Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla zupełnie zielonych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post tutaj.

 

Od pół roku wróciłem do nauk ścisłych, które zawsze miałem w niklym powazaniu. Fascynacja fizyką w moim wieku wzbudziła, co jasne zainteresowanie kosmosem.

 

Nie przedłużając, szukam modelu teleskopu na początek, żeby po raz pierwszy w życiu razem z córką, przyjrzeć się niebu, nauczyć go i cieszyć tym widokiem.

 

Mieszkam w mieście, ale okolica nie jest aż tak bardzo zanieczyszczona. Poza tym mam możliwość wyjazdu w ciemne okolice, ale raczej rzadko. Zależy mi na zainteresowaniu dzieci tematem, stąd fajnie byłoby, gdyby można było zobaczyć przez teleskop coś, co będzie intrygujące dla laika.

 

Nie wykluczam, że za rok, dwa, znajdziemy coś lepszego, ale na razie musi wystarczyć coś, co obslużą totalni amatorzy, chcący dopiero się uczyć.

 

Budżet do 700 złotych. Dziękuję za pomoc i zabieram się do przeglądania innych działów tego interesującego forum.

 

 

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arturpe napisał:

.Zależy mi na zainteresowaniu dzieci tematem, stąd fajnie byłoby, gdyby można było zobaczyć przez teleskop coś, co będzie intrygujące dla laika.
 

Proponuję zacząć od dobrze napisanych dla nowicjuszy książek - wtedy każdy obiekt na niebie będzie intrygujący - nawet skromnie świecąca pojedyncza gwiazdka. Nie żartuję.

Proponuję to na początek:

http://www.empik.com/miesieczny-przewodnik-po-niebie-ridpath-ian,p1097733620,ksiazka-p

Potem wyjdźcie bez teleskopu i spróbujcie odnleźć część obiektów opisanych w książce. Dopiero następnym krokiem może być teleskop.

Co do dzieci - raczej średnio się interesują. Moja córka (10 lat) popatrzy na Ksieżyc, ale się go boi, popatrzy na paski Jowisza czy talerz Saturna, ale nie robi to wielkiego na niej wrażenia.

Najważniejsze jest wiedzieć na co się patrzy inaczej będą to tylko nic nieznaczące kropki i dymki na niebie.

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Myślałem, że wzbudze w niej jako takie zainteresowanie naukami przyrodniczymi przez empirię :) Ale może to takie ojcowskie, niespełnialne marzenie. Sam pamiętam swoje młode lata, kiedy książkę Niebo na dłoni uważałem za najbardziej nudną na świecie. Teraz skupuję podobne, stare pozycje z antykwariatów.

 

P. S. A może zacząć od lornetki?

 

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się również swoim doświadczeniem z dziećmi....

Moja córka ma 6lat i na dworze wytrzyma góra 10min... później już woli iść do domu.

Co do lornetki na początek wielu uważa, że to dobry pomysł ale nie ja. Lornetka jako uzupełnienie jest super - jako uzupełnienie kolekcji sprzętów.

Ja kupiłem pierwszy teleskop w 2013 roku i był to SW 1309EQ2. Gibał się na wszystkie strony ale uczciwie powiem: gdybym wtedy kupił lornetkę to nie byłoby mnie dziś na tym forum.

Teleskop zatem... Jaki? Poczytaj i sam stwierdzisz, że będziesz szukać największego newtona jaki pozwoli na wyjazdy za miasto (na dobsonie oczywiście).

Ja przed zakupem nie pytałem na forum, czytałem, szukałem już napisanych odpowiedzi, znów czytałem i kupiłem... później napisałem pierwszy post: "mam 1309EQ2 i co dalej?".

Nie znałem nieba ale przynajmniej to co zobaczyłem przez tą słabą rurkę zaszczepiło mi astrofascynację - Jowisz zrobił na mnie tak piorunujące wrażenie, że już zmieniałem sprzęty kilka razy :)). Do dziś się uczę i ta nauka jest bardzo wciągająca - do tego stopnia, że już nawet do mechaniki kwantowej podchodziłem z rozpędzonej ciekawości.

Poczytaj, poczytaj, poszukaj, poszukaj, zdecyduj, kup i podziel się wrażeniami po pierwszej nocnej sesji obserwacyjnej. To co potrzebujesz znajdziesz na naszym forum - wystarczy poszukać ;)

 

P.S. Z mokórki można również pisać bez błędów ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się również swoim doświadczeniem z dziećmi....

Moja córka ma 6lat i na dworze wytrzyma góra 10min... później już woli iść do domu.

Co do lornetki na początek wielu uważa, że to dobry pomysł ale nie ja. Lornetka jako uzupełnienie jest super - jako uzupełnienie kolekcji sprzętów.

