Skocz do zawartości

pierwszy teleskop Synta czy GSO, 6" czy 8"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o wsparcie w kwestii wyboru pierwszego, poważniejszego teleskopu. Mieszkam na wsi, mam duży taras, duży otwarty ogród, zatem warunki do obserwacji są. Jest w miarę ciemno, niestety na zachodnim horyzoncie mam oświetlenie z węzła na trasie szybkiego ruchu. Generalnie dramatu nie ma.

Teleskop ma służyć w większości do obserwacji księżyca i US, ale nie chcę sobie zamykać drogi do DS. Zwłaszcza, że kilka  kilometrów pole i warunki się znacznie poprawią :)

Rozważam następujące:

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8" PYREX

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 6"

Teleskop Delta Optical-GSO Dobson 8" DeLuxe F/6 M-CRF

Zastanawiam się również czy kupić nowy (budżet z bólem się znajdzie) czy raczej wyczekać okazję na giełdzie i kupić używany.

Czy jest coś na co powinna zwrócić szczególną uwagę? Czy może zasugerujecie coś innego?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiają się w dobrej cenie. Niekoniecznie na forach. Ja kupiłem GSO  8 delux  miesiąc temu za niecałe 900 zł. Stan idealny. Na chwile obecna jest na olx dużo synt 8. Wcześniej miałem syntę 6, i powiem  samo prowadzenie tuby czy microfcuser bajka. Warto zapolować za GSO. Minus to że  osadzanie tuby na podstawie dobsona jest dużo mniej wygodne niż w Syncie. Czopy z łożyskami musza być ustawione  na dół tak by weszły   w podstawę od razu. I Przenoszenie całości z miejsca na miejsce niemożliwe bez dołożenia dodatkowo bocznych uchwytów. Ale to pikuś.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Jedna rzecz mi nie daje spokoju, a mianowicie wyczytane: " obecność aktywnego chłodzenia ("wiatraczka") z tyłu lustra skraca czas studzenia lustra do 15 - 30 minut, w ten sposób niwelując różnicę między BK-7 i Pyrex'em " [leleskopy.pl].

W takim razie jeśli chodzi o lustro to może dać sobie spokój z chłodzeniem bo tu Synta wygrywa prostszym rozwiązaniem.

No i jeszcze druga: jeśli montaż w Syncie jest wygodniejszy to tu też Synta :)

No dobra i trzecia: jeśli kupię na giełdzie to osprzęt niekoniecznie będzie taki jak należy (w sensie, jak w sklepowym kicie), to może jednak Synta i dokupić szkła osobno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DarX86 napisał:

Jeśli koniecznie chcesz Synte to kup. Nikt nie zmusza do wybrania GSO (rady choć dobre są tylko radami), więc nie musiałaś na siłę szukać plusów dla Synty, które w rzeczywistości plusami nie są:)

 

Jeśli nie są to dlaczego? To są pytania, które na serio sobie zadaję. Nie mam upatrzonej Synty. Jestem otwarta na różne rozwiązania, byle konkretne. Co jest takiego w GSO że jest lepszy? 

Jestem kobietą i mam milion wątpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to GSO czy SW, przed obserwacją trzeba wychłodzić. Jeśli masz możliwość by wcześniej wystawić teleskop to nie ma problemu, ale jeśli zależy na czasie to każdy sposób by zwiększyć prędkość wyrównywania temperatury z otoczeniem jest dobry. Sam mam GSO od 4 lat, a wiatraczka użyłem tylko kilka razy. 

Wygodniejszy montaż? Chyba tylko chodzi a to że można przestawić całość za rączki. Ale GSO jest łożyskowany co ma większy wpływ na wygodę użytkowania, a jeszcze dochodzi możliwość regulacji wyważenia na czopach mocujących. 

Osprzęt to nie tylko okulary. Fakt kitowy GSO 30mm jest całkiem dobry, lecz nawet to pomijając to i tak w GSO pozostaje sporo lepszy wyciąg z mikroruchami, oraz łożyskowanie montażu. Więc jeśli cena Synty nie jest duuużo bardziej korzystna, to lepiej wybrać GSO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, DarX86 napisał:

Czy to GSO czy SW, przed obserwacją trzeba wychłodzić. Jeśli masz możliwość by wcześniej wystawić teleskop to nie ma problemu, ale jeśli zależy na czasie to każdy sposób by zwiększyć prędkość wyrównywania temperatury z otoczeniem jest dobry. Sam mam GSO od 4 lat, a wiatraczka użyłem tylko kilka razy. 

Wygodniejszy montaż? Chyba tylko chodzi a to że można przestawić całość za rączki. Ale GSO jest łożyskowany co ma większy wpływ na wygodę użytkowania, a jeszcze dochodzi możliwość regulacji wyważenia na czopach mocujących. 

Osprzęt to nie tylko okulary. Fakt kitowy GSO 30mm jest całkiem dobry, lecz nawet to pomijając to i tak w GSO pozostaje sporo lepszy wyciąg z mikroruchami, oraz łożyskowanie montażu. Więc jeśli cena Synty nie jest duuużo bardziej korzystna, to lepiej wybrać GSO. 

:)) o to chodziło!!! Dziękuję. Teraz wiem że warto wyczekać, choć przyznam że kusi mnie oferta na Synte 10  na dobsonie za 1400 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Drodzy,

chciałam podziękować za porady. GSO 8" na Dobsonie zostal nabyty z drugiej ręki. Juz kilka bezchmurnych nocy za nami. Sprawia nam ogromną frajdę. Zwłaszcza kiedy dzieci patrzac w okular krzyczą: "Mamo, widzę kulkę w paski!" Albo oglądając kratery z otwartą buzią mruczą: "Wow, prawie jak w kosmosie..."

Póki co, Dobson dorobił się zgrabnych uchwytów coby wynoszenie na taras było znośniejsze. 

Jeszcze raz pięknie dziękuję :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)