Skocz do zawartości

Meade czy Celestron ?


alex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie dodam ze jestem totalnym laikiem,  o astronomii i teleskopach wiem tyle co nic. Planuje zakup teleskopu, dlaczego? od jakoś tak zapragnęło mi się spojrzeć w górę, zapytacie czego będę tam szukał? a wszystkiego po trochu. Jak w temacie zainteresowany jestem kupnem czegoś  pomiędzy tymi markami ze względu na ich niewielkie rozmiary, i tu właśnie potrzebna mi pomoc osób znających się na temacie. Co wybrać z poniższych propozycji, jakie są różnice miedzy poszczególnymi modelami:

http://www.ebay.co.uk/itm/302284458791?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/332183152609?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/182534084363?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/292053740522?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/302286763296?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/292067473386?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

https://www.gumtree.com/p/telescopes/telescope-meade-2080-gem-8-schmidt-cassegrain-including-tripod-storage-case-/1211314234

a może cos takiego?

http://www.ebay.co.uk/itm/112375983058?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

większość aukcji trwać będzie jeszcze kilka dni, liczę że znajdzie się ktoś kto pomoże mi cos wybrać

pozdrawiam

Alex

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, alex napisał:

Witam. Na wstępie dodam ze jestem totalnym laikiem,  o astronomii i teleskopach wiem tyle co nic. Planuje zakup teleskopu, dlaczego? od jakoś tak zapragnęło mi się spojrzeć w górę, zapytacie czego będę tam szukał? a wszystkiego po trochu. Jak w temacie zainteresowany jestem kupnem czegoś  pomiędzy tymi markami ze względu na ich niewielkie rozmiary, i tu właśnie potrzebna mi pomoc osób znających się na temacie. Co wybrać z poniższych propozycji, jakie są różnice miedzy poszczególnymi modelami:

A gdyś tak odpowiedział na tych kilka pytań.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko pozazdrościć miejscówki :)
Proponuję zatem teleskop do obiektów Układu Słonecznego i tak zwanego głębokiego nieba, na giełdzie astro o parę ładnych złotych mniej a za resztę, jak niebo Cię ,,wciągnie" docelowe okularki dokupisz :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jacek E. napisał:

To tylko pozazdrościć miejscówki :)
Proponuję zatem teleskop do obiektów Układu Słonecznego i tak zwanego głębokiego nieba, na giełdzie astro o parę ładnych złotych mniej a za resztę, jak niebo Cię ,,wciągnie" docelowe okularki dokupisz :)

Ciekawa tuba, niestety olbrzymia mam mały salonik i brak miejsca na takiego potwora, wole cos mniejszego, dlatego pozwoliłem sobie umieścić kilka własnych propozycji. 

Co o nich sadzisz? któraś szczególnie zainteresowała by Ciebie osobiście?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/produkt.php?id=845

Budżet przekroczony ale w tym za to teleskopik mały lekki i przyjemny, z gwarancją, dowodem zakupu, supportem w sklepie, a przy tym możliwości już ma spore. Niestety tylko sam się nie rozkłada i kawy nie parzy. Na pewno nie polecam zabierać się za astronomię za pomocą rupiecia po przejściach z brytyjskiego ebaya, gdzie zakup teleskopu używanego drogą wysyłkową porównałbym do zakupu używanego samochodu tą samą drogą, z dodatkowo płatną usługą dojechania do Ciebie na własnych kołach przez losową wybraną osobę zabraną po drodze... Czy taki samochód na pewno będzie bezpieczny? Nie bity? W dobrym stanie technicznym? Zatankowany? Będzie dawał radość z jazdy?

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, alex napisał:

Ciekawa tuba, niestety olbrzymia mam mały salonik i brak miejsca na takiego potwora, wole cos mniejszego, dlatego pozwoliłem sobie umieścić kilka własnych propozycji. 

Co o nich sadzisz? któraś szczególnie zainteresowała by Ciebie osobiście?

