Skocz do zawartości

Adapter C-mount na gwint filtrowy 1.25"


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś widział gdzieś do zakupienia krótki adapter gwint męski C-mount na gwint żeński filtrowy 1.25"? Taki żeby do takiej kamerki przykręcić filterek 1.25:

HTB1xHMlKpXXXXapXVXXq6xXFXXXx.jpg

Tam na wyjściu jest gwint C-mount, z tego co wiem to średnica ta sama co filtrowy 1.25, a tylko skok inny. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego. Zamówiłem kiedyś u Janusza z Astrokraka za jakieś 40 czy 50 zł (nie pamiętam dokładnie).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły nos 1.25" do kamerki na C/CS (17.5 vs 12.5 mm odległości od matrycy) - standardowo mają 20-30 mm długości. Na wyjściu jest gwint na filtry 1.25". Do kupienia wszędzie. Jeżeli chcesz krótszy to trzeba toczyć na zamówienie - sam tak zrobiłem, zamawiając kilka 5 mm przedłużek.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jolo napisał:

Czy ktoś widział gdzieś do zakupienia krótki adapter gwint męski C-mount na gwint żeński filtrowy 1.25"? Taki żeby do takiej kamerki przykręcić filterek 1.25:

HTB1xHMlKpXXXXapXVXXq6xXFXXXx.jpg

Tam na wyjściu jest gwint C-mount, z tego co wiem to średnica ta sama co filtrowy 1.25, a tylko skok inny. 

Ja widziałem. Składał się z 2 części zamawiany w Astrokraku. Pozostała mi tylko połówka - C-mount/T2 wkręcany właśnie w taki gwint kamerkowy (bez T2 - były i są takie). C-mount męski ma na zewnątrz 24.5mm a gwint filtrowy 1,25' ma 28,5mm, nie wlezie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa, nie wiedziałem że takie noski z C mają na wyjściu gwint filtrowy. Tylko cena taka jak dorabianego na zamówienie http://www.teleskopy.pl/Adapter-C-mount-25mm-/-1,25--do-kamer-przemysłowych-+-gwint-filtrowy-teleskopy-1355.html . To będę chyba musiał zamówić, bo chcę to mieć jak najkrótsze - całość ma być w wyciągu, a filtr jak najbliżej matrycy. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten co zamówiłem o Janusza jest bardzo krótki 6mm. Chodziło mi aby było jak najbliżej do matrycy Lodestara X2.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Esku1RES napisał:

Ten co zamówiłem o Janusza jest bardzo krótki 6mm. Chodziło mi aby było jak najbliżej matrycy.

Lepszy jestem, mój ma 3,5mm - Kto da mniej? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz genialny adapter (obrotowy) od Baadera: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4391_Baader-adapter-C-mount-to-T-2.html

na gwint T2 w tym wypadku. Od środka wkręcasz filtr 1.25" - odległość od czoła gwintu C/CS oceniam na jakieś 0.5-0.7mm (gwint siedzi głeboko w obudowie od strony T2).

Jedyne co trzeba zrobić to trzy śruby imbusowe M3 wymienić na dłuższe z dużym radełkowanym łbem - jeżeli kupisz to, co powyżej to śruby masz ode mnie gratis.

Sam tego używam - jest naprawdę dobre, bo obrotowe a poza tym umożliwia wstawianie przedłużek 1.25" i regulację powiększenia - tak z reduktorami jak i z klasycznymi barlowami, z czego początkowe 10mm mieści się w obudowie. Używałem z powodzeniem aż do rozmiaru 1/1.2" włącznie, czyli IMX174/249.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

o tak ?
widok lekko odkręconego. Na zewnątrz gwint żeński filtrowy a do kamery przykręcone męskim C-mount.

 

Lodestar.jpg.9fe25407d7f7116b13325a10647dab30.jpg

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader robi jeszcze takie krótkie

http://www.baader-planetarium.com/en/baader-1%22-c-mount-adapter-with-1-14%22-nosepiece-length-18mm.html

ale mają kołnierz - w razie potrzeby trzeba by się go pozbyć [emoji4]

Gdzieś takowy powinienem mieć także jak chcesz to mogę pomierzyć co tam będziesz potrzebował.

Standardowe astrokrak wyglądają podobnie tyle że cała tuleja 1.25" jest nakręcana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)