Ja kupiłem pierwszy teleskop w 2013 roku i był to SW 1309EQ2. Gibał się na wszystkie strony ale uczciwie powiem: gdybym wtedy kupił lornetkę to nie byłoby mnie dziś na tym forum.

Teleskop zatem... Jaki? Poczytaj i sam stwierdzisz, że będziesz szukać największego newtona jaki pozwoli na wyjazdy za miasto (na dobsonie oczywiście).

Ja przed zakupem nie pytałem na forum, czytałem, szukałem już napisanych odpowiedzi, znów czytałem i kupiłem... później napisałem pierwszy post: "mam 1309EQ2 i co dalej?".

Nie znałem nieba ale przynajmniej to co zobaczyłem przez tą słabą rurkę zaszczepiło mi astrofascynację - Jowisz zrobił na mnie tak piorunujące wrażenie, że już zmieniałem sprzęty kilka razy :)). Do dziś się uczę i ta nauka jest bardzo wciągająca - do tego stopnia, że już nawet do mechaniki kwantowej podchodziłem z rozpędzonej ciekawości.

Poczytaj, poczytaj, poszukaj, poszukaj, zdecyduj, kup i podziel się wrażeniami po pierwszej nocnej sesji obserwacyjnej. To co potrzebujesz znajdziesz na naszym forum - wystarczy poszukać [emoji6]

 

P.S. Z mokórki można również pisać bez błędów [emoji6]

 

 

Oczywiście, próbuję przebrnąć przez szereg umieszczonych tu porad. Dla mnie, jako całkowitego laika, czasami przedstawione tematy, nawet w postach dla początkujących, są zbyt niezrozumiałe. Ale nic to.

 

Generalnie oczywiście przepraszam, że wbiłem się w nurt zdających pytanie zanim nie zglębią tematu. Myślałem, że istnieje rodzaj prostych wytycznych, na podstawie których można idąc do szczegółu, zdobywać wiedzę. Naprawię to :)

 

I zaczynam powoli sadzić, że mnie zainteresuje to bardziej niż dzieci. Od rana, z jakiegoś dziwnego powodu ogarnęła mnie dziwna gorączka związana z astronomią. Może po ostatnich rewelacjach NASA?

 

Zatem lecę do innych wątków i będę dopytywal.

 

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arturpe napisał:

P. S. A może zacząć od lornetki?

 

Wszystko kwestia osobistych upodobań. Ja zacząłem od lornetki i przeżyłem ogromne rozczarowanie ;) Dopiero legendarny już SkyLux kupiony z 15 lat temu w Lidlu spowodował opad szczeki widząc po raz pierwszy w życiu dwa paski na Jowiszu. Tego widoku nie zapomnę do końca życia, chociaż później widziałem Jowisza w większych teleskopach.

Obecnie lornetka nie zraziłaby mnie, bo już trochę wiem na co zwracać uwagę patrząc przez nią na niebo. Jednak nie polecam jej nowicjuszowi  bez przygotowania astronomicznego.

 

EDIT

Jeśli astronomia Cę zainteresuje, to będziesz zadowolony niemal z każdego teleskopu, jeśli nie to żaden teleskop nie sprawi zachwytu. Sam widzisz - kol. z postu powyżej był zadowolony z Newtona 130mm, ja byłem zadowolony z refraktora 70mm. Teraz w teleskopach można przebierać jak w ulęgałkach - jest ogromny wybór.

Pisałem akurat kilka dni temu na sąsiednim forum na co musisz zwrócić uwagą wybierając teleskop - wkleję tutaj:

Cechy teleskopu, na które ja ogólnie bym zwracał uwagę (być może coś pominąłem ;) ), niekoniecznie uporządkowane w/g priorytetów:
-jakość obrazu
-zdolność zbiorcza
-łatwość obserwacji
-czas chłodzenia/gotowości do obserwacji
-jakość teleskopu
-mobilność
-bezobsługowość
-trwałość
-wymagania co do akcesoriów/cena akcesoriów (jak np. okulary, montaż)
-cena teleskopu

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, arturpe napisał:

...P. S. A może zacząć od lornetki?...
 

Tutaj masz, co na ten temat sądzi jeden z najlepszych znawców zagadnienia Geek

Więcej porad tego samego autora znajdziesz tutaj.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...P. S. A może zacząć od lornetki?...

 

Tutaj masz, co na ten temat sądzi jeden z najlepszych znawców zagadnienia Geek

Więcej porad tego samego autora znajdziesz tutaj.

 

Bardzo dziękuję. Ciekawe porady. Dla mnie nawet adresy tych forów to rarytas, więc chętnie skorzystam.

 

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)