Skocz do zawartości

Początkujący pyta o układ planetarny.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Na początek chiałem wszystkich serdecznie przywitać. Jestem nowy w tym środowisku i zarejestrowałem się na tym forum gdyż zaciekawiły mnie zjawiska występujące na niebie i w przyrodzie :)  Mam serię pytań i chciałbym o troszkę nakierowania w którą stronę powinienem pójśc by sobie na nie odpowiedzieć :) Z góry dziękuje za wyrozumiałość :)

 

Wyczytałem gdzieś iż księżyc wpływa na rozwój roślin (nie wiem czy to bujda na resorach czy nie bo różnie piszą)  oraz na przypływy i odpływy (to akurat jes potwierdzone) .

Znalazłem sobie kalendarz księżycowy, który bardzo mi przypadł do gustu bo mam w nim wszystko fajnie rozpisane:

http://www.kalendarz-365.pl/kalendarz-ksiezycowy/

 

 

Chciałbym sobie jednak temat zgłębić głębiej mianowicie w jaki sposób planety jak nasza Ziemia i księżyc oddziałują na siebie poprzez swoje pola grawitacyjne ?

Czy inne planety w naszym układzie słonecznym mogą też wpływać bezpośrednio lub pośrednio na grawitację naszej planety ?

Jakie są tego skutki ? Czy istnieje soft lub strona dzięki, której mógłbym na te zjawiska popatrzeć  ?

Podkreślam, że nie intersuje mnie jakaś mistyka czy  jakaś astrologia typu wróżbita maciej tylko normalne naukowe podejście do tematu  Cool

 

 

Nie sądziłem, że moje zaintersowania pójdą w tym kierunku no ale stało się hehe :)

W jakim kierunku powinienem pójśc by bez problemu sobie ogarniać temat od tej strony ? :2000-pontiac-black:

Z góry dziękuje za pomoc :)

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to planety (chyba szczególnie ze względu na swoje rozmiary Jowisz i Saturn) oddziałują na nasze Słońce więc tym bardziej na naszą Ziemię. Informacji w internecie jest "od groma" i wystarczy się ograniczyć do przesiewania bujdy od rzetelnych informacji żeby odpowiedzieć na Twoje pytania. Sam się zainteresowałem tematem po przeczytaniu Twoich postów ;).

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew :) @Corporal Ciekawi mnie jednak jedna sprawa, mianowicie Jowisz i Saturn faktycznie mają większą masę i grawitację ale to fazy księżyca oddziaływują najbardziej na procesy na ziemi. Moją teorią jest to iż jest najbliżej ale mogę się mylić... 

 

 

Idąc dalej tym tokiem myślenia i moją teorią, na procesy na ziemi NAJBARDZIEJ będą wpływać Mars i Wenus i to im należało by się przyglądnąć w pierwszej kolejności po Księżycu :)

 

 

 

c630dfdc53b447c69a32d5319ea5b6aa.png

 

 

Na tym obrazku nie ma Księżyca i on zawsze będzie miał pierwszeństwo w oddziaływaniu bo go prawie nigdy nikt nie zakrywa swoimi siłami.

Planety się kręcą po elipsie. Pierszeństwo ma Księżyc, potem w zależności od układu Wenus,Mars  (1) później  Jowisz i Merkury a na samym końcu Saturn i Słońce :)

Dlaczego tak sądzę ?

 

Założyłem iż fala dzwiękowa jest podobna do fal grawitacyjnych.

 

 

1e66af89f6d540299738d6561f8ef97b.png

 

01d4e5b85fbd4c3597eb956c008cd6f3.png


Oczywiście może się mylić dlatego musze to wszystko posprawdzać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, JarlCarmen napisał:

Dzięki za odzew :) @Corporal Ciekawi mnie jednak jedna sprawa, mianowicie Jowisz i Saturn faktycznie mają większą masę i grawitację ale to fazy księżyca oddziaływują najbardziej na procesy na ziemi. Moją teorią jest to iż jest najbliżej ale mogę się mylić... 

