Skocz do zawartości

Nikon WX - nowe dachówki z (bardzo) szerokim polem


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś oficjalnie następiła premiera nowych dachówek Nikona - serii WX.

 

nikon_wx_10x50_front.jpg.b908faa2dd778a29bfffefe45e6921e5.jpg  nikon_wx_10x50_top.jpg.517f7a2baf3494edc6da6f598a93ac63.jpg
Zdjęcia ze strony nikon.pl

 

Napisałbym coś od siebie, ale goście od Nikona ujęli to wyjątkowo zgrabnie:

Cytuj

Zaprojektowane z myślą o wymagających amatorach astronomii ekskluzywne lornetki dysponują korektorem krzywizny pola, który kompensuje jego kształt, skutkując doskonałą ostrością obrazu w całym, ogromnym polu widzenia. Całkowite wewnętrzne odbicie światła i jego wysoka transmisja w pryzmatach Abbe-Koeniga zapewniają wyjątkowy poziom jasności dopełniający optyczne walory ultraszerokiego pola widzenia.

Każdy tubus wyposażony został w trzy soczewki ze szkła ED (o superniskiej dyspersji), które zapewniają kontrastowy obraz o wysokiej rozdzielczości i skompensowanie aberracji chromatycznej. Pozwoli to ujrzeć subtelne różnice kolorystyki obiektów ?głębokiego nieba?, również na obrzeżach pola widzenia. Dla bardziej naturalnego i klarownego obrazu, wszystkie soczewki i pryzmaty pokryto wysokiej jakości wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi, zapewniającymi jednolicie wysoką transmisję światła w całym paśmie widzialnym.

Aby zaoferować wszystkim obserwatorom ? niezależnie od tego, czy noszą okulary ? znakomite doznania wizualne, konstruktorzy lornetek Nikon WX poradzili sobie z poważnym wyzwaniem projektowym, oferując duże odsunięcie źrenicy wyjściowej w połączeniu ze znacznie rozszerzonym polem widzenia. Lornetki WX 7x50 IF posiadają pozorne pole widzenia 66,6° oraz odsunięcie źrenicy wyjściowej 17,7 mm. Lornetki WX 10x50 IF posiadają pozorne pole widzenia 76,4° oraz odsunięcie źrenicy wyjściowej 15,3 mm. Odlew magnezowy sprawia, że korpus jest zarazem lekki i solidny, podczas gdy obrotowo-przesuwne gumowe muszle oczne umożliwiają wygodne korzystanie z lornetki ? bez względu na czas trwania obserwacji nieba.

nikon_wx_10x50_objective-side.thumb.jpg.dd858ac4c8a8bd5215ed279a2caf45e5.jpg

nikon_wx_rear-side.thumb.jpg.59681ce2291666e72050b14a798ecfd0.jpg

Najważniejsze cechy:

