Skocz do zawartości

Pierwsza kamera do astrofotografii/autoguider


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Kilka pytań od początkującego. Głównie dotyczyć będą kamer ccd do astrofotografii i jedno o program do obróbki zdjęć. No to lecimy. Montaż HEQ5 pro. Synscan GoTo. 

 

1. Kamery ZWO ASI. Najwięcej z nich obsługuje standard USB 3.0. Co stanie się jeśli laptop ma tylko USB 2.0.

 

2. Rozumiem, że kamera może pracować tylko w trybie foto albo autoguider. Czy tak jest?

 

3. Mam standardową lunetę 9x50 skywatcher. Czy mogę ją połączyć z ZWO ASI 178 mc (kamera jako przykład, jakkolwiek myślę o zakupie czegoś z ZWO ASI) tak żeby powstała luneta autoguide?

 

4. Tryb autoguide ma za zadanie poprawić precyzję śledzenia. Czy w tej sytuacji autoguider rozwiązuje problem zabawy z backlash? 

 

5. Backlash. Jest to wprowadzanie poprawek powstałych w wyniku czegoś w rodzaju błędu w prowadzeniu spwodowanego przez luzy na kołach zębatych mechanizmu prowadzenia. Czy ktoś jest w stanie przybliżyć mi zasadę wprowadzania poprawek. Dla zielonego, a taki jestem, wprowadzanie poprawek wydaje się dość skomplikowane. Dość powiedzieć, że poprawki wprowadza się na obu osiach prowadzenia. Głównie interesuje mnie skąd wiem, na którą oś i jakiej wartości poprawki wprowadzać. 

 

6. Photoshop. Mam dość leciwego laptopa HP Pavilion dv6 (2010 ok zakupu). Czy ktoś może doradzić jak wejść w posiadanie Photoshopa, który ruszy i da możliwość obrabiania fotek.

 Z góry dzięki za pomoc.

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp 3. TAK

Odp 4 i 5 Teoretycznie tak, ale nie do końca. Jeśli luzy są duże to nie pomoże. Ale sam bylem kiedyś posiadaczem HEQ5 SYnSCan Pro i dało się luzy zminimalizować do niezauważalnych wartości. Najprostszym lekarstwem na luzy jest minimalne przeważenie setupu, tak aby zębatka nie traciła kontaktu ze slimacznicą.

Odp. 6 Kupić trzeba :). Ruszyć ruszy tylko będzie wół. PS chętnie współpracuje z dyskiem jako pamięcią podręczną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

  1. kamera będzie działała też na USB 2.0, jedynie szybkość będzie nieco mniejsza. Do zastosowań autoguide jest to bez znaczenia
  2. hmhm, to jest raczej jeden tryb pracy. Jedynie oprogramowanie kontrolujące ma inne zadania. W przypadku fotografowania zapisuje na dysku pliki obrazów, w przypadku nagrywania filmów zapisuje film, a w przypadku guidingu nic nie zapisuje, tylko analizuje obraz i wprowadza poprawki prowadzenia do montażu
  3. można, są odpowiednie adaptery do zakupienia ( http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4520_T2-Parfocal-Adapter-for-autoguiders-to-Skywatcher-9x50-finder-scopes.html ) , a można też zamówić złączkę np w Astrokraku (wyjdzie taniej) 
  4. i 5 . Backlash w osi RA nie ma wpływu na guiding. Oś RA w trakcie śledzenia cały czas się kręci w jednym kierunku, jedynie nieco wolniej albo szybciej. A backlash występuje przy zmianie kierunku obrotu osi. Podczas guidingu backlash w osi Dec może się pojawić, ale nie jest to duży problem i guiding sobie z tym radzi. Jak już będziesz na etapie uruchamiania guidingu na pewno pomożemy

Nie znam specyfikacji Twojego laptopa, ale podejrzewam, że Photoshop w wersji CS2 powinien ruszyć. A to całkiem udana wersja i ma już spore możliwości.

PS - jeśli zamierzasz fotografować tą rurką 200mm ze stopki na HEQ5 to będzie to już tak na granicy astrofotograficznych możliwości tego montażu. Każdy wiaterek będzie telepał zestawem niestety :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Photoshopa. Później porównam wymagania sprzętowe z tym co siedzi w laptopie. 

Waga. To jest coś z czym walczymy, szczególnie w moim przypadku. Mójmontaż ma 16 kg udźwigu (mogę się mylić), natomiast rurka waży 9.1kg. Rzekomo dobrze byłoby wykorzystać nie więcej niż 70% dostępnego udźwigu czyli już jesteśmy na granicy. Dlatego chcę zrezygnować z lustrzanki a w to miejsce użyć lżejszej kamery ccd a uzyskaną różnicę przeznaczyć na drugą lunetę jako guider. Wiatr, jakkolwiek słaby powodować będzie, że poszczególne kadry pójdą do kosza, natomiast wydaje mi się, że jeśli zdobędę więcej ramek (kadrów) to zawsze coś się wybierze. 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jurek77 napisał:

Wiatr, jakkolwiek słaby powodować będzie, że poszczególne kadry pójdą do kosza, natomiast wydaje mi się, że jeśli zdobędę więcej ramek (kadrów) to zawsze coś się wybierze. 

Coś się wybierze masz rację, tylko jak będziesz chciał wybrać 30-40 klatek to ile ogólnie ich będziesz musiał zrobić jak dużo będzie szło do kosza.  Niestety nie mieszkamy w regionie gdzie przeważają bezchmurne noce, więc każda klatka jest cenna. No i metr ogniskowej to już jest sporo.

