Skocz do zawartości

QHY163M


Gayos

Rekomendowane odpowiedzi

Kamerka dotarła cała i zdrowa. Porządnie zabezpieczona. O tym, że się cieszę jak dziecko po rozpakowaniu prezentów nie będę pisał.

Mam pytanie do posiadaczy tej kamerki. Nie wyczytałem nigdzie, albo czytałem, ale nie za bardzo zrozumiałem. Na astropolis był również wątek o tej kamerce i padło pytanie "po co jest ta metalowa tulejka". Padła odpowiedź, że jak się "skończą fabryczne kuleczki do odraszania, to należy wsypać nowe do tej tulejki i znowu będzie dobrze. Powiedzcie czy tak jest w rzeczywistości. Pytam dla tego, że nie widzę miejsca gdzie mogą być te fabryczne żelki. Mam jedynie śrubkę na obudowie na wysokości matrycy i jedyne co przychodzi mi do głowy, to wsypanie żelków do tulei od pierwszych fotonów. No i drugie pytanie, czy u Was też tą tuleję wkręca się z boku? Przecież to będzie wystawać z boku "taki dyngs" - ta tulejka właśnie.

Dzięki za odpowiedź.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu :)

Kamerka jest osuszona fabrycznie i nie ma w środku żadnych żelków. Jak zacznie Ci rosić, to do tulejki wsypujesz porcję żelków, przykręcasz ją do kamerki zamiast śrubki, po 24h odkręcasz, dajesz z powrotem śrubkę i focisz dalej. Ja od pół roku używam 163M w różnych warunkach (również przy wilgotności prawie 100%) i nic na razie mi nie szroni, tak że tulejka leży spokojnie w walizeczce. Z tego co czytałem na innych forach, to nikt jeszcze nie miał potrzeby osuszania 163tki, więc na razie nic bym nie ruszał i nie odkręcał niepotrzebnie tej zaślepki. Najwyraźniej kamerka jest fabrycznie bardzo dobrze osuszona, a dodatkowo jest całkiem szczelna. 

Okienko sensora od zewnątrz też nie będzie rosić ani szronić, bo jest podgrzewane. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Gayos napisał:

Kamerka dotarła cała i zdrowa. Porządnie zabezpieczona. O tym, że się cieszę jak dziecko po rozpakowaniu prezentów nie będę pisał.

Mam pytanie do posiadaczy tej kamerki. Nie wyczytałem nigdzie, albo czytałem, ale nie za bardzo zrozumiałem. Na astropolis był również wątek o tej kamerce i padło pytanie "po co jest ta metalowa tulejka". Padła odpowiedź, że jak się "skończą fabryczne kuleczki do odraszania, to należy wsypać nowe do tej tulejki i znowu będzie dobrze. Powiedzcie czy tak jest w rzeczywistości. Pytam dla tego, że nie widzę miejsca gdzie mogą być te fabryczne żelki. Mam jedynie śrubkę na obudowie na wysokości matrycy i jedyne co przychodzi mi do głowy, to wsypanie żelków do tulei od pierwszych fotonów. No i drugie pytanie, czy u Was też tą tuleję wkręca się z boku? Przecież to będzie wystawać z boku "taki dyngs" - ta tulejka właśnie.

Dzięki za odpowiedź.

To chyba tak samo jak w QHY183. Zaczyna Ci kamerka rosić to w rurkę wsypujesz desicant, odkręcasz śrubkę z kamerki i wkręcasz na 24 godziny rurkę. Osuszy i po odkręceniu zakręcasz znów śrubkę.
P.S. O - Łukasz dokładniej wyjaśnił :)
No i Gratulacje :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Szkoda tylko, że nie poczekałem na Wasze odpowiedzi. Nie był bym sobą jak bym nie odkręcił tej śrubki i nie zaglądnął do środka co tam jest. Chyba nie nałapał dużo wilgoci przez 2 min. A zresztą zobaczę, jak zacznie rosić, to zrobię tak jak mówicie. Na razie będę zbierał darki, bo pogody w Zgorzelcu teraz chyba nie będzie przez najbliższe 2 miesiące.

Teraz zostaje nauka Maxima i PS

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno pytanie. Czy do darków i biasów trzeba zakrywać matrycę. Generalnie tak się robi, ale czytałem, że niektóre kamerki mają opcję programowego "zakrywania matrycy". Czy ta kamerka ma taką opcję?. Czy trzeba normalnie zakryć matrycę (teleskop)?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gayos napisał:

A i jeszcze jedno pytanie. Czy do darków i biasów trzeba zakrywać matrycę. Generalnie tak się robi, ale czytałem, że niektóre kamerki mają opcję programowego "zakrywania matrycy". Czy ta kamerka ma taką opcję?. Czy trzeba normalnie zakryć matrycę (teleskop)?

Zakryć - dekielek rurki czy matrycę - tu brak mechanicznej migawki czy programowej jak np. w SBIGusiu.
A za tę śrubkę to sam się w ucho strzel - tylko tak mocno ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się strzelam. Taka natura, majsterklepka, kąpanego w gorącej wodzie.

Może Wy strzelajcie, wszystko z pokorą przyjmę na klatę. Zresztą dzisiaj, to możecie mnie obdzierać ze skóry, i tak będę miał uśmiech dookoła głowy :)):))

  • Like 3
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)