Skocz do zawartości

A jednak lornetka!


pszemek123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Cie! Co się tyczy wyboru dobrej lornetki do astro to radziłbym poczytać posty w dziale "Lornetki" takich mistrzów tematu jak Panasmaras czy Janko. Oni wiedzą o lornetkach wszystko i jeszcze trochę więcej i to bez przesady! Przynajmiej ja tak "zrobiłem" jakiś czas temu i nie żałuję! Pozdrawiam i czystego, ciemnego nieba życzę!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pszemek123 napisał:

Ale dopiero szybki i krótki wypad na wioskę pod Bydgoszczą, sprawił, że po prost nie mogłem "odkleić" się od lornetki. Czyste i ciemne niebo oraz ogrom gwiazd wprost mnie przytłoczył.

Spokojnie, to jeszcze nic. Zaczekaj do lata i widoków Drogi Mlecznej, to dopiero jest ogrom gwiazd. Ludzie często kupują 20 calowe i większe teleskopy żeby jak najlepiej widzieć galaktyki, a zapominają o tym że wcale nie trzeba tak głęboko sięgać bo mają własną Galaktykę widoczną jak na dłoni już gołym okiem, a w szerokokątnych lornetkach typu 7x35 o polu 10 - 12 stopni czy lornetkach 2x54 z polem 30 stopni zanurzamy się w przytłaczającym bezmiarze gwiazd :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pszemek123 napisał:

Ale dopiero szybki i krótki wypad na wioskę pod Bydgoszczą, sprawił, że po prost nie mogłem "odkleić" się od lornetki.

Nie wiem, jak daleko od Bydgoszczy odjechałeś, ale kiedyś w okolicach Przyłubia (Puszcza Bydgoska, kierunek Toruń) trafiła mi się taka przejrzystość, że musiałem zjechać na pobocze, wyciągnąć lornetkę i gapić się dobre pół godziny (tylko pół, bo miałem przed sobą jeszcze kawał drogi do przejechania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Panasmaras napisał:

Nie wiem, jak daleko od Bydgoszczy odjechałeś, ale kiedyś w okolicach Przyłubia (Puszcza Bydgoska, kierunek Toruń) trafiła mi się taka przejrzystość, że musiałem zjechać na pobocze, wyciągnąć lornetkę i gapić się dobre pół godziny (tylko pół, bo miałem przed sobą jeszcze kawał drogi do przejechania).

Trochę bliżej Bydgoszczy. Na wysokości Solca kuj. jakieś 7km w głąb lasu mam trochę pola które dotąd leżało odłogiem. A teraz już wiem, że to się zmieni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...
W dniu 27.02.2017 o 23:01, pszemek123 napisał:

Witam,

mimo tego, że na FA "zapisałem" się już jakiś czas temu, to dzisiaj postanowiłem popełnić mój pierwszy wpis. Na początek małe przedstawienie (się). Mam na imię Przemek i jestem z Bydgoszczy.

Swoją przygodę z astronomią zacząłem od pomysłu na prezent urodzinowy dla syna (lat 6) i "super" teleskopu Celestron AstroMaster 70/900 kupionego w jednym z popularnych sklepów internetowych. (Swoją drogą czytając forum i z własnej autopsji stwierdzam, że dla sklepów internetowych tacy nowicjusze to całkiem dobre przypadki do golenia z kasy. Niestety odnoszę wrażenie, że początkująca osoba nie uzyska tam wiele pomocy. Mam nadzieję, że inaczej jest z osobami które już trochę okrzepną i chociaż trochę wiedzą o co pytać.)

Mimo tego, że teleskop szału nie robi to nie zniechęcił mnie a raczej zmusił do jeszcze większej pracy i poszukania czego ja właściwie chcę od tej astronomii. I tak właśnie trafiłem do "działu" z lornetkami. Po długich wieczorach spędzonych na przeglądaniu forum już trochę bardziej świadomie postanowiłem nabyć pierwszą lornetkę. Wybór padł na Nikona Action EX 10x50 cf, który dotarł do mnie właśnie dzisiaj. Po powrocie z pracy trzeba było oczywiście sprzęt wypróbować. I tu niebiosa okazały się dla mnie łaskawe ponieważ postanowiły nie zasłaniać chmurami swoich tajemnic. Pierwsza próba obserwacji z balkonu (oczywiście z synem) wypadła całkiem przyjemnie. M42 i plejady dają wiele radochy :) Ale dopiero szybki i krótki wypad na wioskę pod Bydgoszczą, sprawił, że po prost nie mogłem "odkleić" się od lornetki. Czyste i ciemne niebo oraz ogrom gwiazd wprost mnie przytłoczył. Teraz wiem, ile jeszcze pracy mnie czeka, aby zaprzyjaźnić się z niebem na dobre. Wiem już, że jedną z niewielu rzeczy których będę pragnął to ciemne niebo i patrzeć, patrzeć, patrzeć...

