Skocz do zawartości

Możliwie najtańszy sensowny teleskop


Oberst

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze - cześć. Skoro część oficjalną mamy za sobą mogę przejść do rzeczy ;)

 

W bliżej nieokreślonej przeszłości chciałbym sprawić sobie - niespodzianka - teleskop. Pierwsze kryterium - jak napisałem w tytule - jest taki, żeby ten sprzęt był możliwie tani, ale już solidny. Nie przewiduję, że będę całymi nocami obserwował niebo, więc cena nie może być wywalona - nomen omen - w kosmos. Po prostu szukam czegoś, co da mi rozrywkę na zadowalającym poziomie.

Mieszkam na przedmieściach średniego miasta, także nie mam problemu z nadmiernym oświetleniem nocnym (latarnie są, ale jakieś 30-40 metrów od domu i to po drugiej stronie. Jak jest dobra pogoda, to mam nad głową naprawdę imponująco rozgwieżdżone niebo.

Co chciałbym zaobserwować? Oprócz takich podstaw jak Księżyc, Mars czy inne planety Drogi Mlecznej, byłoby miło zobaczyć najbliższe nam galaktyki.

Jeśli chodzi o koszty to nie chciałbym się wystrzelać totalnie i myślałem coś w granicach max. 400-500 zł. W związku z tym nie jestem wybredny i chętnie łyknąłbym jakąś używkę.

Przy okazji - jakie marki są ogólnie polecane. Z tego co widziałem, to w ogłoszeniach powtarza się kilka. Które są solidne a które w ogóle odpuścić?

 

Z góry dzięki za całą pomoc :)

 

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" mam nad głową naprawdę imponująco rozgwieżdżone niebo "

Widzisz Drogę Mleczną ? Taki pas przez całe niebo, coś jakby chmura na głową ?

" inne planety Drogi Mlecznej "

Planety znajdują się w Układzie Słonecznym a DM to nasza galaktyka.

 

Obserwacje z balkonu ?

Od razu pisze - galaktyki itp. (obiekty głębokiego nieba tzw. DS) będą szarymi mgiełkami (z subtelnymi wyjątkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej szerokości jest balkon ? Generalnie najtańsze a użyteczne to będą refraktor achro 80-90mm lub newton 130-150mm. Koło twojego budżetu to będą achromat 90/900 na az3, achro 80/400 na az3 (szerokie pole, ale słabe do planet), newton 130/650 lub 130/900 na EQ2 (z tego co słyszalem montaż niezbyt stabilny) i newton 150/1200 na dobsonie. Ten ostatni już niezbyt się nadaje na wąski balkon - gdybys się zdecydował to potrzebna jeszcze będzie podstawka pod dobsona. Jak już ma być dobson to znacznie lepszy będzie 200/1200, tylko trzeba bedzie więcej dołozyć, ale łatwiej spotkać na giełdzie. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, karl napisał:

" mam nad głową naprawdę imponująco rozgwieżdżone niebo "

Widzisz Drogę Mleczną ? Taki pas przez całe niebo, coś jakby chmura na głową ?

" inne planety Drogi Mlecznej "

Planety znajdują się w Układzie Słonecznym a DM to nasza galaktyka.

 

 

1. Wydaje mi się, że tak, chociaż już dawno nie miałem pogodnej nocy u siebie i głowy sobie nie dam obciąć.

2. Paskudny babol, smutno mi :(

4 godziny temu, Charon_X napisał:

Jakiej szerokości jest balkon ? Generalnie najtańsze a użyteczne to będą refraktor achro 80-90mm lub newton 130-150mm. Koło twojego budżetu to będą achromat 90/900 na az3, achro 80/400 na az3 (szerokie pole, ale słabe do planet), newton 130/650 lub 130/900 na EQ2 (z tego co słyszalem montaż niezbyt stabilny) i newton 150/1200 na dobsonie. Ten ostatni już niezbyt się nadaje na wąski balkon - gdybys się zdecydował to potrzebna jeszcze będzie podstawka pod dobsona. Jak już ma być dobson to znacznie lepszy będzie 200/1200, tylko trzeba bedzie więcej dołozyć, ale łatwiej spotkać na giełdzie. 

Ej, ej - nigdzie nie napisałem że to będą obserwacje z balkonu ;) Mam całe podwórko do dyspozycji i jak bym chciał, to mógłbym się rozłożyć nawet na drzewie :P

Dzięki za sugestie, to będzie dobry punkt zaczepienia.

