Skocz do zawartości

Słońce w H-alpha


Rekomendowane odpowiedzi

 

Adam,Admiral gdzie kupiliście  kamerkę? :)

W europejskim sklepie PointGrey - kamera jest do kupienia tutaj: http://eu.ptgrey.com/blackfly-23-mp-mono-gige-poe-sony-imx249-2, obecnie jednak niedostępna. Zarejestruj się to zobaczysz cenę i dostępność. Zamawiasz bezpośrednio. Do ceny netto podanej w witrynie dolicz EUR 15,- za transport i do wszystkiego 20% francuskiego VAT. Płacisz kartą bezpośrednio online - kamera jedzie z Kanady, przez Francję, gdzie jest clona (dlatego francuski VAT) do Polski FedEx'em - w kilka dni będzie u Ciebie. Wychodzi dokładnie EUR 472,80. Na obniżkę ceny tej kamery liczyłbym nie wcześniej niż na początku przyszłego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwie wersje tego samego Słońca z 2015-04-24 15:46 UT:

 

1. stack - wyostrzony; 16 bitów szarości:

 

post-1302-0-15477300-1429968634_thumb.pn

 

2. to samo co wyżej, z pojechaną gammą w każdym kanale z osobna; RGB 48 bitów (16bit/kanał):

 

post-1302-0-32674400-1429968652_thumb.pn

 

 

Widać różnicę pomiędzy 8bit. Dla chętnych na tą kamerą dodam, że najlepiej pracować w trybie 16bit już od momentu łapania materiału. Przy robieniu koloru z mono robi nam sie naturalnie 48bit. Forum przyjmuje obrazki png, więc stresu nie ma. Podobnej różnicy w obrazie należy się spodziewać przy zdjęciach Księżyca.

 

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum przyjmuje obrazki png, więc stresu nie ma. 

Z tymi PNG to różnie bywa. Np te które wstawiłeś w poście u mnie się nie wyświetlają. Dopiero otwarcie pełnego ekranu jest ok. Zazwyczaj engine'y czy to sklepów czy to forum mają problem z przeskalowaniem obrazu zeby zrobic miniature. Tu tak własnie jest. Bynajmniej na Chrome.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze moje starania w H-alpha - Lunt 60, najlepsza z kilkunastu klatek z EOS-a 450D  i trochę gimpa z IrfanView:

Też się bawie lustrzanką w Gimpie, Irfanviev, a stackowanie w autostakkert 2. Ale teleskop znacznie lepszy masz, w PST cieżko ostrość ustawić (na malutkiej tarczce w wizjerze cięzko dostrzec szczegóły.

Wczorajsze:

post-7-0-12128200-1429990650_thumb.jpg

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Dzięki Charon, ja ostrość ustawiam na podglądzie liveView - i odziwo na podglądzie znacznie lepiej i ostrzej widać słońce niż na wykonanych zdjęciach i nie wiem dlaczego tak się dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego że rozdzielczość ekranu jest wielokrotnie mniejszaniż zrobionej fotki A na mniejszej się wydaje ze jest lepiej. Nie wiem czy używasz ale spróbuj ustawiać na zoomie cyfrowym w liveview.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Charon, ja ostrość ustawiam na podglądzie liveView - i odziwo na podglądzie znacznie lepiej i ostrzej widać słońce niż na wykonanych zdjęciach i nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Canon 350D czegoś takiego nie ma, jest tylko mały wizjer i miniaturowa tarczka Słońca, gdzie trzeba wytęzyć wzrok, aby złapać szczegóły na tarczy wg których można ustawić ostrość. Lunt 60 też daje wyraźniejsze szczegóły na tarczy i na pewno łatwiej ustawić. Ale fajnie, że ktoś poza mną się jeszcze bawi w przedpotopowe foto lustrzankowe :D (przynajmniej jeśli chodzi o Słońce w ha-alpha).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna fotka! Ja również jestem zadowolony z kamerki ale jeszcze tryb 7 nie używałem, strasznie jestem przyzwyczajony do firecapture. Jego pełna automatyka bardzo się przydaje. Może Torsten Edelmann wprowadzi jakąś opcję włączenia trybu seven w FireCapture. Chociaż są osoby, które robiły porównanie i nie widziały różnic w jakości zdjęć między trybem zwykłym a 7. Tutaj fotka z F15 C11: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/158-fotki-ksiezyca/page-27

Adamie ale wydaje mi się że tryb 7 możesz włączyć korzystając z FireCapture. Jak już masz włączony FireCapture to odpalasz FlyCaptrure z PGR ale wchodzisz tylko w ustawienia - nie włączasz samego FlyCapture i tam zmieniasz tryb pracy kamerki.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Admiral_M jak kolorujesz te zdjęcia? Twoja interpretacja bardzo przypadła mi do gustu...pomijając kwestie sprzętowe w Gimpie po ponad połowie spędzonego dnia nad bardziej zaawansowanymi opcjami udało mi się wytworzyć coś takiego:

post-3640-0-54058100-1429996555_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admiral_M jak kolorujesz te zdjęcia?

