Skocz do zawartości

Model układu słonecznego z zachowaniem proporcji wielkości i odległości.


fixfix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

za bardzo nie wiem gdzie napisać posta ale mam pewien problem z układem słonecznym i chciałem się zapytać/upewnić o słuszności moich obliczeń.

Chcę zrobić proporcionalny model układu słonecznego z zachowaniem skali wielkości i odległości.

Czyli słońce oraz planety odpowiednio zmniejszone i o tyle samo zmniejszona odległość planet od słońca, czyli taki model 3D zamontowany w terenie.

Mam zamiar wykonać kule na drukarce 3D o odpowiedniej średnicy i zamontować te kule w terenie (park, las) z zachowaniem odpowiednich proporcji.

I teraz tak, słońce ma średnice 1390600km, mój model, kula o średnicy 1,39m.

Następnie Merkury średnica 4880km, mój model, kula o średnicy 4,8mm.

Proporcionalna odległość słońca od Merkurego to 58m.

Czy te moje obliczenia są poprawne ?

Czy jest zachowana proporcja wielkości do odległości ?

Dziękuję za odpowiedzi.

 

p.s.

przepraszam za wszelkiego rodzaju błędy w pisowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje obliczenia są prawidłowe.

Absolutnie nie chcę Cię demotywować, ale w Twojej skali średnia odległość Neptuna od Słońca to 4 495 m, przy średnicy niecałych 5 cm ciężko będzie go odnaleźć...

To będzie jakaś praca naukowa, czy projekt artystyczny?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz skalę pomniejszenia 1/miliarda (np. Słońca 1,39m średnicy).  Może ze względów praktycznych (za dużo chodzenia ... :) ) warto byłoby trochę jeszcze pomniejszyć ten model. Zobacz przykład realizacji takiego model podczas ostatniego Pikniku Pasji w Szczecinie przez PTMA - Słońce na jednym ze zdjęć (złota kula) ma 50-60 cm (?) średnicy.

http://www.ptma.szczecin.pl/relacje-menu/348-piknik-pasji-fotorelacja

http://www.ptma.szczecin.pl/54-aktualnosci/346-wielki-model-ukladu-slonecznego-na-pikniku-pasji-5-czerwca

 

O Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem ten model jest jeszcze mniejszy  (1:10 000 000 000 - 1/10mld) - pod poniższym odnośnikiem jest parę zdjęć z planetami z tego modelu.

http://www.ptma.szczecin.pl/relacje-menu/351-fotorelacja-z-wycieczki-do-obserwatorium-w-piwnicach

 

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest mi to potrzebne do zabawy z gps-em, ogólnie czym większe odległości tym lepiej.

Problem numer jeden to wielkość słońca, kuli o średnicy 1,39m raczej nie zrobię.

Neptun może być oddalony nawet i o 100km gdybym znalazł odpowiednio duże słońce.

Najważniejsze że moje obliczenia są poprawne.

Myślę jeszcze nad tym aby za model słońca użyć gotowej kuli np: radar pogodowy albo spodek w Katowicach.

Szukałem w internecie ale nigdzie nie znalazłem jaka jest średnica spodka w Katowicach albo radaru pogodowego na górze Ramża.

Jestem z województwa śląskiego i w tym województwie szukam jakieś dużej kuli widocznej z daleka albo i nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz przykład modelu na podstawie systemu planetarnego TRAPPIST-1 wykonane 3 dni temu. Jest to skala 1 cm = 40.000 km. W przypadku naszego Układu Słonecznego jest ten problem, że planety są zbyt oddalone od siebie, jeśli chcemy wykorzystać rozsądne (widoczne) rozmiary ciał niebieskich.

20170307_185729_resized (1).jpg

20170307_185835_resized (1).jpg

20170307_185746_resized (2).jpg

20170307_185655_resized (2).jpg

20170307_185734_resized (1).jpg

20170307_185824_resized (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączając się pod temat.

Hmm. Tak by przyszło do głowy, ze taki model US można by było zrobić na skalę Polski. Może pod patronatem FA? 

Coś na tej zasadzie.

http://ciekawe.org/2016/08/25/najwiekszy-model-ukladu-slonecznego-rozciagaja-sie-na-ponad-900-km/

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kule o średnicy 6m, posłuży mi jako model słońca.

Teraz moje obliczenia:

Słońce - 6m
Merkury - 21mm
Wenus - 5cm
Ziemia - 5,6cm
Mars - 30mm
Jowisz - 60cm
Saturn - 50cm
Uran - 21,5cm
Neptun - 21cm
Pluton - 10mm - dodam go żeby zobaczyć jak jest daleko

Proporcionalne odległości w stosunku do słońca które ma 6m średnicy.

Merkury - 250m
Wenus - 464m
Ziemia - 645m
Mars - 980m
Jowisz - 3345m
Saturn - 6144m
Uran - 12345m
Neptun - 19341m
Pluton - 25537m

Najbliższa gwiazda Proxima Centauri 40bilionów kilometrów, ile to będzie km od słońca w mojej skali ?

Proszę o sprawdzenie moich obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy spotkał się ktoś z w sieci kalkulatorem do wyliczania wielkości planet oraz ich odległości między sobą?

np. Podajesz wielkość Słońca (przykładowo 5m) a reszta obiektów wylicza się automatycznie.

lub podajesz skalę jaka Cię interesuje i otrzymujesz wielkości i odległości obiektów.

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szdom1 napisał:

Czy spotkał się ktoś z w sieci kalkulatorem do wyliczania wielkości planet oraz ich odległości między sobą?

Gdyby Ziemia miała wielkość główki od szpilki i chciałbyś zachować proporcje US to byś potrzebował pełnowymiarowego boiska piłkarskiego :)
Zapomnij wiec o kalkulatorach i proporcjach przy robieniu modelu US.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do zaadoptowania nieco większy obszar. :)  Ale to na razie plany a powodzenie mojego projektu nie zależy ode mnie więc puki co...

ponawiam pytanko.

21 godzin temu, szdom1 napisał:

Czy spotkał się ktoś z w sieci kalkulatorem do wyliczania wielkości planet oraz ich odległości między sobą?

np. Podajesz wielkość Słońca (przykładowo 5m) a reszta obiektów wylicza się automatycznie.

lub podajesz skalę jaka Cię interesuje i otrzymujesz wielkości i odległości obiektów.

 

Coś wydaje mi się, że będę musiał policzyć to na piechotę. :)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)