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tu opcji edycji posta, więc słowem uzupełnienia jeszcze jedna rzecz.

Byłbym bardzo wdzięczny jakby dało radę podrzucić konkretne linki do konkretnych teleskopów. Bo te liczby powypisywane coś mi tam mówią, ale proszę nie żądać za wiele od mniej niż amatora ;)

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w doradzaniu sprzętu polega na tym, że początkujący nie mają ukierunkowanego typu obiektów, które chcieliby oglądać, tylko wszystkiego po trochę. A sprzęt do wszystkiego jest do niczego. Jeżeli tak jak piszesz, chcesz się skupić na planetach, Księżycu i zobaczyć kilka galaktyk, a przy tym nie wydawać fortuny, to refraktor SW 90/900 wydaje się sensowną opcją. Spokojnie zmieścisz się w założonym budżecie. Sprzęt na montażu azymutalnym jest banalny w obsłudze. Ze względu, że jest to f/10 to aberracja chromatyczna nie będzie uciążliwa i koszty okularów również nie będą wysokie ze względu na światłosiłe. Aperturą 90 mm spokojnie wyhaczysz te większe i jaśniejsze galaktyki (zależy też w jakich warunkach będziesz obserwował). Ograniczeniem w tym sprzęcie na pewno jest wyciąg 1,25".

Jeżeli natomiast chcesz się skupić w większości na galaktykach i okazjonalnie popatrzeć na planety, to zastanów się na Newtonem, aczkolwiek są to sprzęty z reguły światłosilne i koszt dobrych okularów do tego typu sprzętu to już znacznie większy wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już wyjaśnili więc tylko dopowiem, szukaj używanego teleskopu z giełd astro (forumastronomiczne.pl, astropolis.pl, astromaniak.pl). Osobiście po własnym doświadczeniu w wizualu proponuję to co zawsze czyli dobsona 8cali. Sprzęt powiedzmy uniwersalny, na dłuższy czas będzie dobry no i jak nie wypali hobby to łatwy w odsprzedaży. Jak się uprzesz na budżet do 500zł to kupisz coś co Ci będzie trudno odsprzedać a jeśli Cię nowe hobby wciągnie to będziesz chciał zmienić sprzęt bez większych strat finansowych ;). Dodatkowo jeśli będziesz miał jak się udać z teleskopem pod ciemne niebo ( https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0TFFFFF ) to dobsona 8cali zmieścisz do seicento a lustro 200mm już sporo pokaże pod ciemnym niebem.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi ;)

Idąc za powyższymi wskazówkami pobuszowałem trochę i znalazłem np. takie sprzęty:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1308&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-114/900_EQ-1

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1509&lunety=Teleskop_Spinor_Optics_N-114/900_EQ-1

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1307&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_N-114/900_EQ-2

 

I od razu pytanie - dlaczego teleskopy z dwóch pierwszych linków dzieli różnica 150 zł, skoro z opisu wynika że to to samo? Znaczy pewnie nie, ale ja jako laik w ogóle nie widzę różnic ;)

Prawdzie dwa z nich są niedostępne, ale chcę przynajmniej wiedzieć czy dobrze kombinuję :P

 

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) nie

2) nie

3) nie

Szukaj jak największej apertury (śred. lustra w newtonie lub soczewki w refraktorze) na jaką Cię stać. Doradzam używany sprzęt z giełd forumowych (podałem Ci wcześniej). Używany nie znaczy gorszy/zużyty tylko sprzęt który ktoś kupił i go nie wciągnęło albo che czegoś więcej oczywiście pomijam przekrętasów - ale to się nie zdarza za często na forumowych giełdach i zawsze możesz poprosić o pomoc w "analizie ogłoszenia" ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za szybką odpowiedź ;) Będę szukał na giełdach forumowych. Na szczęście nie napaliłem się mocno i będę cierpliwie czekał na dobrą okazję :)

 

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzuć 3-4stówki , kup synte 8 na dobsonie i ciesz się możliwościami sprzętu. Kupisz 114tkę i się zrazisz. Jak zobaczysz Jowisza w 8 calach to oczy naświetlisz a nie odpuścisz obserwacji bez filtra a jak zobaczysz M42 zimą przy czystym stabilnym powietrzu.... mmmmm ..... usiądziesz i będziesz czekał na kolejną bezchmurną noc a jak już nadejdzie to.... i tak dalej :).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiają się i takie okazje,niestety kupił ten teleskop handlarz,który nie wiem czemu zagościł na naszym forum,które miało być wolne od takich osób.