Cytuj

?Wykorzystanie okularów o najwyższej jakości optyki pozwala uzyskać superszerokie pole widzenia. Zminimalizowanie astygmatyzmu i zjawiska komy przekłada się na ostry i wyraźny obraz, przy jednoczesnym utrzymaniu jego ostrości od centrum pola widzenia po obrzeża. Nie dostrzegając granic pola widzenia, można poczuć się jak podczas spaceru kosmicznego po niebie pełnym gwiazd.
?Korektor krzywizny pola kompensuje jego kształt od środka pola widzenia aż po same obrzeża. Zapewniając ultraszerokie pole widzenia, pozwala zachować jego ostrość i wyrazistość w pełnym zakresie ? umożliwia to rozkoszowanie się rozległym widokiem gromad gwiazd lub galaktyk, podczas gdy pojedyncze gwiazdy odwzorowane są jako ostre punkty.
?Dzięki zastosowaniu trzech soczewek ED (o superniskiej dyspersji) w każdym tubusie, aberracja chromatyczna wywołująca efekt kolorowych obwódek kompensowana jest na obrzeżu pola widzenia, co pozwala uzyskać kontrastowy obraz o wysokiej rozdzielczości.
?Dla bardziej naturalnego i klarownego obrazu o jednolicie wysokiej transmisji światła w całym paśmie widzialnym, wszystkie soczewki i pryzmaty pokryto wysokiej jakości wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi. Umożliwiają one wierne odwzorowanie subtelnej kolorystyki gwiazd nocnego nieba.
?Zastosowano pryzmaty Abbe-Koeniga odbijające całkowicie światło na wszystkich powierzchniach oraz charakteryzujące się wysoką transmisją, aby osiągnąć jeszcze jaśniejsze pole widzenia.
?Użycie specjalnej powłoki korygującej na powierzchniach dachowych w pryzmatach Abbe-Koeniga ? kompensującej przesunięcia fazowe światła odbijanego wewnątrz pryzmatów ? pozwala otrzymać obraz o wysokim kontraście i rozdzielczości.
?Konstrukcja optyczna, której zaletą jest zarówno superszerokie pole widzenia, jak i duże odsunięcie źrenicy wyjściowej. Wyjątkowo szerokim polem widzenia mogą wygodnie i w pełnym zakresie cieszyć się również osoby noszące okulary.
?We wszystkich soczewkach i pryzmatach wykorzystane zostało szkło niezawierające arsenu ani ołowiu.
?Obrotowo-przesuwne gumowe muszle oczne z blokowaniem ustawienia w sześciu pozycjach ułatwiają przystawienie lornetki do oczu w odległości odpowiedniej dla prawidłowego widzenia.
?Pierścień korekcji dioptrażu ze wskaźnikiem ułatwiającym regulację.
?Wodoszczelna konstrukcja, która nie ulegnie uszkodzeniu w przypadku zanurzenia w wodzie na maksymalną głębokość 5 metrów przez 10 minut. (W warunkach testowych firmy Nikon. Lornetki nie są przeznaczone do użytkowania pod wodą). 
?Hermetyczna, wypełniona azotem konstrukcja korpusu, która nie dopuszcza do zaparowania wnętrza systemu optycznego i przeciwdziała rozwojowi pleśni, nawet przy znacznych wahaniach temperatury.
?Solidny, a jednocześnie lekki korpus ze stopu magnezu ułatwia obserwację ?z ręki?.
?Na obiektywie można zainstalować filtr 55 mm (P=0,75).
?Lornetki wyposażono w ekskluzywny adapter do statywu (TRA-4) umożliwiający bezpieczne zamocowanie.

nikon_wx_muszle.jpg.3a4b4cb110d744b73ac2561fb2877b07.jpg

Co się rzuca w oczy, to zupełnie "nielornetkowe", potężne okulary. Nie wiem też, gdzie jest błąd, ale albo te okulary mają więcej niż 76,4° pola własnego, albo nie dają 9° pola (taki jest opis w danych technicznych). Gdyby to było 9° pola, to musiałoby to dawać absolutnie fenomenalne doznania. Choć pewnie i zanurzenie się w prawie-naglerowej przestrzeni będzie fenomanalne. A jeśli do tego transmisja i korekcja faktycznie będą tak świetne, jak próbuje zapewnić producent, pozostaje sobie tylko życzyć znośnej ceny za ów sprzęt.

Łyżką (a wręcz - łychą) dziegciu jest waga lornety - aż 2,5 kg! (wierzyć się nie chce :()
Szkoda, bo to obserwacje z ręki i swobodne fruwanie po Drodze Mlecznej jest tym, co mogłoby być największym atutem szerokokątnych obserwacji.

Premierowo być może będzie dostępny już na zlocie w Bieszczadach. Jeśli tak będzie, z pewnością postaram się opisać wrażenia z macania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam plan!
Robimy zrzutę na "limited edition".
Ustalimy grafik na 5 lat, będziemy się wymieniać co nów.
Po 5 latach wystawiamy na aukcję jako perełkę. Dochody z aukcji przeznaczamy na zakup po 1 szt. standard dla każdego a resztę na cele charytatywne :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Co się rzuca w oczy, to zupełnie "nielornetkowe", potężne okulary. Nie wiem też, gdzie jest błąd, ale albo te okulary mają więcej niż 76,4° pola własnego, albo nie dają 9° pola (taki jest opis w danych technicznych). Gdyby to było 9° pola, to musiałoby to dawać absolutnie fenomenalne doznania.

7x50 10.7°
10x50 9°

Łatwo wyliczyć ze AFOV to odpowiednio 75° dla 7x50 oraz 90° dla 10x50

Nikon podaje AFOV jako 66.6° dla WX 7x50 IF oraz 76.4° dla WX 10x50 IF ponieważ jest to inna metoda liczenia AFOV, wg ISO. Proszę bardzo http://www.nikon.com/news/2017/0403_wx_01.htm na samym dole strony są tabelki z danymi technicznymi a pod tabelką jest notka:
 

Cytuj

Apparent field of view is calculated based on the ISO14132-1:2002 standard.
tan ?' = ? x tan ?
Apparent field of view: 2?', Real field of view: 2?, Magnification: ?

