Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 24.02.2017. M41 ? łatwa czy trudna?


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przynajmiej u mnie w Grudziądzu niebo nawet poniżej Syriusza jest czyste i przejrzyste Janku czego i Tobie życzę. Długo takiego nie było, aż żal serce ściska, ale na życie też trzeba zarabiać. Relacja przednia, bardzo ładnie się czytało. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, Janko napisał:

Wielka, liczna gromada jasnych gwiazd jeszcze rosła w miarę wpatrywania się, zerkania i adaptacji wzroku. Zaś w inne noce, pomimo braku chmur ? gromada bywa całkiem niewidoczna.

I właśnie dlatego, pomimo 2 zupełenie bezchmurnych nocy jakoś ostatnio, zostałem w domu. Dziwne to było :O.

Ale ta eMka jest naprawdę świetna. U mnie z balkonu zawsze widoczna w 42-50mm lornetce.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, M 41 to jedna z tych gromad dla których warto uprawiać to piękne hobby nawet gdy mieszka się w tak nieprzyjaznym miejscu do obserwacji jakim jest duże miasto. Gromadę wyłapałem lornetką 10x50 a łatwo nie było, mieszkając w północno-wschodniej części Warszawy musiałem się przebić przez niemalże całe LP stolicy. Gromada ze względu na niskie położenie pięknie mrugała i wtedy przypomniała mi wypowiedz pewnego artysty, który na pytanie:- Co pan lubi w fotografii? Odpowiedział:- Intymność, która rodzi się między mną a tym co fotografuję. W moim przypadku,  patrząc na M 41 samotną  w świetle warszawskich lamp było coś bardzo intymnego.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam M41 w powiększeniach 20-25x - jest sporo detalu, smaczków i jednocześnie wciąż jest zapas tła.
Za to w widoku przez 10x50 bardzo lubię poświatę od Syriusza - trochę to wygląda jak oglądanie obiektu podczas księżycowej nocy. Tak więc, niby odblask, ale zdecydowanie dodaje uroku :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorsze od (samego) zaświetlenia są wszelkie niedoskonałości atmosfery. Na M41 patrzymy przez tak grubą warstwę powietrza, ze nawet delikatne przymglenie zasłoni gromadę. Gdy zaś mgiełka będzie jeszcze odbijać światło z LP - szans raczej nie mamy.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza przejrzystość była wyjątkowa. Widzieć cały zad wielkiego gwiezdnego sabaki - to zdarza się wyjątkowo. W dodatku z miasta i z balkonu. Pozwoliłem więc sobie na kolejne oglądactwo M 41. Gromada prezentowała się dostojnie, i co by tu nie napisać, słowa nie oddadzą piękna odległych słońc. Powiększenie 30x jest dla mnie optymalne na "oglądactwo" tego precjoza. Jest mnóstwo, pięknie skrzących się kosmicznych latarni oraz jeszcze dość pola, aby to wszystko dostojnie komponowało się w polu widzenia okularu (refraktor 120/600 z  20 mm szkiełkiem ). Bajkowo i zjawiskowo. Nota bene moje lorneteczki także sobie wczoraj pofolgowały, pokazując M 41 we właściwy dla siebie sposób ( 8x30, 12x50 oraz 15x70 ). Każda inaczej, każda zacnie. No, ale żeby nie było tak słodko są noce, gdy gromada masakrowana jest przez atmosferę oraz wszystkie inne znane nam niedogodności. Po prostu mam wtedy spore trudności, aby ją dostrzec -  przede wszystkim w lornetach. Wczorajsza noc - na szczęście -  do takich nie należała. Inna sprawa, że obserwacje  z balkonu są przeze mnie uskuteczniane, gdy jestem niemobilny (a to się zdarza), nie chce mi się ruszać moich starych czterech liter (coraz częściej niestety ) oraz gdy jestem niedysponowany (he...) Wczoraj żadna z tych przeszkód nie wystąpiła.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wczoraj było super niebo. Niestety mi się nie udało. Ale widziałem wczoraj akurat M41. Była w miarę łatwa gołym okiem - ot mdła plamka, tuż na prawo od mdłego trójkącika z gwiazd. W lornetce piękność!