Może 4 post na tej stronie http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/page-2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Admiral_M jak kolorujesz te zdjęcia?

 

Każdy robi po swojemu. Metod jest kilkadziesiąt - wliczając dodawanie koloru już na etapie składania zdjęcia. Odkąd jednak Photoshop zawitał pod strzechy (za normalną cenę), okazało się, że przy kamerze z chipem IMX174 lub 249 nie trzeba więcej robić nakładek - czyli jedno zdjęcie na detale tarczy, a drugie na protuberancje (co nie znaczy, że taka kombinacja ciągle nie wyjdzie lepiej). Wystarczy pojedyncza zestakowana i wyostrzona fotka wrzucona do programu graficznego. Kolor dodałem w PS, przekształcając fotkę na plik RGB 48bit, dodając warstwę wypełnienia z kolorem kryjącym (wybranym ręcznie), zmiksowaną w trybie kolor. Efekt dostaję taki, jak na Twoim zdjęciu. Zostaje nam biała obwódka, która jest ni mniej ni więcej, ale grubością chromosfery słonecznej, widzianą z boku. To niestety trzeba w powiększeniu wybrać ręcznie z opcją dodawania, oraz przy użyciu funkcji Dopasowania/zastąp kolor, ściemnić (z wybranym półtonem) znowu ręcznie.

 

Żeby podkręcić atmosferę odnośnie nowych kamer, jakiegokolwiek producenta, z nowymi chipami SONY z serii PREGIUS, dodam tylko, że są na tyle dobre (sprawdzone organoleptycznie), iż SONY ogłosiło kilka miesięcy temu zaprzestanie produkcji masowej chip'ów CCD. To chyba najlepsza rekomendacja najnowszej technologii, która oczekuję, że będzie rozwijała się szybko. Jeśli chodzi o same łąpanie fotonów, to matryce CCD niewiele różniły się od CMOS - to, co je odróżniało, to sposób, w jaki cały układ przetwarzał dalej energię zgromadzoną w jednym pikselu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Dzięki za info - w gimpie zrobiłem to wycinając słońce i operując na dwóch warstwach. Co darmowe to pewnie takie dobre nie jest jak płatny program, ale efekt końcowy nawet mi się podoba. W sumie obrobić zdjęcie można na wiele sposobów, ja na razie umiem na tyle na ile widać na zdjęciach. Na kamerę zbieram powoli kasę, montaż ze sterowaniem też się przyda, bo na razie focę na AZ4 trzymając za rączkę (niewyważona fabrycznie tuba, dovetaila też jeszcze nie mam).

Dzisiejsze Słońce pomiędzy chmurami:

 

post-3640-0-85606500-1430059955_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Może dlatego że rozdzielczość ekranu jest wielokrotnie mniejszaniż zrobionej fotki A na mniejszej się wydaje ze jest lepiej. Nie wiem czy używasz ale spróbuj ustawiać na zoomie cyfrowym w liveview.

Ostrość zawsze ustawiam na zoomie 10x w podglądzie LiveView...tak więc wtedy widzę mały wycinek tarczy Słońca i naprawdę fajnie to widać - szkoda że 450D nie ma opcji nagrywania filmów, bo może by coś z tego fajnego wyszło po stackowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce coś zmizerniało, niewiele się dzisiaj na nim dzieje :- :

 

Plamy się skończyły ostatnio to i dzieje się niewiele. Mi się nie chciało nawet zdjęć robić, bez plam nie mam o co ostrzyć.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Ja ostrzę na protuberancjach, które są na tle chromosfery. Plamy są zbyt rozmyte, a protki mają ostre krawędzie i stosunkowo łatwo się na nich ustawia ostrość jak na możliwości lustrzanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze Słońce - mała składanka która wyszła w miarę akceptowalnie i tarcze które pozostawiają niedosyt :( jednak rozdzielczość 640x480 nawet z drizzle i pixel 5,6um to nie to (za mała rozdziałka i za duży piksel)

Muszę uzbierać na Chameleona 3 :D

 

post-331-0-43741400-1430592489_thumb.jpg

 

post-331-0-20137300-1430592514_thumb.jpg

 

post-331-0-73292000-1430592534_thumb.jpg

 

post-331-0-59504300-1430592551_thumb.jpg

 

post-331-0-86839700-1430592573_thumb.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te pasy to z kąd ?

Ta kamerka tak ma w H-alpha :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)