O co chodzi dokładniej, można zobaczyć tutaj http://imaging.nikon.com/lineup/sportoptics/chart_001.htm Jest tam też przykładowe wyliczenie dla lornetki 8x30 8.8° (np. EII)
Wg tej metody Fujinon 10x50 o polu 6.5° ma AFOV nie 65°, a 59.2°. 

 

Cena 20tys pln zabija. Może za 10 lat sobie na nią odłożę. Zawsze marzyła mi się lornetka 7x50 z polem większym niż dziurka od klucza oraz korektorem krzywizny pola (field flattenerem) i ten Nikon wydaje się być idealny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, robert_sz napisał:

...Cena 20tys pln zabija. Może za 10 lat sobie na nią odłożę. Zawsze marzyła mi się lornetka 7x50 z polem większym niż dziurka od klucza oraz korektorem krzywizny pola (field flattenerem) i ten Nikon wydaje się być idealny.

Mnie się to wcale nie marzy. Powód - przy całym szacunku dla wielu, bardzo wielu produktów Nikona, pewnych sposobów postępowania firmy nie nazwę po imieniu tylko dlatego, że nie lubię wulgaryzmów :klnie: Tak jest z kalkulacją ceny tych lornetek, tak jest z manewrowaniem cenami (podwyższanie) i jakością (obniżanie) lornetek ugruntowanych na rynku, tak szczególnie jest z serwisem, przynajmniej w Polsce. Kto miał do czynienia, ten wie o co chodzi.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

W skrócie - przez dłuższy czas nie mogłem się otrząsnąć. Wszystko na plus dla Nikona, poza gabarytami.
Widać różnicę w kontraście, ostrości, korekcji astygmatyzmu, dystorsji... no dosłownie we wszystkim. Nikon WX daje pełen spacewalk.

Ech, nawet myślę, czy nie rozejrzeć się za pracą w Norwegii (tak na 3 m-ce), żeby na to cacko zarobić...

PS Obecnie nie mam czasu na nic, ale obiecuję w ciągu najbliższych tygodni nadrobić zaległości (mam sporo materiału do spisania, więc i dłuższy post o Nikonie WX by się przydało popełnić).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Powiem wprost: nie wiem, czy miałbym o czym pisać. Zakładałem spisanie wszystkiego na świeżo po oględzinach, ale potem jakoś mi się wypadło na parę miesięcy z nocnego obiegu (wciąż jeszcze nie wróciłem).
Obecnie ani świeżych wrażeń w głowie nie mam, ani takiej pamięci by zagwarantować jakiś sensowny post. Ale mogę obiecać, że postaram się odkurzyć to, co mam gdzieś tam pod czaszką i dopisać chociaż parę słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzesiek napisał:

Łoo matko! Ale to jest dziwaczny kolos z tymi długimi okularami! Ale czy brzydka? Może jednak nie.

No właśnie! W całej swej potworkowatości, WX na żywo okazuje się być całkiem zgrabnym i stosunkowo poręcznym sprzętem. Gabaryty są skrajnie nietypowe jak na 10x50, ale za gabarytami idą konkretne osiągi. Też nietypowe ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Panasmaras napisał:

...Bo mam nowego Bonda, Bourne?a, lub trzymając płeć we właściwym miejscu - nową boginię. Skoro temat pojawia się w wątku Nikona WX, wszystko wiadomo. Co prawda pamięć sprzed trzech miesięcy jest taka, jak moskiewskiego jesiotra, ale spisuję to, co pamiętam...

Żeby Ci tylko ten jesiotr nie zaszkodził. Bo jak się zacznie odbijać po nocach, to będziesz musiał duszę Behemotowi zapisać.

Mnie to nie grozi. Inny :diablatko:  mnie kusi.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
14 minut temu, pszemek123 napisał:

Jeśli ktoś nie zagląda na sąsiednie forum to pojawiła się tam taka oto rzecz :)

astropolis.pl/topic/60531-nikon-wx-7x50-recenzja-live/

Na optyczne puki co troszkę jest napisane a cena normalnie dla przeciętnego lukacza :) W modelu z dopiskiem de luxe ma jeszcze chmurwy w ciągu 10 minut rozganiać Geek

  • Like 2
  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pszemek123 napisał:

oooo to widzę, że pierwotne przewidywania co do ceny to były tak z 2x niedoszacowane

Bo pierwotnie nie przewidziano w gwincie statywowym stabilizatorów przeciwdrganiowych a podobno mają... Poczekamy aż Panas o tym napisze....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Hagen napisał:

No i zapomniano napisać o resorach na mocowaniu pryzmatów!:)):D!!!

I prowadzeniu lepszym niż w ASA DDM85 Premium Blanco

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)