 

Teleskopy konstrukcji SCT (chyba, że zastosujesz reduktor ogniskowej) na ciemniejszych obiektach głębokiego nieba się nie sprawdzą.... Duża ogniskowa - ciemne.
Ewentualnie 8" będzie OK.
Co do wielkości proponowanej newtonowskiej dziesiątki to można ją zamienić na 8" - też pięknie niebo pokaże a i jest gabarytowo mniejsza. Ba w sekundę z Dobsona zdejmiesz i gdzieś upchniesz :) 
Też b. dobra rurka i do US i DSO. Ewentualnie rozsuwana, mniej miejsca zajmuje.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że "wszystko po trochu" dla "totalnego laika" jest w 90% patrzeniem na Księżyc np przy grillu albo jak sąsiad przyjdzie żeby było czym się pochwalić, a czasem w oko wpadnie Jowisz, Saturn bądź też Mars jak sąsiad kumaty i powie co to za jasna gwiazda. SCT na azymutalnym, z naprowadzaniem, sprawdzi się najlepiej.

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Windforce napisał:

http://deltaoptical.pl/produkt.php?id=845

Budżet przekroczony ale w tym za to teleskopik mały lekki i przyjemny, z gwarancją, dowodem zakupu, supportem w sklepie, a przy tym możliwości już ma spore. Niestety tylko sam się nie rozkłada i kawy nie parzy. Na pewno nie polecam zabierać się za astronomię za pomocą rupiecia po przejściach z brytyjskiego ebaya, gdzie zakup teleskopu używanego drogą wysyłkową porównałbym do zakupu używanego samochodu tą samą drogą, z dodatkowo płatną usługą dojechania do Ciebie na własnych kołach przez losową wybraną osobę zabraną po drodze... Czy taki samochód na pewno będzie bezpieczny? Nie bity? W dobrym stanie technicznym? Zatankowany? Będzie dawał radość z jazdy?

No chyba ze tego rupiecia odbierzesz osobiście, a taki właśnie mam plan. Idąc Twoim tropem trzeba by zrezygnować z zakupu jakiegokolwiek używanego sprzętu, co łączyłoby się z tym że raz zakupiony sprzęt nowy pozostałby u właściciela już dożywotnie. A co jeśli nie załapie bakcyla? Twoja propozycja to 6k, to już troszkę grosza jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Windforce napisał:

Zakładam, że "wszystko po trochu" dla "totalnego laika" jest w 90% patrzeniem na Księżyc np przy grillu albo jak sąsiad przyjdzie żeby było czym się pochwalić, a czasem w oko wpadnie Jowisz, Saturn bądź też Mars jak sąsiad kumaty i powie co to za jasna gwiazda. SCT na azymutalnym, z naprowadzaniem, sprawdzi się najlepiej.

Jeśli pytający w temacie tak podejdzie do sprawy to zapewne tak. Np. C8" na CG5GT. Dokupując jak już wspomniałem reduktor ogniskowej i na DSO powalczy. Miałem go i przy 8 i 11" betoniareczce i znacznie je rozjaśnia.
Jeśli mogę ewentualnie zasugerować to kanadyjski Antares. Daje bardziej kontrastowy obraz od rodzimego Celestrona.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Windforce napisał:

Zakładam, że "wszystko po trochu" dla "totalnego laika" jest w 90% patrzeniem na Księżyc np przy grillu albo jak sąsiad przyjdzie żeby było czym się pochwalić, a czasem w oko wpadnie Jowisz, Saturn bądź też Mars jak sąsiad kumaty i powie co to za jasna gwiazda. SCT na azymutalnym, z naprowadzaniem, sprawdzi się najlepiej.

