Skocz do zawartości

Achromat 5' czy ED4'?


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki dylemat, przez który ciężko ostatnio zasypiam, otóż:

Co byście wybrali.

Refraktor achromatyczny - 127/825 (F-6,6).

ED 102/600 (F=6) dublet na szkle FPL-51?.

Obydwa wykazuja aberrację na najjaśnieszych obiektach. ED ze względu na dużą światłosiłę w stosunku do innych ED. Achro wykazyje znikoma aberrację (niższą niż powinna być w teorii).

Cenowo wychodzą podobnie.

Intersuja mnie tylko te dwa przypadki, odpowiedzi w stylu weź SW 100 F9 mnie nie intersują, szukam bardziej komaktowej tuby w niskiej cenie.

Obserwacje:

70% balkon. Standardowo około 4,5mag. max, sporadycznie prochę ponad 5mag.

30% teren- jakieś 6-6,5mag (czasami 7mag.).

Obserwacje + początki (okazjonalnie) foto planetarne jakąś kamerką komputerową (w planach).

Co doradzicie?.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz okazji popatrzeć przez oba? Tak patrząc tylko na parametry to większa apertura pokazałaby pazur, gdybyś miał więcej okazji obserwacji obiektów głębokiego nieba w terenie. A jeśli większość ma być z balkonu pod niebem podmiejskim to w grę wchodzą raczej obiekty o większej jasności powierzchniowej, gromady gwiazd, gwiazdy wielokrotne może. To chyba EDek się bardziej sprawdzi. Poza tym EDek jednak będzie mniejszy i pewnie ze dwa razy lżejszy i łatwiej będzie go zabrać w podróż.

O takich myślisz http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/ED-APO/100-115mm/Kson-ED-APO-102mm-f-6-612mm-Ekinox-ED1026::8.html i http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Refractor/120-130mm/Explore-Scientific-AR127-Air-Spaced-Doublet-Refractor-Telescope::1239.html ?

PS miałem jakiś czas temu ED102 f/7 też na FPL51- trochę dłuższy i byłem bardzo zadowolony z obserwacji podmiejskich. Możesz tutaj poczytać o moich wrażeniach http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6653-ts-individual-ed-102714-kilka-zdań-po-kilku-nocach/ 

A tak wyglądał przez niego Jowisz:

2015-04-06-ED-jupiter.jpg.193b8c321019d4b89cf75abc359afa29.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo..Panie JOLO,jestem pod wrażeniem umiejętności detyktywistycznych.

Dokładnie kuszą mnie te dwa refratory.

Kusi mnie bardzo achro z tą większą aperturą, bądź co bądź to 127mm, co w refraktorze już swoje robi. Dodatkowo na Cloudy nights i innych stronach ten refraktor zbiera bardzo dobre recenzje. Zacytuję tylko kawałek jednej wypowiedzi użytkownika: "nie wiem jak Oni (producent) to zrobili ale aberracja w tym teleskopie jest na dużo mniejszym poziomie niż powinna być (dla F6,6). Czy to szkło, czy powłoki?". półka wyżej jakościowo.

Co do KSONA - nie za bardzo chciałem ujawniać tą markę, bo wiążę z nią sprawy biznesowe, ale jak już jest. Ten ED też zbiera bardzo dobre recenzje - przede wszystkim ja bardzo wysoką jakość wykonania, kompatowość i stosunek jakości optyki do ceny. Te ED który daje największą aberrację wśród porównywalnych ED ale to wynika z faktu użytego szkła, oraz przede wszystkim światłosiły, oczywiście aberracja jest i tak dużo mniejsza niż w achromacie. Kson jest lżejszy (wersja karbonowa) i na AZ3 lub EQ3-2 spokojnie stoi.

 

Gdzieś wyczytałem że teleskopami typu ED można dac większego powera (co ma znaczenie na planetach) w stosunku do achromatu.

No nie wiem....cholernie trudny wybór. Cena podobna a tak różne teleskopy, kórych nie ma szans porównać.

 

Mam małą wskazówkę bo chyba jako jedyny w PL mam newtona marki KSON 160/1300 w starej wersji a i tak to naprawdę dobry teleskop o bardzo dobrej optyce, więc o jakość marki KSON sie nie martwię.

 

Co byście wybrali? 

Większa apertura vs lepsza optyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał ED, mimo mniejszej o cal apertury... tym bardziej że tego 127/825 trudno nazwać kompaktowym...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten achromat jest rzeczywiście na granicy kompaktowości (jeszcze do torby na ramię lub łapać za uchwyt da radę), aczkolwiek większość ludzi opowiada się na 100ED.

Musze zobaczyć najpierw i porównać widokie z mojego aktualnego achro a tego ED, parametry prawie identyczne ale szkło inne.

Jako ciekawostkę podam, że wczoraj ściagałem się a chmurami na niebie i testowałem mój dostępny power na Jowiszu, przy użyciu soczewek barlowa.

Miałem odpowiednio x148,5 i x198.

W odbydówch powiększeniach przy użyciu tego samego okularu i zmianie barlowa obraz był bardzo dobry, przynajmniej ja nie widziałem nigdy tak wyraźnie Jowisza.

Po raz pierwszy zauważyłem strukturę pasów Jowisza, przy x148,5 obraz idealny a przy x198 też bardzo dobry aczkolwiek chyba minimalnie juz mniej wyraźny.

Co do aberracji - znikoma. Takie lekkie rozmycie na 1,3 obwodu planety w oólne nie przeszkadzające w obserwacji szczegółow jupiterskiego globu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko coś więcej doradzić :) Decyzję i tak będziesz musiał podjąć sam. Zarówno ten achromat który posiadasz, jak i te dwa refraktory nad którymi się zastanawiasz to chyba niezbyt popularny sprzęt. Poszukałem na szybko i nie znalazłem jakiś miarodajnych porównań. Ktoś może napisać że AC w 127/825 jest niewielka, tylko że są dwa ale. Jedno ale to takie, że AC jest bardzo subiektywna i taka aberracja chromatyczna, która jest akceptowalna przez jedną osobę, u innej budzi już grymas na twarzy. Drugie ale wynika trochę z pierwszego - ponieważ wizual jest subiektywny, więc wszelkie testy i recenzje mają dużo większą wartość, kiedy ma się okazję do porównania sprzętu. Jeśli ktoś napisze, że AC w sprzęcie X jest małe, a ktoś inny napisze że duże, to dalej nic nie wiadomo. Ale jeśli ktoś napisze, że AC w sprzęcie X jest lepsze niż w Y, ale gorsze niż w Z, to jest to już wartościowa informacja. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel będzie w niedzielę więc możemy się znów wybrać  na obserwacje, kolega Tomeczz, chce porównać ED120 z ED100 więc ocenisz obiektywnie.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

W Niedzielę się widzimy Werni.

Do Zatomia wezmę Celestrona, sam jestem ciekaw co pokaże ten refraktor pod ciemnym niebiem.

JOLO jak bedzisz chciał sam ocenisz tego achromata, a ja (mam taką nadzieję) popatrze sobie przez jakieś ED i APO.

W końcu zobaczę dlaczego tak wszyscy się jarają na te sprzęty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)