Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No coż Marku, kolejna Twoja mistrzowska relacja, świetna lektura dla oczu złaknionych obserwacji (miałem plany na wczorajszy wieczór i mgła zniweczyła wszystko). To nadaje się na artykuł do "Astronomii", myślałeś nad tym? Po przeczytaniu takiej relacji "akumulatory"są wręcz przeładowane! Pozdrawiam Cię i czystego, ciemnego nieba życzę!!! Wiesiek. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pikny tekst, panie Marku. Zmień sobie tylko minuty kątowe na sekundy (przy Eskimosie) ;)

W trakcie wczorajszej sesji paczałem długo na M35 i NGC 2158 (z użyciem teleskopu, więc nie wiem, czy to się w ogóle liczy ;) ). Obserwując je, używałem okularu typu zoom - i to nie był wcale taki głupi pomysł, szczególnie w przypadku engiecetki, której wygląd zmieniał się płynnie od mglistej plamki (niskie pow.), poprzez delikatną, skrzącą się kaszkę (średnie powerki), aż do rozbicia na gwiazdki przy pow. ok. 200 x.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hagen napisał:

To nadaje się na artykuł do "Astronomii", myślałeś nad tym?

Wiele razy, i nigdy moje spóźnione wypociny nie chcą się zgrywać z kalendarzem (szczególnie, że miesięcznik powinien dostać materiały przed okresem widoczności).
Spójrz teraz - Bliźnięta byłyby na numer majowy, co ma tyle samo sensu, co niegdyś Łabędź opisany w grudniu (heloooł!;)).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lukost napisał:

...W trakcie wczorajszej sesji paczałem długo na M35 i NGC 2158 (z użyciem teleskopu, więc nie wiem, czy to się w ogóle liczy ;) ). ...

Nie liczy się.

16 minut temu, lukost napisał:

.. Obserwując je, używałem okularu typu zoom - i to nie był wcale taki głupi pomysł, szczególnie w przypadku engiecetki, której wygląd zmieniał się płynnie od mglistej plamki (niskie pow.), poprzez delikatną, skrzącą się kaszkę (średnie powerki), aż do rozbicia na gwiazdki przy pow. ok. 200 x.    

Tyz bym tak popaczył, ale;

- nie mam teleskopu (dałoby się coś z tym zrobić)

- nie mam okularu typu zoom (tyz by się dało)

- nie mam Gorców pod nosem (za cholerę się nie da) :klapouchy:

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasmaras i Janko, świetny z Was forumowy duet. Czytać Wasze "wypociny":) to ambrozja dla astronomicznej duszy!!! Powinniście, jak nie osobno to przynajmniej razem, zebrać to do kupy i wydać drukiem! Chetnych na taką lekturę by nie zabrakło, znając Wasze zacięte teksciarsko-fachowe i astronomiczno-sprzętowe podejście do tematu!!! Pozdrawiam!!! Wiesiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Hagen napisał:

...Powinniście, jak nie osobno to przynajmniej razem, zebrać to do kupy i wydać drukiem! Chetnych na taką lekturę by nie zabrakło...

Dzięki za uznanie. Coś tam drukowanego już popełnialiśmy, szereg planów mieliśmy, jeszcze może coś z nich wyniknąć. Tyle że każdy ma na tym łez padole szereg innych drobiazgów do załatwienia oprócz astrohobby.

Tymczasem chętnych do lektury może i nie brakuje, jednak do pisania to i owszem. Tobie jak widzę pisanie przychodzi lekko, więc także mógłbyś od czasu do czasu popełnić jakiś merytoryczny tekst, choćby "obiekt tygodnia" lub opis obserwacji. Chętnych do lektury by nie zabrakło a i "lajkami" byś się obłowił :))

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na wczorajszy wieczór miałem w planie wypad za miasto a potem coś o tym napisać, ale mimo czystego nieba wszystko zniweczyła mgła. Około 22-giej z bólem serca patrzyłem jak piękne rozgwieżdżone niebo zasnuwa, jak z horroru, dosłownie jakby mleko rozlał, no i było po kaczaku! Z piątku na sobotę ma być ładnie, zeby tylko paskudztwo z horroru nie wylazło! Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zlocie znalazła się zguba - NGC 2355. Cóż, tak to jest jak się polega na pamięci, a potem ten wredny Aladin wprawia w konsternację. 
Otóż jest tak, jak ją miałem pierwotnie opisać - przy trójkącie gwiazdek, blisko południowego wierzchołka tegoż trójkąta. Słaba, rozmyta, przy uważniejszym zerkaniu z jaśniejszym centrum. Przy odrobinie wyobraźni, może przypominać słabą gromadę kulistą (widzianą w lornetce).

Widoczna bez większego trudu w 22x85 i z większym trudem w 10x50 (jako halo/efekt zaparowanej optyki przy słabej gwieździe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)