PS Kolejny sprzęt jest już upatrzony i teraz tylko pozostaje zbierać grosz do grosza :)

PS2 Przepraszam za może zbyt długie przynudzanie (a tak właściwie to myślę, że przydałby się dział gdzie nowi forumowicze mogli by się przedstawić i napisać parę słów o swoich początkach z astronomią). Jeśli mój wpis nie pasuje w tym dziale to proszę o przeniesienie go tam gdzie powinien być :)

Witam, 

Jestem tutaj nowy, mam na imię Piotrek, mieszkam koło Jeleniej Góry. Post leciwy, ale postanowiłem odpisać i zarazem się przedstawić. Również jestem od niedawna posiadaczem tej lornetki. Mam nadzieję, że będzie ona tylko podsycać mój apetyt na "astro-wiedzę" W dniu kiedy przyszła, niebo było czyste jak łza i była pełnia księżyca, do tego wszystkiego przy oglądaniu księżyca na tle tarczy przeleciał samolot. To był znak ;-) ponieważ od wielu lat wypatrywałem tego widoku, zawsze brakowało "paru centymetrów" Poza tym zanudzaniem widoki przez lornetkę niesamowite, różnica przy patrzeniu nieuzbrojonym okiem ogromna, pięknie widać plejady i mgławice. Pozdrawiam 

  • Like 3

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem pod uwagę żurawia, może kiedyś podejmę się próby jego skonstruowania. Na razie brak czasu i wiedzy, a te gotowe w sklepach są cholernie drogie. Tym czasem kupiłem na amazonie w promocyjnej cenie statyw paragon hd f2, bardzo solidny, szybki w rozkładaniu i składaniu, udźwig 3kg, wysoki, ja mam 190 cm i mam jeszcze zapas. Pozdrawiam

  • Like 1

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Dosyć dużo poczytałem na forum informacji o lornetkach.Zarówno na tym forum jak i w kilku innych miejscach.Jednak to tylko teoria.Chciałbym kupić jakąś lornetkę tylko do nocnego nieba.Do celów turystycznych mam 7x35.Do obserwacji  nocnego nieba chciałbym kupić coś "bardziej normalnego"{bardzo,bardzo amatorsko}.W związku z tym,że sprzęt fotograficzny mam Nikona na średnim poziomie{pełna klatka i kilka szkieł}chciałbym kupić lornetkę właśnie nikona ze względu na sentyment i niezawodność sprzętu{foto:P}. Budżet to tak ok. 800zł. z małą toleracją.mój faworyt to Nikon Action 12x50 cf.Czy to dobry wybór?Jak wiecie,im więcej się czyta,tym większy mętlik w głowie.Może ktoś coś innego doradzi.Po świętach pojadę do sklepu we Wrocławiu troszkę podotykać,ale na dzień dzisiejszy myślę o tej właśnie lornetce.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy jest inny. Jeden woli lornetki inny teleskopy a inni jedno i drugie. 

Jeśli chodzi o lornetki to poszukaj co radzi kolega Panasmaras. Nie znam Go osobiście, ale to najlepszy znawca lornetek. Moim zdaniem lornetka jest super do szerokich pól, do oglądania nieba w szerszym kontekście. 

Pod ciemnym niebem lornetka pokaże bardzo piękne niebo. Poszukaj gromady podwójnej w Perseuszu (zwłaszcza, gdy jest niżej, nie w zenicie) a zobaczysz co mam na myśli. To piękny obiekt zawsze. 

Poszukaj I wydrukuj tabelę Wimmera. Tam masz sporą listę obiektów na początek. Stellarium na smartfonie w trybie nocnym (czerwone) też się przyda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzysiekn napisał:

Wiem,że statyw potrzebny,mam b. solidny i nie boję się jego używać.Niebo raczej ciemne za miastem w miejscu zacienionym.Mam taką miejscówkę.Bardzo bym prosił o porade ,czy Waszym zdaniem ww.lornetka będzie dobrym wyborem.Czy jednak myśleć o czymś innym?

Tutaj masz opinie na jej temat. Moim zdaniem, lornetka o powiększeniu 12x jest wyborem bardzo dobrym. Jeszcze daje się opanować z ręki, jeszcze pole widzenia ma spore a już "pokazuje pazur" na nocnym niebie. Do gromad otwartych świetna, kuliste ukaże jako puchate kulki. Z jaśniejszymi galaktykami i mgławicami też zawalczy.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Janko napisał:

Tutaj masz opinie na jej temat. Moim zdaniem, lornetka o powiększeniu 12x jest wyborem bardzo dobrym. Jeszcze daje się opanować z ręki, jeszcze pole widzenia ma spore a już "pokazuje pazur" na nocnym niebie. Do gromad otwartych świetna, kuliste ukaże jako puchate kulki. Z jaśniejszymi galaktykami i mgławicami też zawalczy.

Dokładnie tak - mam takową już ze 4 latka z hakiem i jestem z niej bardzo zadowolony. A jak chcę czemuś się dokładniej przyjrzeć to tani statyw Camrock bardzo dobrze sobie z nią radzi.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.Mam teleskop celestron inspire 100 mm,ale jednak chcę kupić na co dzień lornetkę.Czy dam radę z reki opanować?zobaczymy:)).Po świętach pojadę do Wrocławia i dotknę.Myślałem też o nikonie Action ex 16x50cf i sam nie wiem co robić.Albo 16x,albo wcześniejsza myśl- 12x:).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krzysiekn napisał:

Myślałem też o nikonie Action ex 16x50cf i sam nie wiem co robić.Albo 16x,albo wcześniejsza myśl- 12x:).