 

 

Idąc dalej tym tokiem myślenia i moją teorią, na procesy na ziemi NAJBARDZIEJ będą wpływać Mars i Wenus i to im należało by się przyglądnąć w pierwszej kolejności po Księżycu :)

 

Fazy Księżyca nie mają nic do tego, to czy widzimy cały Księżyc czy tylko jego sierp wcale nie oznacza, że ma on mniejszą masę tylko zawsze taką samą. Przypływy i odpływy zależą od położenia Księżyca względem mórz i oceanów. Księżyc swoim polem grawitacyjnym najsilniej oddziałuje na Ziemię bo jest najbliżej, tak jak słusznie zauważyłeś. Siła oddziaływania grawitacyjnego zmienia się z kwadratem odległości. Teraz powstaje pytanie co bardziej oddziałuje na Ziemię, Jowisz czy Wenus? A to sobie policz, znajdź masę Wenus i Jowisza, znajdź ich odległości od Ziemi (najlepiej te najbliższe) i podstaw do wzoru. Rezultatami koniecznie pochwal się na forum ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa wenus:

 

4,867E24 kg

 

 

Masa Jowisz:

 

1,898E27 kg

 

 

 

Teraz pytanie co oznacza te E oraz czy mam brać pod uwagę tą masę względem czegoś np ziemi ?

 

 

 

https://zadane.pl/zadanie/4011311

 

Cytuj

Zakładając że planety poruszają się po okręgu, wszystkie orbity są w jednej płaszczyźnie oraz że słońce znajduje się dokładnie w środku tych okręgów można przująć że odległość poszczególnych planet od słońca ( promień ich orbit)  wynosi

 

Wenus  108,2 mln km

Ziemia  149,5 mln km

Mars     227,9 mln km

 

W związku z tym najmniejsz odległosć będzie różnicą, a największa  sumą promieni orbit

 

Wenus - Ziemia  min  149,5 - 108,2 = 41,3 mnl

                         max 149,5 + 108,2 = 257,7 mln

 

Mars - Ziemia    min 227,9 - 149,5 =  78,4 mln km

                       max 227,9 + 149,5 = 377,4 mln

 

Mars - Wenus    min  227,9 - 108,2 = 119,7 mln

                        max 227,9 + 108,2 = 336,1 mln

 


 

 

 

 

Czyli minimalne  i  maksymalne odległości dla

 

Wenusa:  Min: 41,3   mln km      max: 119,7        mln km

Dla Marsa:                    78,4 mln km               377,4 mln

 

 

Na zasadzie przedstawienia na poniższym obrazku Księżyca wnioskuję iż ważne oprócz maks i min ważne też będą ,,połowy,, tych odległości

 

17bbc5784e8a4a5aa671dd21bf4ddb0e.png

 

 

heh odzywają się braki szkolne na matematyce w szkole :/...

 

https://zadane.pl/zadanie/3611559

http://fizyka.biz/0003_grawitacja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolego wpadłeś - musisz teraz koniecznie rozwinąć temat. Sam chętnie będę śledził Twój temat.

P.S. Pamiętaj, że największy wpływ na Ziemię (i pozostałe planety) ma Słońce które posiada 99,86% masy całego układu słonecznego!

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, JarlCarmen napisał:

Teraz pytanie co oznacza te E oraz czy mam brać pod uwagę tą masę względem czegoś np ziemi ?

"E" oznacza zapis wykładniczy, czyli zamiast 4,867E24 kg możemy zapisać: 4,867 * 10^24 (czyli 10 do potęgi 24)

Wzór na siłę grawitacji (prawo powszechne ciążenia) to: F = G*(m1*m2)/r^2

,gdzie G to stała grawitacji około 6,67 (m^3)/(kg*s^2), m1 to masa pierwszego ciała, m2 to masa drugiego ciała, a r to odległość między nimi

Znając odległości i masy ciał można sobie policzyć jaka siła grawitacji oddziałuje między danymi ciałami. W przypadku Ziemi trzeba przyjąć odległości w perygeum i apogeum (najmniejsza i największa możliwa odległość).

Bardziej złożonym problemem jest oddziaływanie dwóch planet na siebie w przypadku, kiedy między nimi znajdzie się jeszcze trzecia planeta.

1 godzinę temu, JarlCarmen napisał:

Założyłem iż fala dzwiękowa jest podobna do fal grawitacyjnych.

Nie podjąłbym się tak odważnego stwierdzenia, chyba jeszcze za mało wiemy o falach grawitacyjnych i ich zachowaniu. Niemniej jednak są to "fale", które powodują zmniejszanie i zwiększanie odległości pomiędzy ciałami (właśnie w ten sposób zostały odkryte - za pomocą interferometru), a nie zmiany samej siły grawitacji. Odkryte w 2016 roku fale zostały wywołane przez zderzenie supermasywnych czarnych dziur i nie sądzę, że ciała tak małe i lekkie jak planety układu słonecznego mogły wywołać możliwe do zaobserwowania fale grawitacyjne.

