Skocz do zawartości

Nieplanowana sesja 21.02.2017


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja 21.02.2017. Nieplanowana sesja. Dzisiejsza sesja obserwacyjna była w ogóle przeze mnie nie planowana. Nawet nie pomyślałbym, że dzisiaj będzie pogoda. Po prostu wyszedłem na dwór, zobaczyłem gwiazdy na niebie i pomyślałem sobie "o dobra wyniosę teleskop zobaczymy co będzie!".

 

Godziny obserwacji 20.30-23.30

Temp, + 4 stopnie

Zasięg około 5 mag.

Seeing - średni, coś wisiało w powietrzu.

Niebo trochę pojaśniałe - sporo lamp w koło mnie.

Ogólnie warunki  słabe, ale da sie coś zobaczyć.

Miejsce - obok dojego domu. (Czerwona Woda)

Sprzęt: Synta 12" komplet ES-ów


1. Filtr H-Beta

Najpierw postanowiłem, czy coś widać przez mój nowy filtr ES H-Beta 2".Przeleciałem po typowych obiektach - Koński Łeb, Kalifornia i kilka innych. Było to czego się spodziewałem - nic nie było widać w tych warunkach. Za to M42 prezentowała się w filtrze przewspaniale! Taka duża, kłębiasta i dużo lepiej widoczna niż bez filtra. To było coś!

filtr1.jpg

 

filtr2.jpg

 

filtr3.jpg

 

2. Testowanie DSC w Sky Safari.

Potem przetestowałem system naprowadzania obiektów DSC w SkySafari! Powiem tylko tyle, że to bomba! Jest to dużo lepszy sposób niż w Astromist. Mega szybko się wyszukuje, szybciutko się alignuje. Po prostu bajka!W ciągu 10 sekund jestem w stanie odnaleźć 4 obiekty!!! Nie mówię o ich oglądaniu, tylko o wyszukaniu. To 4 razy szybciej niż w Astromist.

Tym systemem można po porostu kosić obiekty z prędkością "dźwięku", aż miło! Wszystkie systemy GoTo mogą tutaj się głęboko schować w ..... Dawno nie miałem takiej frajdy i zabawy w wyszukanie czegoś na niebie. Pamiętam czasy szukania z atlasem, gwiazda po gwieździe i "już" po około 20 minutach mogłem się cieszyć, że coś znalazłem! Przy okazji byłem dość mocno zirytowany i odbierało mi to chęci do dalszych poszukiwań. A dzisiaj, wyszukiwanie to po prostu bajeczka!

Więcej TUTAJ

MAPA4.png.a8f352abe12d620b807ca03c10ea41d7.png.694ed38d364ecc3cbe8bb7ef0f93c58a.png

 

3. Cyfrowe zapiski. 

Po raz pierwszy też wypróbowałem nową metodę - cyfrowe zapiski z obserwacji.

Stara tradycyjna metoda polegała na wpisywaniu notatek ręcznie ołówkiem na kartce papieru. Metoda cyfrowa polega na wpisywaniu notatek w danym obiekcie na Smart Phone, tak jak pisze się SMS. Muszę przyznać, że jest to dużo szybszy sposób. Tradycyjnie trzeba podejść do stolika (tutaj jest on w zasadzie zbędny) przykucać i przy czerwonej latarce skrupulatnie wpisać uwagi. Na telefonie robię to przy teleskopie w kilkanaście sekund. Bardzo usprawnia to pracę. Na dodatek nie jestem tutaj ograniczony ilością miejsca na kartce, którego to zawsze mi brakowało. Dzięki temu czas poświęcony na dojście i odejście od stolika możemy poświęcić na oglądanie obiektów.

Więcej TUTAJ

 

 

ZAPISKI.jpg.fb26eebbfa6fbf50ffeeb4ad6d39a595.jpg

 

4. Problemy, problemy...

No właśnie. Najpierw oderwała mi się półka na akcesoria przy teleskopie i musiałem w nocy na nowo ją przykręcać. Okularów tam nie było więc nic takiego się nie stało.

Drugi problem, to brak zdjęć w Sky Safari. Udało mi się ściągnąć jedno zdjęcie podczas całej sesji. Naprawdę to porażka. Biorę następnym razem starego Astromista i tam mam wszystkie zdjęcia DS-ów widoczne bez problemu.

Trzecim problemem okazało się brak regulacji wielkości gwiazd w SkySafari. Jak mam pole widzenia 1 stopień to wszystkie gwiazdy mają prawie tą samą wielkość (rozmiar) i nie bardzo widać, która to jest jasna, a która słaba gwiazda - widoczna w teleskopie. Nie potrafię tego ustawić, a taka forma mi przeszkadza.

No i nie wiem jak to się stało, ale na początku obraz na komórce ustawił się poziomo, a nie pionowo - czyli tak jak lubię, co mnie bardzo irytowało. Po ponownym restarcie programu (trochę to trwało) wszystko wróciło do normy.


Nauczka na przyszłość - koniecznie zabrać Astromist i basta!!!

