Skocz do zawartości

Jowisz - Bresser automatic 80/400


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamieszczam 5 zdjęć z Pierwszej obserwacji Jowisza. Zdjęcia zrobione tele. kom.  Zdjęcia z kom są prawie identyczne z tym co widać przez okular z tym, że mniej rozmyte. A moje pytanie brzmi: Czy po zakupie filtru planetarnego żółtego uda mi się zobaczyć więcej szczegółów? Gdyż Jowisz świeci niczym księżyc. Do tej pory udało mi się Dostrzec dwa pasy równikowe, lecz były ledwo widoczne.

 

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie okulary masz ? To tylko 400 ogniskowej, trzeba by było albo krótkich okularów - ze 4mm i krótsze lub barlowa 2x. Pamiętajmy, że to refraktor F5 ze sporą aberracją, co powoduje degradacje obrazu w większych powiększeniach. Mam nadzieję, że ciebie bardziej jednak interesują obiekty mgławicowe, bo jeżeli głównie planety to trafiłeś kulą w płot z tym refraktorem. 

 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Charon_X napisał:

A jakie okulary masz ? To tylko 400 ogniskowej, trzeba by było albo krótkich okularów - ze 4mm i krótsze lub barlowa 2x. Pamiętajmy, że to refraktor F5 ze sporą aberracją, co powoduje degradacje obrazu w większych powiększeniach. Mam nadzieję, że ciebie bardziej jednak interesują obiekty mgławicowe, bo jeżeli głównie planety to trafiłeś kulą w płot z tym refraktorem. 

 

Na chwilę obecną te co w zestawie tj. RK 20mm i 10mm. Zdjęcia z 10-tki. I tak, interesują mnie obiekty mgławicowe, ale jest to mój pierwszy teleskop więc chwilowo skupiam się na czymś co łatwiej jest mi znaleźć i śledzić, dziś była to pierwsza obserwacja ever, którą i tak zaliczam do udanych :) więc okular 4mm< .. Zainwestuję i w 4mm i w barlowa + filtr żółty. 

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary 4mm lepszej jakości są dość drogie - są lantanowe NLV 4mm i tańsze Ortho, ale z tycią soczewką przednią i małym ER. Plossle 4mm są raczej kiepskie i już skrajnie niekomfortowe. Barlow GSO 2x za to jest dość tani. Czemu się uczepiłeś akurat filtru żółtego ? Mnie się wydaje, że lepiej zielony się nadaje, chociaż oczywiście zależy do jakich obiektów (do Saturna akurat lepiej żółty, ale do Jowisza czy Ksieżyca lepszy zielony).

Proponuję też długoogniskowy okular szerokokątny, aby wykorzystać szerokie pole teleskopu i ułatwić szukanie obiektów.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wypowiedzi na forum stwierdziłem, iż najbardziej uniwersalny będzię żółty, lecz po dzisiejszych zakupach nie ma to już znaczenia - każdy kolor zakupiony. Do tego okular GSO Plossl 4mm ( przeczytałem Twojego posta już niestety Po zakupie ). Chwilowo wstrzymałem się z soczewką Barlowa gdyż fundusze na to nie pozwoliły.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę co koledzy piszą, ale już niestety na to za pózno. W przyszłym miesiącu będę musiał zaplanować takie zakupy... Możecie jeśli chcecie, powrzucać tutaj linki do interesujących mnie akcesoriów. Tak samo jeśli macie jakieś ciekawe propozycję dot. Przyszłych zakupów-słucham.

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śpiesz się z zakupami, to nie sztuka wywalić kasę na akcesoria których potem 3/4 nie będziesz używał. Mam 80/400, to fajny sprzęcik do szerokich pól, uzbieraj na Hyperiona 24mm, to chyba najlepszy okular 1,25 jaki można użyć z tym sprzętem dający 4 stopnie pola przy źrenicy poniżej 5mm albo kup GSO 25mm ( 3 stopnie, źrenica 5mm ale do tego już trzeba ciemnego nieba ). Co do Plossli GSO - mam 6mm i nawet ten jest bardzo niekomfortowy, trzeba prawie "włożyć" w niego oko żeby coś zobaczyć. Ostatni sensowny GSO to wg mnie 12mm, jest fajny i wygodny. Jak chcę popatrzeć na Łysego czy planety używam 12mm+barlowa GSO 2,5 ale trzeba być świadomym tego, że  cudów się nie zobaczy ( pow. x80 ). Do dużych powiększeń trzeba drugiego sprzętu: albo długi refraktor np. 90/900 albo jakiś MAK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mamlot napisał:

Przeglądając wypowiedzi na forum stwierdziłem, iż najbardziej uniwersalny będzię żółty, lecz po dzisiejszych zakupach nie ma to już znaczenia - każdy kolor zakupiony. Do tego okular GSO Plossl 4mm ( przeczytałem Twojego posta już niestety Po zakupie ). Chwilowo wstrzymałem się z soczewką Barlowa gdyż fundusze na to nie pozwoliły.

Trzeba było zacząć od barlowa, zamiast tego okularu. Każdy kolor to znaczy ile ? Wszystkich wizualnych to jest chyba z 12 ;). Rozumiem, że przez neta kupowałeś ? Możesz zwrocić towar jeśli ci nie odpowiada. Masz 2 tygodnie jakoś, tylko za powtórną wysyłkę trzeba płacić (za pierwotną zwracają jej minimalny koszt).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy tzn. żółty, czerwony i zielony :P i w sklepie stacjonarnym, więc ze zwrotem nie powinno być problemu. Możesz podać linka do tego barlowa o którym mówisz?

Bresser Automatic 80/400 GoTo, Sky-Watcher N-203/1200 Synta 8" Dobson, Lornetka PZO 8x40,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)