No to z ręki już nie popaczysz. No i zmniejszysz pole widzenia. Z klasycznych Nikonków proponuję EX 10x50 lub 12x50.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, krzysiekn napisał:

.Bardziej boję się tego mniejszego pola widzenia.To tak na 99% zdecyduję się na 12x

16x50 ma 3,5* a 12x50 5,5*, natomiast 10x50 6,5.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kjacek napisał:

10x50 moim zdaniem nie nadaje się do ręki a 12x50 to już abstrakcja. To tylko na statyw/żuraw.

Napisałeś tak jak byś nigdy przez te lornetki z ręki nie patrzył....
Ja natomiast napisałem o niej z autopsji - powtórzę - od ponad 4 lat mam 12x50 a wcześniej 10x50. Abstrakcją patrzenie przez te lornetki nie jest.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Napisałeś tak jak byś nigdy przez te lornetki z ręki nie patrzył....
Ja natomiast napisałem o niej z autopsji - powtórzę - od ponad 4 lat mam 12x50 a wcześniej 10x50. Abstrakcją patrzenie przez te lornetki nie jest.

Mam Nikona 10x50. To całkiem fajna lornetka. Chodziło mi o to, że ja nie jestem w stanie patrzeć przez nią dłużej z ręki. A 12x50 zupełnie nie, obraz za bardzo lata. 

Co nie znaczy, że inni ludzie mają inne wrażenia. 

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że obserwowacje prowadzi się najlepiej ze statywu niezależnie od wielkości lornetki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kjacek napisał:

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że obserwowacje prowadzi się najlepiej ze statywu niezależnie od wielkości lornetki. 

To jest oczywista oczywistość ale z rączek ludziska b. często obserwują i z określonych lornetek się da - nie piszmy wiec, że to abstrakcja. Tylko tyle :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jacek E. napisał:

To jest oczywista oczywistość ale z rączek ludziska b. często obserwują i z określonych lornetek się da - nie piszmy wiec, że to abstrakcja. Tylko tyle :)

Nikogo nie chciałem urazić ;-). Lornetka 12x50 daje za duże jak dla mnie powiększenie do obserwacji z ręki. I w tym sensie to dla mnie abstrakcja. Owszem popatrzeć się da, ale komfort żaden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję samego siebie ?

Zależy, co rozumiemy pod określeniem"obserwacje z ręki". Jeśli ktoś próbuje patrzeć w niebo, stojąc z zadartą głową i po prostu trzymając lornetkę przy oczach, to rzeczywiście długo nie wytrzyma i wiele nie zobaczy. Wystarczy jednak usiąść na foteliku z opuszczanym oparciem i podłokietnikami a sytuacja będzie zupełnie odmienna. Lornetka trzymana rękami podpartymi w łokciach oraz sama oparta o oczodoły jest na tyle stabilna, że zapewnia dostrzeżenie naprawdę słabych obiektów.

Dodam jeszcze, że w ten sposób całkiem często patrzę także przez stosunkowo ciężką lornetkę 15x56. Nawet co nieco w ten sposób widziałem :))

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krzysiekn napisał:

Janko,ta Twoja lornetka 15x56 to jaki dokładnie model?

Vortex Kaibab HD 15x56. Tutaj jest jej test ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IQ Zobacz jeszcze co poleca Panasmaras. Coś mi świta, że czytałem, że któryś model DO jest trochę lepiej zrobiony. 

Swojego Nikona wybieram z trzech jakie były w sklepie. Tylko ten egzemplarz miał perfekcyjną kolimację. 

EDIT pod ciemne niebo chyba lepiej kupić lornetkę o dość dużej źrenicy wyjściowej (4,5 - 5mm). Łatwiej zobaczyć obiekty o niskiej jasności powierzchniowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej myślę Ill.Jak pisałem ,budżet na lornetkę to ok.800.Mogę go naciągnąć .Statyw mam ,to pieniądze tylko na szkło.Jestem zdecydowany na nikona 12x50- ALE. Chcę kupić przez internet więc nie będę miał wyboru jakościowego.Czytam też o Titanium 10x56 .Coraz większy mętlik w głowie.Ze sprzętem foto byłem bardziej zdecydowany,bo bardziej się na nim znam i wiedziałem co chcę i czego się spodziewać.Czy titanum 10x56 da dużo więcej światła i frajdy z obserwacji niż nikon 12x50?.Przepraszam za pewnie głupie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytanie. 

Gdybym miał dzisiaj kupić lornetkę I byłby to Nikon brałbym 12x50. 

Bo wiek robi swoje. I warunki obserwacyjne. Duża ŹW to pod ciemnym niebem więcej szczegółów ale pod przeciętnym niebem lub miejskim mydło, za jasne tło. 

EDIT nie ma głupich pytań, co najwyżej bywają takie odpowiedzi ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)