Skocz do zawartości

Noc z 1/2 kwietnia, gdzieś w świętokrzyskim.


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, lukost napisał:

 

No, nasze listy obserwacyjne na sobotnią noc pokrywały się w prawie stu procentach. :)

 

...czyli głównie "jaka piękna katastrofa"? :)) Te dwie, trzy galaktyki w jednym polu to jednak jakaś magia.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Grzesiek napisał:

...czyli głównie "jaka piękna katastrofa"? :)) Te dwie, trzy galaktyki w jednym polu to jednak jakaś magia.

Tak, kosmiczne, galaktyczne "kolizje" są fascynujące.

6 godzin temu, Damian P. napisał:

Kurde, narobiłeś mi smaka na teleskopowe obserwy. Zaczynam żałować, że nie wystawiłem ani razu teleskopu, podczas tego nadzwyczaj pogodnego nowiu.

Ano, żałuj. Lornetka fajna rzecz, ale pewne obiekty zwyczajnie Ci umykają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niewielką 10x42 też spędziłem wcale nie mało czasu podczas tych obserwacji, gdybym pisał i o tym, to znów wyszedłby moloch a nie relacja :). Lornetka dla mnie to podstawa. Chyba nawet wrócę do 15(16)x70.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczekiwałem tej relacji ;) Historyczny moment kiedy wyjazd obserwacyjny PTMA Kielce odbył się beze mnie i w dodatku w warunkach, które udowadniają, że na tej polance jest najlepsze niebo w województwie. Nie wiem czemu tak oszczędnie ubrałeś to w słowa pisząc, że to "jedno z naprawdę ciemniejszych miejsc w okolicy " - z Mateuszem od przynajmniej 3 lat nie mamy wątpliwości, że to numer #1. Mogę Wam tylko pozazdrościć takiej przejrzystości, bo z tym najczęściej bywają problemy. Ale jeśli nic w powietrzu nie wisi - jest moc. Pamiętałem o Was i zadzwoniłem do Mateusza po północy, przy okazji namawiając go bezlitośnie do poczekania na C/2017 E4 (Lovejoy). Takie noce w miarę możliwości trzeba wykorzystywać maksymalnie. 

Bardzo przyjemna relacja, mogłem choć trochę poczuć się, że oglądałem niebo z Wami zamiast balować pod toruńskim light pollution ;) 

Co do molochów, pewnie też bardziej bym się rozpisał, ale i tak najkrótszą wersją tego, co działo się tej nocy było streszczenie Mateusza: "żałuj że cię nie było, takiego nieba to nigdy tam nie widziałem i takich warunków, zero mgły, wilgoci. Suszarki nawet nie wyjąłem. A spis galaktyk, który sobie zrobiłem to powieszę w gablocie". Czy w naszej pasji może coś cieszyć bardziej niż udane obserwacje? :)

 

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2017 o 00:08, Mikołaj napisał:

Bardzo przyjemna relacja, mogłem choć trochę poczuć się, że oglądałem niebo z Wami zamiast balować pod toruńskim light pollution ;) 

Mikołaj, musimy tam pojechać jak tylko będzie sposobność!

Nie, nie mam na myśli Torunia :)).

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)