 

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, SZKLARZ napisał:

Trafiają się i takie okazje,niestety kupił ten teleskop handlarz,który nie wiem czemu zagościł na naszym forum,które miało być wolne od takich osób.

 

W imieniu Rady FA bardzo przepraszam, że ten jegomość mógł wciąż pisać na Forum, podkupując sprzęt, który normalnie miał trafiać w ręce miłośnika nieba w ramach tzw.  migracji sprzętu w obrębie naszej astro-społeczności.

Ale można sprawę troszkę naprawić. Co niniejszym decyzją Rady czynimy.

ps. Szklarz!  dzięki za czujność. Zluzowaliśmy troszkę giełdę by dać możliwość kupna sprzętu u nas, bez konieczności odsyłania naszych userów na inne fora. Można rejestrować się teraz by sprzedać.

Nie  można jednak prowadzić szarej strefy handlowej na forum czyli pokątnego handelku w celach zarobkowych.

Co innego legalna i  zarejestrowana sprzedaż sklepu lub produkcja teleskopów a co innego spekulacja.   Jest OLX jest Allegro, jest Gratka ...tam proszę skupować używki. 

Proszę zgłaszajcie takie przypadki Modom lub bezpośrednio do mnie. To nie są donosy ale odchwaszczanie podwórka. 

 

Z Poważaniem Administrator

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam z kolejną porcją pytań ;)

- o co chodzi ze światłosiłą? Poczytałem trochę i wiem co to jest, ale nadal nie rozumiem o co chodzi w praktyce. Jeśli jeden teleskop ma światłosiłę = f/6,9  a inny ś=1/10 to który jest lepszy bądź który do czego się bardziej nadaje.

- długość ogniskowej - na co ma wpływ?

- znalazłem taki oto sprzęt: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-CID767-IDlPcWC.html

Czy to jest przyzwoity teleskop?

No i jeszcze pytanie bonusowe: kupiłem za 20 zł na starociach taką (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49353/wielki-atlas-kosmosu) książkę. Dobry zakup? 

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Oberst napisał:

Wracam z kolejną porcją pytań ;)

- o co chodzi ze światłosiłą? Poczytałem trochę i wiem co to jest, ale nadal nie rozumiem o co chodzi w praktyce. 

Najprościej: ,,długi" teleskop (ogniskowa) to ,,ciemny" teleskop i nadaje się do US, ,,krótki" to jasny - nadaje się do DSO.
A tu masz fachowo: http://www.celestia.pl/Światłosiła

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

To znowu ja, proszę nie myśleć że miałem słomiany zapał ;)

 

W ostatnim czasie dość dużo czytałem, także wydaje mi się, że dość konkretnie wiem czego oczekuję od teleskopu. Mam na oku jednego używanego Sky-Watchera (1309EQ2), ale w sytuacji kiedy zakup tego sprzętu nie wypali jestem skłonny dołożyć trochę do moich wspomnianych na początku 500 zł i kupić coś nowego. I tu moje pytanie. Z tego co zaobserwowałem są różne firmy od teleskopów. Celestron, Spinor Optics oraz Sky-Watcher. Czy są między nimi jakieś istotne różnice jakościowe?

 

PS: jakby ktoś był na tyle dobry i poleciłby jakiś sprawdzony sklep internetowy to będę zobowiązany. Pozdrawiam.  

 

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Oberst napisał:

Mam na oku jednego używanego Sky-Watchera (1309EQ2), ale w sytuacji kiedy zakup tego sprzętu nie wypali jestem skłonny dołożyć trochę do moich wspomnianych na początku 500 zł i kupić coś nowego.

Namawiał Cię będę jednak na używkę. To naprawdę sporo zaoszczędzonych pieniążków a jakość obserwacji taka sama. (pod warunkiem, że kupisz od "normalnego" użytkownika. :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Dostrzegam niewątpliwe zalety teleskopów z drugiej ręki, ale przez dobry miesiąc szukałem na forach, allegro czy olx używek i albo ceny są zawyżone albo sprzedawcy niezbyt chętnie chcą wysyłać. A w mojej okolicy też średnio z wyborem. Poza tym pracuję w kurierce i mam dziwny lęk w kwestii wysyłania delikatnego sprzętu przez całą Polskę. A kupno w dużym sklepie minimalizuje ryzyko ewentualnych problemów jeśli z przesyłką byłoby coś nie tak.

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratuluję zakupu. 

Życzę zatem udanych obserwacji i ciemnego nieba. Napisz czasami jakąś relację na FA. Miło będzie poczytać.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)