Być może masz racje być może nie. By się o tym przekonać trzeba sprawdzić samemu. Może gdy już sobie pooglądam us zechce spojrzeć gdzieś dalej, i tego właśnie tyczyło się moje pytanie, czy sprzęt zaproponowany przeze mnie się do tego nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór osobisty teleskopu najlepiej przeprowadzić z osobą która ma cokolwiek obeznania w temacie, bo jeśli nie wiesz na co patrzeć i jak patrzeć, równie dobrze zamówić wysyłkowo i nie tracić czasu. Możesz też wybrać się na dowolny zlot astronomiczny, a jeśli mieszkasz w UK to także do klubiku / stowarzyszenia które udostępnia obserwacje astronomiczne i jest tam pasjonat obserwacji. Tak rzeczywiście można złapać bakcyla i się w to pozytywnie wkręcić a co najważniejsze - poobserwować zupełnie za darmo.

Natomiast w pojedynkę, bez elementarnej wiedzy i bez osoby zaznajomionej w temacie, która Cię weźmie za rękę i pokaże astronomię w sposób, w jaki sama ją pojmuje - rozumie, umie, pojmuje, kocha, ten bakcyl ma z reguły słabe środowisko rozwojowe.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze w pojedynkę i bez prowadzenia za rączkę tez można stać się pasjonatem, a to co będę odkrywać samemu na pewno sprawi znacznie większą satysfakcję. Odnośnie sprzętu oczywiste jest to ze ktoś znający się w temacie wiedzący na co i jak patrzeć byłby wskazany, ale kogoś takiego nie znam, wiec może Ty pokierujesz mnie jak i na co zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc pkt. 1 posłuchaj kolegów  - Dobson 8" wcale nie jest taki ogromny jak się wydaje. i taki teleskop nie dość że jest tani jak barszcz, to jak będziesz kupował na ebayu nie stracisz nic przy ew. sprzedaży, a sam sprzęt jest tak banalnie prosty w budowie, że ciężko trafić na bubla, w odróżnieniu od tych cudeniek SCT na skomplikowanych montażach z napędami i naładowanych elektroniką.

Pkt 2. dla osoby rozpoczynającej przygodę z astronomią, najważniejszy jest nie sprzęt, a edukacja. Posiedź, rozgość się tu na forum, czy przeczytałeś już z jedną relację z obserwacji napisaną przez kolegów? Wiesz już może co to jest Stellarium? Jak tak to ok, warto od tego zacząć.

Pkt 3. jak coś wyczytałeś a wciąż nie znasz odpowiedzi to pytaj, kto pyta nie błądzi. Koledzy chętnie pomogą, gdy pytania nie będą dotyczyły rzeczy które są 100x maglowane - po prostu chwilę przystań, prześledź wcześniejsze wątki, poczytaj. :)

Całe obserwacje astronomiczne polegają właśnie na tym "przystanięciu", odsapnięciu na chwilę, skupieniu się, oderwaniu się od pędu otaczającej rzeczywistości, jakiejś bym powiedział, refleksji...

Dlatego właśnie powiedziałem, że bakcyl astronomiczny ma z reguły ciężko, ja wiem co mówię. ;)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Jacek E. napisał:

Teleskopy konstrukcji SCT (chyba, że zastosujesz reduktor ogniskowej) na ciemniejszych obiektach głębokiego nieba się nie sprawdzą.... Duża ogniskowa - ciemne.
Ewentualnie 8" będzie OK.
Co do wielkości proponowanej newtonowskiej dziesiątki to można ją zamienić na 8" - też pięknie niebo pokaże a i jest gabarytowo mniejsza. Ba w sekundę z Dobsona zdejmiesz i gdzieś upchniesz :) 
Też b. dobra rurka i do US i DSO. Ewentualnie rozsuwana, mniej miejsca zajmuje.

http://www.ebay.co.uk/itm/262942473526?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

czyli ten jest w miarę przyzwoita ofertą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lustra bez wżerów i plam a sprzedający napisał, ze są idealne, to oczywiście :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary, jakiś krótszy 10 - 15mm i dłuższy 25 -30 mm na początek.... Tylko nie wiem jak Ci doradzić, czy zakup jakiś tzw. ,,kitowców" dostarczanych fabrycznie wraz z teleskopem czy już docelowych....?
Tu znajdziesz tematy dotyczące zakupu okularków do konkretnych rurek :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)