 

 

 

 

 

  • Like 3

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Obserwacje.


NGC 2022

Ten obiekt był do ponownego sprawdzenia.

Bardzo mała mgławica planetarna w Orionie. Widoczna jako maleńkie kółko w ES 14 i ES 8,8mm. Potwierdza to moja poprzednie obserwacje.

 

n2022.jpg

 

NGC 4889 (C35)

Galaktyka 11,5 mag. w Warkoczu Bereniki. W katalogu Caldwella ma numer C35. Słaba, podłużna mgiełka widoczna kątem oka. Obok znajduje się trójkąt z trzech jasnych gwiazd. Taki obiekt do zaliczenia. Słabych galaktyk po boku nie widziałem.

 

n4889.jpg

 

CR 72

W pozycji Hidden Treasures posiada numer HT31.

Jest nazywana także "utracone klejnoty".I rzeczywiście przypomina szkatułkę z diamentami. Jest to bardzo jasna i duża gromada otwarta, składająca się z jasnych gwiazd. Znajduje się wokół gwiazdy lambda Oriona. Więc bardzo łatwo ją znaleźć. Przepiękna, zwłaszcza w małych powiększeniach.Godna polecenia!

 


NGC 2163 (HT35)

W pozycji Hidden Treasures posiada numer HT35.

Nazywana także mgławicą "Liść Cedru".

Bardzo mała, podobna do gwiazdy z niewielką otoczką. Znajduje się na boku "latawca" (taki romb z 4 gwiazd) a nasza bohaterka leży na jednym z jej rogów. Najpierw musiałem zweryfikować ją ze zdjęciem. Bez problemu widoczna w ES 14 i ES 8,8 mm. Jest nawet jasna. Jak już wie się, gdzie jej szukać to jest bardzo łatwa do odszukania. Ale za pierwszym razem może być ciężko.

 

n2163.jpg

 

NGC 4157 (Best 110 NGC)

Znajduje się w katalogu The Best 110 NGC. 

Spiralna galaktyka 11,3 mag. w Wielkiej Niedźwiedzicy.Piękna! Cienka i długa.

Po dłuższym wpatrywaniu wyskakuje kątem oka, a potem bez problemu widoczna na wprost w takim żłóbku z 4 gwiazd. A nasza galaktyka jest w samym środku! Wygląda, jakby była kołysana do snu. Ogólne ładna, bez jasnego jądra.

 

n4157.jpg

 

NGC 1491 (Best 110 NGC)

Znajduje się w katalogu The Best 110 NGC.

Mgławica emisyjna 7,1 mag. w Perseuszu. Widoczna dobrze kątem oka i słabiej na wprost. Taka mgiełka z jasną gwiazdą na środku. Na zdjęciach wygląda okazale, jako duża i kolorowa. W teleskopie to nikła i niewielka mgiełka. 

 

n1491.jpg

 

Było też sporo klasyków , których nie wspomnę.


Obserwacje zakończyłem dość szybko. Rano pobudka o 5:15 do pracy!


Nieplanowana sesja okazała się nawet przydatna w doświadczenie i złowiłem kilka ciekawych okazów.

 

 

  • Like 4

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, midimariusz napisał:

Po raz pierwszy też wypróbowałem nową metodę - cyfrowe zapiski z obserwacji.

Mariusz a nie rozważałeś dyktafonu?

Ja jak pisałem notatki ołówkiem to zawsze były krótkie bo było mi szkoda czasu na rozpisywanie, a lampka/ekran jaki by ciemny nie był to zawsze popsuje nieco adaptacji do ciemności. Z dyktafonem zdarza mi się przez całą sesję nie używać żadnego źródła światła - poza mapami w skysafari ale sam wiesz jak mało potrafią one świecić jak dodać do niego aplikację 'night mode'. No i w kilka sekund mogę odnotować sporo informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem z dyktafonem ale taka forma kompletnie mi nie odpowiada.

 

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

 

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, midimariusz napisał:

2. Testowanie DSC w Sky Safari.

Potem przetestowałem system naprowadzania obiektów DSC w SkySafari!

DSC - masz na myśli Digital Setting Circles? Mógłbyś coś więcej napisać o Twoim rozwiązaniu - to jakieś dedykowany zestaw do teleskopów SW? DSC chyba nie są u nas zbyt popularne. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TU masz informacje

Jest to system oparty o 2 enkodery i sterownik z portem BT. Ja mam Dave Ekka. Sterownik łączy się z komórką i na SS pokazuje gdzie aktualnie jest nakierowany teleskop.

Systemem tym zajmuje się forumowy Pablito. W Polsce sprzedało się już tego dość sporo. Dużo miałem też zapytań na maila. Więc już trochę ludzi korzysta z tego systemu.

System GoTo z silniczkami y dla mnie była kompletna porażka. Za długo to wszystko trwa,kłopoty z alignacją. A tu tego niema. Jest szybkie połączenie , alignacja zajmuje jakieś 4 sekundy i jazda! 

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)