Naturalnie łuny, mgły i syf, to pogromca tak nisko wznoszącego się obiektu, ale z dala od miast i w przejrzystą noc, jest to jeden z łatwiejszych obiektów na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odpowiadając na zawarte w tytule pytanie - M41 to łatwizna. Wyszedłem przed chwilą wyrzucić śmieci i okazało się, że po ulewie niebo się wyczyściło. W zaparkowanym pod blokiem aucie miałem zachomikowaną lornetkę 12x56, więc nie zastanawiając się długo wyjąłem ją, by zerknąć na cieniutki sierp Wenus, wiszący już nisko nad zachodnim horyzontem. Po chwili przyszło mi do głowy, by odbić na południe, w kierunku Syriusza i sprawdzić, czy bez adaptacji oczu do ciemności, na lekko rozjaśnionym, wczesnowieczornym niebie, z ulicznymi lampami pod nosem i wściekle oświetlonym supermarketem tuż obok można łapać Messiera 41. Można i to bez wielkiego trudu. Spora, mglista poświata wyskoczyła już po kilku sekundach, a po dalszych kilkunastu zaczęła "mrowić". Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że była tak łatwa, jak wiszące w zenicie emki w Woźnicy (na które także się skusiłem). Na koniec odwiedziłem M42 i tym sposobem wyprawa w kierunku śmietnika skończyła się upolowaniem pięciu deesków, że o Wenus nie wspomnę. :)  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, robert_sz napisał:

Dzisiaj po prostu było piękne czyściutkie niebo i rzeczywiście M41 w takich warunkach jest łatwa

Też zauważyłem rzadko spotykaną przejrzystość powietrza. Takie "przełamywanie się" pogody często skutkuje specyficznymi warunkami - powietrze przejrzyste, silny wiatr i fatalny seeing. Jednak nisko nad Ursynowem coś musiało wisieć, bo M41 ledwo-ledwo dojrzałem. Może trzeba było statyw wyciągnąć, lecz pewnie mój jet stream  na VIII piętrze by go próbował wywrócić. Jednak ciut wyżej było ciekawie. M42 zerkaniem świeciła całkiem jasno. Pogapiłem się więc przez chwilę, zgodnie z opisem Homera, na
...Gwiazdozbiory wszelakie, co wieńczą nieba sklepienie,
Więc Plejady i Hyady i też potężnego Oriona
...
I już mi było lepiej
:))

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M41 pierwszy raz zobaczyłam 23 grudnia 2013 r., użytkując jeszcze stary SW 1141 na EQ-1, kojarzę że to był ostatni rok, kiedy obserwowałam jeszcze przez okno, najczęściej w tajemnicy przed rodzicami, gdyż nie zawsze byli zadowoleni, że w wieku 14 lat siedziałam po nocach i patrzyłam w gwiazdki zamiast spać :)) W każdym razie nie zanotowałam wtedy na jej temat zbyt dużo, chyba jedynie tyle, że przyjemnie się na nią patrzy oraz że z kształtu kojarzy mi się z biegnącym kotem. Pamiętam, że znalazłam ją w zasadzie od razu, celując teleskopem w Syriusza i zjeżdżając powoli poniżej niego, aż w polu widzenia szukacza pojawiła się grupka gwiazd. Bardzo spodobała mi się wtedy ta gromada, potem często do niej wracałam, kilka razy pokazywałam ją nawet tacie, gdy nakrył mnie już, że nie śpię ;) 
Od tamtego czasu chyba trochę zaniedbałam ten obiekt, gdyż przeglądając notatki z zeszłego roku znalazłam tylko jedną wzmiankę o M41, pochodzącą z 23 listopada 2016 r. To wtedy na sam koniec obserwacji przypomniałam sobie o gromadce, która po Plejadach była jedną z pierwszych obserwowanych przeze mnie w pełni świadomie. Skierowałam ku niej 10", a szczególną uwagę zwróciłam wtedy właśnie na pomarańczowe gwiazdki rozsiane po gromadzie. Moim zdaniem nadają jej tego czegoś, takiego charakteru i niewątpliwie również uroku. Ogólnie mam niezwykle miłe skojarzenia z tym obiektem, być może ze względu na moje DS-owe początki z nim związane -_-

  • Like 6

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)