Jeśli masz już lustrzankę to może na rozgrzewkę warto spróbować mniejszy kaliber - obiektyw 100-200mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 i 5) Backlash to po prostu luz, a nie metody jego niwelowania :) Generalnie guiding nie poprawia backlasha, tylko backlash utrudnia działanie guidingu. Korygowanie backlashu polega na bardzo prostej operacji - po prostu przy zmianie kierunku ruchu, jest wykonywany dodatkowy, krótki ruch osi - tak dobrany, aby "pokonał" luz. Wartość tej korekty trzeba ręcznie podać - czy to w pilocie SynScan, czy programie do guidingu (nie każdy to umożliwia). Tą wartość trzeba znaleźć doświadczalnie lub jakoś ręcznie zmierzyć. Jeśli podamy w programie wartość backlasha, to guidingowi będzie znacznie łatwiej. A najlepiej jest go wyregulować w montażu jak najlepiej i tylko resztki usuwać programowo.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarX86 napisał:

Coś się wybierze masz rację, tylko jak będziesz chciał wybrać 30-40 klatek to ile ogólnie ich będziesz musiał zrobić jak dużo będzie szło do kosza.  Niestety nie mieszkamy w regionie gdzie przeważają bezchmurne noce, więc każda klatka jest cenna. No i metr ogniskowej to już jest sporo.

Jeśli masz już lustrzankę to może na rozgrzewkę warto spróbować mniejszy kaliber - obiektyw 100-200mm? 

DarX86 muszę Cię martwić. Mieszkam w rejonie Europy o wyjątkowo podłej pogodzie. Wiem, co teraz myślisz. Zbyt optymistycznie podchodzę do wyzwania?  Cóż, nie wie ten kto nie spróbował. Mam do dyspozycji tylkosłabą lustrzankę Nikon D3100 i zamierzam ją dziś zatrudnić bo sprawdziłem pogodę i mam mieć kilka godzin czystego nieba nad Londynem od 20.00.

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

4 i 5) Backlash to po prostu luz, a nie metody jego niwelowania :) Generalnie guiding nie poprawia backlasha, tylko backlash utrudnia działanie guidingu. Korygowanie backlashu polega na bardzo prostej operacji - po prostu przy zmianie kierunku ruchu, jest wykonywany dodatkowy, krótki ruch osi - tak dobrany, aby "pokonał" luz. Wartość tej korekty trzeba ręcznie podać - czy to w pilocie SynScan, czy programie do guidingu (nie każdy to umożliwia). Tą wartość trzeba znaleźć doświadczalnie lub jakoś ręcznie zmierzyć. Jeśli podamy w programie wartość backlasha, to guidingowi będzie znacznie łatwiej. A najlepiej jest go wyregulować w montażu jak najlepiej i tylko resztki usuwać programowo.

Dzięki za dość szczegółową odpowiedź. Wygląda na to, że sporo prób przede mną. Jak rozpoznać na zdjęciu, która oś i w którą stronę wymaga korekty? 

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jurek77 napisał:

Dzięki za dość szczegółową odpowiedź. Wygląda na to, że sporo prób przede mną. Jak rozpoznać na zdjęciu, która oś i w którą stronę wymaga korekty? 

Backlash najlepiej rozpoznać albo w okularze (ruszasz pilotem na minimalnej prędkości i liczysz czas, aż obraz zacznie się ruszać przy zmianie kierunku), albo podczas kalibracji guidingu (np w Maximie ustawiasz sobie np 0,5s testowo i patrzysz, co sie dzieje na wykresie guide - jak skacze, to powiększasz, jak podczas kalibracji przestrzeliwuje, to zmniejszasz itp). Ale to musisz sobie już na spokojnie przemyśleć i przetrawić. Generalnie nie da się rozpoznać backlasha po gotowym zdjęciu. Powiem więcej - jakbyś idealnie ustawił na polarną i nie guidował osi Dec, to backlash nie będzie miał żadnego znaczenia :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, Twoją odpowiedź sobie wydrukuję bo wygląda dość ciekawie. Pytanie z innejbeczki. Wczorajbyło trochę czystego nieba nad Londynem. Warunki do porządnej obserwacji to to nie były ale jako początkujący nie mam zamiaru gardzić nawet takimi. Dwa pytania odnośnie wczorajszej obserwacji. Zerknąłem sobie na Jowisza ale z 4mm uzyskałem tylko 250x powiększenia. Muszę dokupić okulary. Chcę się zbliżyć do 400x. Idealnie 75%. Które rozwiązanie jest lepsze:

3.2 mm okular (1000÷3.2=312x) albo 6mm+ 2xBarlow Lens (1000÷6mm= 166× + Barlow lens )

Wspomniałeś ustawienie na polarną. Wczoraj, kiedy ustawiałem montaż na gwiazdę polarną zauważyłem, że po zdjęciu osłon lunetki, przy montażu wciąż w pozycji "home, godzina 6 na podziałce nie jest tak jak to widziałem na filmikach na yt. Zrobiłem dwa zrzuty ekranu żeby to zobrazować. Pytanie. Czy mam ustawiać podziałkę lunetki z "6" w prawidłowym położeniu (jak to widzimy choćby na zegarku)?

2017-03-22 18.29.00.png

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)