Temat ciekawy i jest do zgłębienia. Ale myślę, że do tej dyskusji musiałby włączyć się jakiś zawodowy astronom. Ja w każdym bądź razie nie podejmuję się ciągnięcia tego dalej, ale bardzo chętnie poczytam mądrzejszych od siebie.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kapral Tak ma największą masę ale wzorując się na  akcjach z księżycem ten wpływ jest większy lub mniejszy w zależności jak "zasłaniają" Ziemię  planety z tego ciągu
"ważności" co podałem.

 

@cyberboss 

Ok, może źle się wyraziłem.  Zakładam iż pole grawitacyjne innej planety w jakis sposób wydaje jakąs siłę, która wpływa w jakiś sposób na naszą planetę. Nnie wiem jak ją nazwać nazwałem ją falą grawitacyjną bo o tym tylko znalazłem artykuł ale to może być coś innego.

Sama teza nawet jeśli się pomyliłem w stwierdzeniu o co mi chodzi również jest ciekawa :)

 

Cytuj

Nie podjąłbym się tak odważnego stwierdzenia, chyba jeszcze za mało wiemy o falach grawitacyjnych i ich zachowaniu. Niemniej jednak są to "fale", które powodują zmniejszanie i zwiększanie odległości pomiędzy ciałami (właśnie w ten sposób zostały odkryte - za pomocą interferometru), a nie zmiany samej siły grawitacji. Odkryte w 2016 roku fale zostały wywołane przez zderzenie supermasywnych czarnych dziur i nie sądzę, że ciała tak małe i lekkie jak planety układu słonecznego mogły wywołać możliwe do zaobserwowania fale grawitacyjne.

[/code]

 

Czyli nie ma czegoś takiego jak "sama siła grawitacyjna" podobna do "wifi", którą możemy zmierzyć i wyciągnąć wnioski przy pomiarze  ;p ?

 

 

 

Co do matematyki i mojej wiedzy.  Moim pierwszym konikiem jest giełda jakies proste wyliczenia i psychologia tłumu ok ale to już wydaje mi się przynajmiej na moje umiejętności matematyczne niestety mnie przerasta :/ Zresztą giełda i też tu mnie przyniosła bo badam sobie wpływ cykli księżycowych na reakcje ludzi na giełdzie na wykresach D1...  Te moje hobby juz przynosi efekty ale jedneo jestem pewien przynajmiej jeśli chodzi o giełdę. Jesli patrzy się tak samo na jakąś ogólno dostępną informację i małpuje innych to raczej nic ciekawego nowego nie odkryjemy a co za tym idzie nie zarobimy na handlu :P

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy istniej jakies oprogramowanie w którym mógłbym zobaczyć z góry cały układ słoneczny i przyśpieszać/cofać jego ruchy ?

 

 

 

ps. A jest na forum jakiś zawodowy astronom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że siła grawitacji maleje wraz z kwadratem odległości.

Pamiętam swego czasu, sprzed około dekady, razem z kolegą, zawodowym astronomem liczyliśmy jaki wpływ ma np Jowisz na nowo narodzone dziecko. Z obliczeń wyszło, że położna stojąca obok noworodka ma większy wpływ na niego niż Jowisz, czy też inna planeta.

Tak więc ty stojąc obok tej rośliny bardziej ją przyciągasz niż Jowisz, czy też Saturn. Można więc z czystym sumieniem pominąć wpływ innych planet na rośliny, czy też inne aspekty życia. Raczej przecież nigdy nie widziałeś żeby roślina pod wpływem twojego oddziaływania grawitacyjnego przechylała się w twoją stronę :) 

 

Odnośnie oprogramowania, jedyne co mi przychodzi na myśl to program "Celestia".

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, JarlCarmen napisał:

@CXB jednak księżyc wpływa na ocean a człowiek nie bardzo :)

Bo ma zdecydowanie większą masę - tym wygrywa

Siła grawitacji rośnie wprost proporcjonalnie do masy ciał i odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości między nimi, co już zostało poruszone w tym wątku.

