Skocz do zawartości

Teleskop dla wymagającego początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Jacek 2 napisał:

Ale newtona 10" raczej nie powiesisz na paralaktyku. Choć kolega z innego forum (Acubenes) owszem posadził.

Na naszym Przemek pmamot też :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

arpegio90 , zdecyduj się wreszcie , wizual albo astrofoto , bo to dwie różne rzeczy .

Kolego, od początku pisałem że nie jestem zdecydowany i prosiłem o radę, na początku też pisałem, że chce wizual, ale z możliwością dostrojenia go w przyszłości pod foto. Czy teleskop pod astro foto jest stricte przeznaczony tylko pod fotografię? nie można nim obserwować i poznawać nieba gołym okiem? Miałem wrażenie, że jeśli chodzi o foto, to głównym czynnikiem jest stelaż. Ale moja wiedza jest znikoma, więc może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od tyłu.
Nie stelaż tylko montaż i tu paralaktyczny, który musi mieć prowadzenie a do tego wspierane guide - dodatkowy ,,teleskopik" z kamerką.
Teleskopem do astrofotografii można obserwować, ale jeśli się decydujesz na teleskop 10" na Dobsonie i b. dobre obrazy no to fotografia nim będzie baaardzo trudna. Jedynie Księżyc i Słonko z zastosowaniem odpowiedniego filtra Baadera jest możliwa.
Do DSO teleskop systemu Newtona to 150/750 a już bardzo trudno 200/800. I niestety jak wspomniałem wcześniej na montażu paralaktycznym nie na azymucie jakim jest Dobson.

P.S. Montaż paralaktyczny, który udźwignie 10" Newtona do astrofotografii będzie Cię kosztował ponad 10000 zł. na rynku wtórnym. Choć ludziska robią to na NEQ6 za około 5000.

P.S.2 Policzę Ci najtańszy zestaw: SW 150/750 = 800zł, montaż paralaktyczny do foto = 4000zł, kamerka/lustrzanka 4000/500 zł (na przykład lustrzanka Canon 450D). Guider = 300zł, kamerka guide = 650zł - to podstawa. Do tego kabelki fokuser, laptop... Podlicz wszystko.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jacek E. napisał:

Zacznę od tyłu.
Nie stelaż tylko montaż i tu paralaktyczny, który musi mieć prowadzenie a do tego wspierane guide - dodatkowy ,,teleskopik" z kamerką.
Teleskopem do astrofotografii można obserwować, ale jeśli się decydujesz na teleskop 10" na Dobsonie i b. dobre obrazy no to fotografia nim będzie baaardzo trudna. Jedynie Księżyc i Słonko z zastosowaniem odpowiedniego filtra Baadera jest możliwa.
Do DSO teleskop systemu Newtona to 150/750 a już bardzo trudno 200/800. I niestety jak wspomniałem wcześniej na montażu paralaktycznym nie na azymucie jakim jest Dobson.

P.S. Montaż paralaktyczny, który udźwignie 10" Newtona do astrofotografii będzie Cię kosztował ponad 10000 zł. na rynku wtórnym. Choć ludziska robią to na NEQ6 za około 5000.

P.S.2 Policzę Ci najtańszy zestaw: SW 150/750 = 800zł, montaż paralaktyczny do foto = 4000zł, kamerka/lustrzanka 4000/500 zł (na przykład lustrzanka Canon 450D). Guider = 300zł, kamerka guide = 650zł - to podstawa. Do tego kabelki fokuser, laptop... Podlicz wszystko.....

Montaż miałem na myśli, mylę jeszcze pojęcia, dopiero się uczę... co do samego teleskopu, to przecież 10" Dobson nie jest sztywnym wyznacznikiem, nie miałem też pojęcia, że tego typu sprzętu nie można podpiąć pod taki montaż... to była tylko moja sugestia i po to założyłem tutaj temat, by dowiedzieć się czegoś nowego. 

Lustrzankę i dwa obiektywy na początek mam, Nikon d 5100, AF NIKKOR 28-80mm, TAMRON AF 18-200mm, choć nie wiem czy się nadają. laptop też jest... 

P.S. Czyli montaż jest droższy od samego teleskopu? W takim razie, może jakiś inny montaż typu azymutalnego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, arpegio90 napisał:

 W takim razie, może jakiś inny montaż typu azymutalnego? 

Montaż azymutalny tylko do fotografii Słonka i Księżyca, najlepiej lustrzanką - pojedyncze fotki a później zestakować. Po nabraniu wprawy tak jak pisał Darek, mozna próbować Jupiterka, Saturna czy Wenuskę avikować ale to będzie bardzo ciężko - np. AZ4 ale tu rurka na nim powieszona to refraktor max 100mm apertury lub SCT, MAK 127 w ostateczności 150 :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, arpegio90 napisał:

Czyli pozostaje mi dalej odkładać, lub wziąć Dobsona do obserwacji, tylko wizual. 

Niestety odkładać. No i tak jak pisałem wcześniej - Newtonek na Dobsonie gdy dołożysz lustrzankę da Ci bardzo ładne fotografie Księżyca i Słonka, tylko do Słonka koniecznie w oprawie folia Baadera ND5!

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustrzankę masz, to już można wiele zdziałać. Choćby startrails, time lapse z nocnym niebem, łapanie zorzy polarnej, obłoków srebrzystych, przeloty ISS, flary Iridium. 

Ciężko powiedzieć konkretną sumą, dla jednej osoby zadowalający zestaw będzie za 5 tys, a dla innej 20 tys i to jeszcze nie będzie to. Mój jest wart ok 14tys (ceny używanych) i póki co jest dla mnie zadowalający. Choć ciągle by się chciało coś modyfikować ulepszać itp. Jak już się wdepnie to ciężko się oprzeć pokusie próbowania nowych rzeczy, ulepszania już posiadanych :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)