czas i że oczekiwałem czegoś innego. Eskimos jest wyraźny, a Sowa nie ma widocznej gwiazdy centralnej. Z ES 18mm w 120ED co daje 50x powiększenie widziałem z filtrem UHC Baadera obie mgławice od razu. A tutaj... Patrzę, sprawdzam i nic... Włożyłem 4mm bez filtra i chyba obraz mi odjechał. ES 11mm dający 82x plus filtr pomógł. Coś zaczęło majaczyć. Wrzuciłem ES 6,7mm i wreszcie z filtrem ujrzałem ją wyraźnie. Potem popatrzyłem jeszcze w 4mm z filtrem i jak dałem sobie czas to mgławica stała się wyraźniejsza. Na koniec znów spróbowałem z ES 18mm i teraz widzalem jak na dłoni tą mgławicę. O ile prostrze jest szukanie, jak wie się czego trzeba się spodziewać. ?

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obserwowałem ją dzisiaj przez 12" z okularami 30mm i 13mm. Widoczna... słabo, bardziej podłużna niż okrągła. Na wprost ale jakby z trudnością - nie tego się spodziewałem, bardziej jakbym jakąś słabą galaktykę obserwował. Gwiazda centralna świeci cały czas i praktycznie wybija się ponad mgławicę. Użyłem też filtra UHC ale jakoś mnie nie zachwyciła.

Następnym razem wiedząc czego oczekiwać podejdę jeszcze raz. Może mnie zaskoczy pozytywnie, kto wie... ?

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)