Wielu naukowców uważa, że w centrum Drogi Mlecznej jest supermasywna czarna dziura i to ona utrzymuje "w ryzach" całą galaktykę. Odległości są tutaj olbrzymie (przynajmniej w skali Układu Słonecznego), ale masa tego ciała wystarcza, żeby wszystkie obiekty naszej galaktyki orbitowały wokół niego.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc wywołuje pływy oceaniczne. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Czy najbliższe Ziemi planety, czyli Mars i Wenus mogą oddziaływać podobnie? Sprawdźmy.

 

Wenus:

Masa = 4,86E24 kg, czyli około 66 razy więcej niż Księżyc

Odległość od Ziemi w perygeum (minimum) = 42 000 000 km, czyli około 109 razy dalej niż Księżyc

Siła grawitacji w stosunku do Księżyca = 66/109^2 = 0,006, czyli około 167 razy mniej

 

Mars:

Masa = 6,42E23 kg, czyli około 8,7 razy więcej niż Księżyc

Odległość od Ziemi w perygeum = 78 000 000 km, czyli około 203 razy dalej niż Księżyc

Siła grawitacji w stosunku do Księżyca = 8,7/203^2 = 0,0002, czyli około 5 000 razy mniej

 

Wszystkie powyższe dane przedstawiłem w dużym przybliżeniu, chodziło mi o rząd wielkości, a "zaciągnąłem" je z Wikipedii.

Jeżeli w którymś miejscu popełniłem błąd, to proszę mnie poprawić. Natomiast jeśli moje obliczenia są poprawne, to oznacza, że "nasi sąsiedzi" raczej mają nikły wpływ na zachowanie się oceanów, czy czegokolwiek na naszej planecie (poza oczywiście nami Astroświrami wpatrującymi się w niebo z oczami jak 5zł)

Jeśli już szukasz wpływów ciał niebieskich na zachowania inwetorów na giełdzie, a Księżyc to dla Ciebie mało, to może zwróć uwagę na Słońce i zmiany jego aktywności. Z psychologią mam tyle wspólnego co jedzenie pączków z odchudzaniem, ale może to jest kierunek, w którym powinieneś się udać poszukując zmian nastrojów na giełdzie (a zbliżająca się zmiana czasu na letni na pewno będzie miała jakiś wpływ)

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cyberboss

 

 

Dobra ustaliliśmy, że jedyną planetą, która może mieć jakiś wpływ na inwestorów jest księżyc ewentualnie słońce. Jestem jednak przekonany bardziej ku temu 1. 

 

Analiza pór roku, zbiorów,pogody  (powiązane z słońcem) wykorzystuje tylko przy analizowaniu rynków kontraktów terminowych na kakao i inne naturalne sprawy ;) 

 

Na rynki walutowe wpływa tylko strach,chciwośc i polityka.

 https://www.fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/kog-m/04-l.htm 

W momecie gdy móżdzek przejmuje kontrolę nad tym co się robi to jest po handlowaniu dlatego pisze się roboty, które tych emocjii nie posiadają :)

 

Wracając do tematu:

4c860beffaa34d9fa5137c410916d071.png

 

 

Jesli dobrze rozumiem od "FULL" do wanning gibbous mamy 8 możliwych pozycji i 8 możliwych "przeciążeń".

Czy te przeciążenia zawsze będą takie same czy to jest zmienne ?  Chodzi mi o to czy taką samą pozycję zajmuje kulka w momencie ponownego zajęcia miejsca FULL :) ?

Jeśli tak to jakie to są wartości dla poszczególnych pól  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asynks planetarium sprawdz moze ci sie spodoba. Najwiekszy wplyw na oceany  ziemi ma ksiezyc nastepnie slonce, a jesli planety sa w jednej linni ( jak jowisz i mars) to obie oddzialuja mocniej na ziemie. Analogicznie jesli lowisz ryby to wiesz, jak dodasz olowiu, to splawik mocniej sie zanurzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Jest jeszcze Universe Sandbox, można zobaczyć np. co się dzieje ze Słońcem gdy wszystkie planety Układu znajdują się w linii naprzeciw Słońca (mniej więcej oczywiście). Program niestety płatny, kosztuje 23 euro ale jest mega sympatyczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś, że gdy wszystkie planety znajdą się mniej więcej po jednej stronie Słońca to na jego powierzchni wywołają falę pływową o wysokości 9mm czy 9cm, nie jestem pewiem dokładnie, ale coś koło tego. Więc można sobie wyobrazić ogrom naszej gwiazdy, która do "gigantów" w świecie gwiazd nie należy. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)