Skocz do zawartości

Bresser Automatic 80/400 GoTo


Mamlot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakupiłem swój pierwszy teleskop Bresser Automatic 80/400 GoTo. Chciałbym wiedzieć, co musiałbym dokupić żeby skompletować zestaw, by swobodnie, bez większych potknięć obserwować Nasze Polskie niebo. W zestawie znajdowały się dwa okulary RK 20mm i RK 10mm. Chętnie wysłucham również opinii na jego temat, gdyż w sieci z jakąkolwiek dotychczas się nie spotkałem.

Pozdrawiam.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy ;)

Po tym poście wnioskuję, że nie czytałeś za dużo przed zakupem teleskopu. Niestety jestem zdania  (jak większość z forumowiczów) , że GOTO jako pierwszy montaż to nietrafiony zakup. Musisz poznać niebo a nie klikać na pilocie czekając aż dojedzie do obiektu jakie pokazuje teleskop Hubbl'a.

Refraktor który posiadasz nie jest zły. ..Ale za taką kasę wolałbym jednak synte na dobsonie . Nie raz temat wałkowany - wystarczy poczytać a dowiesz się wszystkiego i swoim teleskopów ;)

Zapraszam do dzialu:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego z GOTO by w przyszłości, gdy zbyt dużo czasu nie ma, można było sobie na szybko "kuknąć" :) ale przecież obiektów z listy GOTO nie trzeba używać, tylko namierzać je samemu, i taki mam chwilowo zamiar.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam również pytanie dot. owych elementów, gdyż "manual" z teleskopu jest bardzo ubogi w szczegóły. Rozgryzłem, że pokrętło przy tubusie służy do przybliżania/oddalania lub do wyostrzenia obrazu (gdyż wyciągu w tym tele nie można wysunąć), ale element pod tubusem? Oraz powrót do pierwszego pytania, jakie elementy powinienem dokupić do zestawu? tj. soczewka barlowa etc.

Zamieszczam link do dwóch fot, gdyż nie udaje mi się upload na forum.

 

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie rozumiem mimo iż troszkę długo amatorsko astronomią się zajmuję.
Czy Szanowny Kolega Mamlot może mnie oświecić? Co znaczy to zdanie? ,, "manual" z teleskopu jest bardzo ubogi w szczegóły"
I takie wyjaśnienie malutkie - teleskop wraz z okularem powiększają a nie jak Kolega napisał ,, że pokrętło przy tubusie służy do przybliżania/oddalania" a to ,,pokrętło" służy do wyostrzenia obrazu widzianego po zmianie okularu.

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Jacek E. napisał:

Przepraszam ale nie rozumiem mimo iż troszkę długo amatorsko astronomią się zajmuję.
Czy Szanowny Kolega Mamlot może mnie oświecić? Co znaczy to zdanie? ,, "manual" z teleskopu jest bardzo ubogi w szczegóły"
I takie wyjaśnienie malutkie - teleskop wraz z okularem powiększają a nie jak Kolega napisał ,, że pokrętło przy tubusie służy do przybliżania/oddalania" a to ,,pokrętło" służy do wyostrzenia obrazu widzianego po zmianie okularu.

 

To też zaznaczyłem że pokrętło służy do albo do.. Albo do.. :) ale dziękuję za sprostowanie. A "manual" to instrukcja obsługi/montażu z opisem części - strasznie uboga, gdyż opisy dotyczą szczególnie programowania pilota co na chwilę obecną jest dla mnie najmniej ważne. Pozostaje pytanie dot. Części znajdującej się pod tubusem na montażu (zdj. Nr 2) i akcesoriów. Zaznacze, że chcę zacząć od prowadzenia obserwacji Naszego układu.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna zabawka. Jesli mowa o planetach, to dwa paski na jupim i cztery satelity, plamka Marsa, fazy Wenus i Saturn plus pare satelit,  w dobrych warunkach. To zabawka na szersze pole. Kolega poczyta na forum o teleskopach w dziale dla poczatkujacych. Inaczej pisac bedziemy jak Sobieski do Marysienki, a z historii wiemy, ze efekt byl marny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za informację. To tylko powtórzę ostatnie pytanie - do czego jest część teleskopu znajdująca się na montażu pod tubusem? (Zdj. Nr 2)

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi i cierpliwość.

 

PS:

Do czego służy wejście AUX? oraz oba "jacki" poniżej? Gdyż instrukcja też nie opisuje tych wejść.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4/8/2017 o 19:53, Mamlot napisał:

Do czego służy wejście AUX? oraz oba "jacki" poniżej? Gdyż instrukcja też nie opisuje tych wejść.

Do AUX najprawdopodobniej mozesz podlaczyc Meade #506 Connector Cable Kit, by sterowac teleskopem z poziomu komputera.

DC12V IN to gniazdo do podlaczenia zewnetrznego zasilania (na wszelki wypadek wyciagnalbym baterie w razie korzystania z odrebnego zasilacza). 5V OUT wyglada na wyprowadzenie zasilania z teleskopu do akcesorow. Nie wiem prawde mowiac o jakie urzadzeniach producent pomyslal w tym miejscu.

Poszukaj instrukcji obslugi do Meade ETX-70 badz 80AT. To chyba prawie to samo.

  • Like 1

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze jedno pyt. dot. w/w teleskopu: Czy, jest możliwość połączenia go w jakiś sposób z komputerem? By, np: sterować nim za pośrednictwem komputera/laptopa? 

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)