Skocz do zawartości

Naprawa Feather Touch Focuser SCT


Virus

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu gruntownie sprawdzałem stan swojego sprzętu. Przy regulowaniu pokrętłem ostrości pomiędzy skrajnymi położeniami nagle zauważyłem że fokuser przestał ostrzyć. Nie pozostało nic innego jak fokuser wykręcić i sprawdzić co się stało. Po odkręceniu okazało się że gwintowany trzpień, który przesuwa lustro, wykręcił się i swobodnie "dynda" w środku.
Trochę się nagimnastykowałem się żeby go wyjąć ale udało się. Po wymontowaniu zmroziło mnie - okazało się, że w środku fokusera wykręciła się śrubka kontrująca wysuw gwintowanego trzpienia.
Fotka fokusera po wymontowaniu (w tulejce widać śrubkę):

Foto_01.JPG.2a27308212693e9177c17bacc9c037c0.JPG

Wysłałem emaila do producenta z pytaniem o możliwość naprawy. W odpowiedzi napisał, że pierwszy raz widzi na oczy taką usterkę i że oczywiście da się to naprawić tylko trzeba
podać dane, przygotować paczkę i wysłać do USA. Podejrzewam że trochę by to kosztowało i czas oczekiwania na powrót naprawionego fokusera byłby nieco przydługi.
Zacząłem kombinować, może udałoby się samemu naprawić? Trochę narzędzi, sprawne ręce i udało się. Polak potrafi :)
A to fotka po całkowitym rozmontowaniu fokusera:

Foto_02.thumb.jpg.f730e3d249530c4679c5f00667be2b02.jpg


Poniżej opis naprawy wraz z fotkami gdyby jeszcze ktoś miał taki problem (jakby coś to dajcie znać - poradzę). Oszczędzi to trochę nerwów, czasu i kasy :D

Przywrócenie fokusera do życia:
1. Odkręcić nakrętkę (8) przytrzymując za pokrętło (2). Nie jest mocno skręcone powinno odkręcić się bez problemu.
2. Zdjąć tulejkę (7)
3. Przytrzymując pionowo fokuser i stukając fokuserem w podkładkę np. korkową doprowadzić do wysunięcia łożyska (6). Łożysko wyjąć.
3. Poluzować śrubkę imbusową z pokrętła mikroruchów (1) i zdjąć pokrętło.
4. Poluzować śrubkę imbusową z pokrętła zwykłego (2) i zdjąć pokrętło. Po zdjęciu pokrętła odsłoni się tulejka ze sfrezowaną płaską częścią, którą ostrożnie wkręcić w imadełko. Szczęki imadełka najlepiej czymś ochronić żeby nie uszkodzić powierzchni tulejki.
5. Tulejkę (5) z przeciwległej strony można odkręcić za pomocą ochronionych szczypiec żeby nie uszkodzić ani powierzchni tulejki ani gwintu.  Ja użyłem drugiej nakrętki, skontrowałem je i w taki sposób odkręciłem tulejkę.Po zdjęciu tulejki wypadła śrubka (4) - winowajca całego zamieszania.
6. Teraz wystarczy wkręcić do końca trzpień (9) w tulejkę (5) po czym z drugiej strony wkręcić z powrotem śrubkę (4) (do oporu ale z wyczuciem, żeby nie zerwać gwintu).
Wygląda to tak:                    Foto_03.thumb.jpg.023a06d8b955382d8d7766b1f47312f0.jpg

7. Teraz można już skręcić z powrotem wszystkie pozostałe części: w fokuser wkręcić (dość mocno ale też z wyczuciem wykorzystując skontrowane nakrętki) całą tulejkę z powyższego zdjęcia.
8. Poluzować skontrowane nakrętki po czym obie wykręcić. Założyć łożysko (6), tulejkę (7) i następnie fabryczną nakrętkę (8). Nakrętkę dokręcić lekko palcami a nie kluczem. Jeśli za mocno się dokręci nakrętkę to pokrętła fokusera będą ciężko się obracać. Potem wykręcić fokuser z imadełka. Można przy okazji od strony pokręteł zmienić smar na nowy.
9. Przykręcić pokrętło zwykłe (2) i pokrętło mikroruchów (1).

I voila fokuser zmontowany.

Foto_04.thumb.jpg.65da78b3c60646f594f8bd8dc436a2ee.jpg


Teraz tylko zamocować z powrotem w teleskopie i gotowe.

  • Like 3

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)