Skocz do zawartości

PiPP - problemy z przerabianiem avi


Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem ten program, bo do foto planetarnego wszyscy używają, ale nic z niego nie rozumiem. Teoretycznie ma głównie wyrzucać złe klatki i wyrównywać obraz. Cały problem, że tutaj jest sporo zakładek z całą masą często niezrozumiałych dla mnie opcji. Widziałem pdfa z tutorialem, ale to dotyczy zdjęć z lustrzanki i to Słońca, w dodatku inna wersja programu, przez co jest w ogóle coś innego.

Chciałbym tylko wiedzieć gdzie jest wyrównywanie klatek i jak zrobić mniejsze avi z odrzuconymi złymi klatkami. Raz puściłem bez grzebania w zakładkach to w zasadzie stworzył identyczny avi co oryginał i po zestackowaniu był w zasadzie identyczny Jowisz. Raz coś pogrzebałem, to mi się zrobił filmik 2x dłuższy od oryginału

Jedno avi mam chyba za długie (10 GB), że Autostakkert nie chce go otworzyć i wywala jakiś błąd. I to muszę zmniejszyć. Z innej beczki - jak można łączyć kilka filmików w jedno, aby potem móc zestackować dłuższy materiał ?

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz sobie najpierw na głównej ze robisz obróbkę zdjęć planet (część parametrów ustawi się sama).

Tip: wszystkie parametry które są pod preset "planetary" w kolejnych zakładkach będą podświetlone na zielono.

pipp1.png.50d9a671e8becd8354e85ec7aa4d6362.png

Poniżej jest opcja detekcji planety na obrazie oraz jej wyśrodkowanie - domyślne opcje zwykle wystarczają.

Tip: wciskając przycisk "Test Detect Threshold" możesz zobaczyć czy zaznaczy na czerwono całą planetę (lub np również jej halo) - jeśli rezultat jest niezadowalający to zmniejszasz lub zwiększasz wartość ręcznie i sprawdzasz klikając "test".

pipp2.png.5a743ec85c52f71a1413c502d4341a19.png

Kolejna opcja to Cropping (przycinanie). Ustawiasz pożądaną ilość pikseli.

Tip: wciskając przycisk "Test Options" w prawym górnym rogu możesz zobaczyć jak przycina widoczną w dodatkowym oknie klatkę.

pipp3.png.15680c352ad64217718893ee27c0231f.png

Sekcja Quality dotyczy wykrywania jakości klatek. Tutaj musisz sam pokombinować co jest dla Ciebie najlepsze.
Ja zwykle nie odrzucam żadnych klatek tutaj. jedynie robie reorder według jakości. (Registax lubi ustawiać wszystko pod pierwszą klatkę, więc najlepiej jak ona właśnie jest najlepsza).

pipp4.png.090eae9427a7b402a630ddbe7eb0fcf4.png

Kolejna zakładka - Output - tutaj ustawiac jak ma wygladac plik wynikowy. zwykle nie są potrzebne tutaj zmiany przy przetwarzaniu avi do avi.

pipp5.png.5f44801f5c2675507b21d136e2885966.png

Na koniec standardowo:

pipp6.png.df7b3816aa6a73143218e04cc80befa9.png

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zakładce "Output Options" zmieniam AVI Codec, pozwala to zaoszczędzić trochę jakże szybko znikającego miejsca na dysku :) Zielu, dobra robota!

PIPP.jpg.9713137d73223cd1c18e294727144e29.jpg

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pawcio napisał:

Ja w zakładce "Output Options" zmieniam AVI Codec, pozwala to zaoszczędzić trochę jakże szybko znikającego miejsca na dysku :) Zielu, dobra robota!

PIPP.jpg.9713137d73223cd1c18e294727144e29.jpg

A ja bym jedna zostawiał w opcji "Uncompressed" - wiem waży więcej ale miejmy na uwadze, że później ten avik jest stackowany i obrabiany a każda nawet minimalna kompresja zniekształca nam sygnał.

Warto też zwrócić uwagę w jakim formacie nagrywaliście źródłowy plik - format SER wykorzystuje w pełni rozpiętość tonalną matrycy więc jesli gain był bardzo mały to warto nagrywać i później obrabiać wszystko na tym formacie.

Jak pociągneliście gainem powyżej 10% wartości minimalnej to nie warto bawić się w 12-14 bit i można spokojnie używać 8-bitowych avi

Więcej (ciężkostrawnej acz treściwej ) lektury tutaj, autorem jest twórca Autostakkerta więc źródło wiarygodne:

https://www.cloudynights.com/topic/330342-when-to-use-8-or-12-bit-a-small-analysis/#entry4237639

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Charon_X napisał:

jak można łączyć kilka filmików w jedno, aby potem móc zestackować dłuższy materiał ?

