Skocz do zawartości

Tani zestaw do astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem się dowiedzieć czy zestaw sw 150/750 i lustrzanka i lornetka biegunowa bedzie ok ? do tego montaż EQ 3-2 z napędem ?

ile wyniesie koszt używanego takiego zestawu ? gdzie szukać ?

rozumiem, że do tego zestawu trzeba dokupić napęd na jedną oś ? http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html ?

Mieszkam w miescie powyżej 200 tyś mieszkańców, czy sie tym zrażać ? :)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek ma sporo racji w tym co pisze. Sam dość dawno temu próbowałem z takim newtonem na EQ3-2 z napędem w jednej osi i jest to spore wyzwanie. Jest u nas cały dział o astrofotografii z EQ3-2  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/ - jak go przejrzysz na pewno sporo Ci się rozjaśni. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już EQ3-2 i lustrzankę , masz  dobry zestaw na początek  , dokup jakiś obiektyw do 150 mm ogniskowej i masz zabawy na długi czas , w którym bez dużych inwestycji i frustracji zobaczysz czy to zabawa dla ciebie czy nie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ,że masz lustrzankę :)  Jeśli nie szukaj canona od 450D wzwyż, ważne aby miał live view , które bardzo ułatwia ostrzenie , dodatkowym plusem jest modyfikacja . 

Napęd wystarczy ci na 1 oś.

ps. Szukaj na giełdzie używek , znacznie zaoszczędzisz tak na montażu jak i na lustrzance.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

Maciek ma sporo racji w tym co pisze. Sam dość dawno temu próbowałem z takim newtonem na EQ3-2 z napędem w jednej osi i jest to spore wyzwanie. Jest u nas cały dział o astrofotografii z EQ3-2  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/ - jak go przejrzysz na pewno sporo Ci się rozjaśni. 

Przeczytałem temat i tez sporo osob korzyta z 150/750

Rozumiem ze doradzacie ze względu na trudność ze zrobieniem zdjecia ? Czy przekłada sie tez to na jakość ?

ogolnie to nawet dla mnie lepiej pod względem finansowym (wychodzi taniej) :)

ale pytam z ciekawości 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście że chodzi o jakość końcową. O trudnościach nie ma co gadać, są zawsze niezależnie od klasy sprzętu. To jest tak- żeby coś wycisnąć ze słabego sprzętu trzeba się namęczyć, sprzęt średniej klasy daje pewien oddech ale potem chcesz więcej, chcesz robić małe obiekty i znów zaczyna się jazda, walczysz o prowadzenie przy coraz większej skali obiektu, kupujesz coraz lepszy sprzęt i znów z nim walczysz. Im bardziej skomplikowany setup tym więcej punktów awarii. Opanowanie softu, mechaniki, optyki to miesiące jeśli nie lata pracy. Osobiście nie wierzę w cuda pt." out of the box" i działa. Nawet prościutki montaż SW Mini Adventurer który ostatnio testowałem wymagał dwóch dni przygotowań gwintów, mocowań itp.

Po pierwsze prawidłowe prowadzenie 150/750 w fotografii długoczasowej to ekwilibrystyka i walka ze sprzętem, duży odrzut klatek poruszonych itp.

Po drugie płaskość pola ostrości 150/750 raczej  nie obsłuży matrycy przęcietnej lustrzanki a FF to już na 100% nie, nawet z dobrym korektorem pola.

Po trzecie precyzja napędów EQ3 nie pozwoli na skuteczne zastosowanie guidera, pomijam że nawet o nim nie wspomniałeś.

Ponownie sugeruję na początek obiektyw z lustrzanką powieszony na czymś, niekoniecznie na EQ3. Może to być przecież Adventurer, SkyTracker lub coś podobnego. Efekt będzie identyczny, a nie zostaniesz z montażem EQ 3 który- powiedzmy to jasno- ze względu na jego parametry niełatwo jest sprzedać bez dużej straty - przy wymianie na coś lepszego oczywiście.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel słusznie prawi.

Co prawda czasu na swoją zabawę mam niewiele ale moja tubka to coś pokroju 150/750, kamera z przekątną raptem 11mm, montaż eq6 na słupku który sam w sobie waży 50kg a czasu na to wszystko poświęciłem grubo ponad rok. Nadal nie skończyłem.

Fotki można trzaskać na dosłownie wszystkim ale niedosyt i świadomość że może być lepiej pojawia się baardzo szybko.

Aparat z obiektywem natomiast po prostu zakładam na montaż i można działać. Pstryk, pstryk i tak leci a nie wieczne konsultacje, testy i grzebanie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofotografii :)

pozwolilo by to na duzsze czasu ekspozycji niz normalne cykanie fotek 

 

chcialem wiedzieć jakie możliwości miałbym z Synta 10 + montaż paralaktyczny w porównaniu do  montażu eq3-2 z napędem 

widze ze pełno osob kombinuje na rożne sposoby i chciałbym rozwiac moje watpliwości  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, to moje początki afoto właśnie z 10" na platformie i Canonem 350d : http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5859-dobsonowe-strzały-podsumowanie/

Jednak jest to w zasadzie namiastka astrofoto, trzeba się sporo namęczyć. Co innego foto planetarne, wtedy nad platformą jak najbardziej warto myśleć. 

Tak jak koledzy wcześniej radzili, lustrzanka z obiektywem na montażu, pozwoli na poważniejszą zabawę. Foto DS na platformie można uznać za przygodę (której nie żałuję), jednak była okupiona dużym wysiłkiem. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, lolek177 napisał:

Do astrofotografii :)

pozwolilo by to na duzsze czasu ekspozycji niz normalne cykanie fotek 

 

chcialem wiedzieć jakie możliwości miałbym z Synta 10 + montaż paralaktyczny w porównaniu do  montażu eq3-2 z napędem 

widze ze pełno osob kombinuje na rożne sposoby i chciałbym rozwiac moje watpliwości  

Chcesz posadzić 10" na paralaktyku? Oczywiście jest to do zrobienia ale trzeba by zainwestować. HEQ5 to granica nośności. Skłaniał bym się do polecenie EQ6. Tubę teżpewnie  trzeba by było wzmocnić ażeby nie było ugięć.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarX86 napisał:

Proszę bardzo, to moje początki afoto właśnie z 10" na platformie i Canonem 350d : http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5859-dobsonowe-strzały-podsumowanie/

Jednak jest to w zasadzie namiastka astrofoto, trzeba się sporo namęczyć. Co innego foto planetarne, wtedy nad platformą jak najbardziej warto myśleć. 

Tak jak koledzy wcześniej radzili, lustrzanka z obiektywem na montażu, pozwoli na poważniejszą zabawę. Foto DS na platformie można uznać za przygodę (której nie żałuję), jednak była okupiona dużym wysiłkiem. 

 

 

Bardzo ładne zdjecia ! :)

Tak sie zastanowiłem i kwota montażu eq3-2 z napędem wychodzi nawet lepiej niz platforma paralaktyczna wiec chyba lepiej zainwestować w to co doradzali koledzy na początku skoro maja byc lepsze efekty  :)

Narazie w temacie juz nie mecze was 

dziekuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)