 

W pierwszej zakładce musisz zaznaczyć na dole "Join Mode" - wtedy program zsumuje wszystkie wczytane filmy/obrazy i przerobi na jednego wyjściowego avika. W opcji "Batch Mode" program obrabia wszystkie pliki oddzielnie tworząc do każdego jeden plik wyjściowy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę się Zielu naprodukowałeś trochę ;). Cropping chyba nie jest potrzebny - można to przecież przyciąć gotową fotkę zestackowaną i obrobioną. Widzę, że kluczowe ustawienia są w "quality". Ta liczba z boku to ilość klatek finalnego pliku ? I te algorytmy - 3 wg histogramu, 4 jasności, ale te pierwsze 2 to nie wiem od czego. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Charon_X napisał:

Widzę się Zielu naprodukowałeś trochę ;). Cropping chyba nie jest potrzebny - można to przecież przyciąć gotową fotkę zestackowaną i obrobioną. Widzę, że kluczowe ustawienia są w "quality". Ta liczba z boku to ilość klatek finalnego pliku ? I te algorytmy - 3 wg histogramu, 4 jasności, ale te pierwsze 2 to nie wiem od czego. 

Crop jest istotny. Zmniejsza Ci rozmiar pliku, a sam pisałeś, że masz problem z za dużym. Poza oszczędnością miejsca, oszczędzasz też ilość czasu potrzebną na stackowanie - im mniejsze klatki, tym szybciej idzie (i mniejsza szansa na wysypanie się programu).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy EQ3-2 ten Jowisz trochę wędruje po kadrze, to może przecież obciąć planetę przy dobrej klatce, tylko dlatego, że będzie z boku, a nie w centrum. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisali Koledzy, ,,zmniejszyć pole" :)
A tu ewentualnie masz tutka - post ID: 105.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Charon_X napisał:

Ale przy EQ3-2 ten Jowisz trochę wędruje po kadrze, to może przecież obciąć planetę przy dobrej klatce, tylko dlatego, że będzie z boku, a nie w centrum. 

Powinna być opcja przycinania po wyrównaniu, że to nie ma znaczenia. Ale głowy nie dam, że jest taka.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał:

Powinna być opcja przycinania po wyrównaniu, że to nie ma znaczenia. Ale głowy nie dam, że jest taka.

Tak jest jak piszesz - jeśli zaznaczysz opcję "Center Object in Each Frame" i "Cropping" to nie obetnie planety na żadnej klatce.

Oczywiście crop musi być szerszy niż średnica tarczy planety w pixelach :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Charon_X napisał:

Zainstalowałem ten program, bo do foto planetarnego wszyscy używają, ale nic z niego nie rozumiem.....

 

Ja nie używam tego programu . Całą akcję za mnie robi autostakkert 2 

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Tak jest jak piszesz - jeśli zaznaczysz opcję "Center Object in Each Frame" i "Cropping" to nie obetnie planety na żadnej klatce.

Oczywiście crop musi być szerszy niż średnica tarczy planety w pixelach :)

Nic dodać nic ująć :)

korzystam zawsze z tych opcji dzięki temu stackowanie trwa znacznie krócej niż przy pełniej klatce.

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Jak pociągneliście gainem powyżej 10% wartości minimalnej to nie warto bawić się w 12-14 bit i można spokojnie używać 8-bitowych avi

Więcej (ciężkostrawnej acz treściwej ) lektury tutaj, autorem jest twórca Autostakkerta więc źródło wiarygodne:

https://www.cloudynights.com/topic/330342-when-to-use-8-or-12-bit-a-small-analysis/#entry4237639

Ja pobieram z kamerki format 8-bitowy, więc i tak nie skorzystam z dobrodziejstwa 12-14 bit :(

przy 16 bitach maksymalnie kamerka potrafi wysłać 7-8fps ... to na Jowisza (na Teutatesa!) troszkę za mało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pmamot napisał:

Ja nie używam tego programu . Całą akcję za mnie robi autostakkert 2 

Wypróbuj - zdecydowanie polecam. PIPP ma zdecydowanie lepszy algorytm selekcji klatek niż Autostakkert - przynajmniej takie są moje doświadczenia.

Jak mam avika z 5000 klatek to przepuszczam go przez PIPP i zostawiam 1500 najlepszych, a później pozwalam Autostakkertowi odrzucić jeszcze 500 najgorszych zostawiając 1000 do stacka

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Wypróbuj - zdecydowanie polecam. PIPP ma zdecydowanie lepszy algorytm selekcji klatek niż Autostakkert - przynajmniej takie są moje doświadczenia.

Jak mam avika z 5000 klatek to przepuszczam go przez PIPP i zostawiam 1500 najlepszych, a później pozwalam Autostakkertowi odrzucić jeszcze 500 najgorszych zostawiając 1000 do stacka

 

ok przetestuję dzięki za sugestię.

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdzie ten program ma magiczne wyrównywanie klatek, aby nie wychodziło pojechane. Bo materiał, którego AS2 nie chce zestackować (wychodzi pojechane, albo rozwojone, albo jedno i drugie), przerobiony przez PiPP daje ten sam efekt. Chodzi tutaj wyłącznie o fragmenty Słońca/Księżyca, bo planeta sie raczej nie wysypie. Z Księżycem jest lepiej bo jednak składa się cały z drobnych różniących się od siebie szczegółów. Gorzej ze Słońcem, miałem nagrane protuberancje z PST - wychodzi pojechane za każdym razem, plamki z sct 5" ze zlotu robi za każdym razem podwójne (mimo prowadzenia na solidnym moncie), dzisiaj z PST przy fragmencie tarczy (bardziej chyba stackowało nieszczęsne pasy newtona, niż szczegóły na tarczy).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)