Skocz do zawartości

Szerokie kadry z La Palmy


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem montaż Takahashi EM-10 oraz iOptrona SkyTrackera. Wszystkie kosmiczne fotki powyżej były robione na SkyTrackerze.

Co ciekawe, zmieściłem się z dwoma montażami, dwoma statywami, przeciwwagą, obiektywami, Canonem, kamerką ASI071 i laptopem w dwóch bagażach podręcznych i jednym rejestrowanym 20 kg. Co prawa podręczny ważył też 20kg, ale nie było ograniczenia wagowego :). Plus oczywiście wszystkie osobiste rzeczy.

 

Pozdrawiam

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pięknych zdjęć i super wyprawy, dzięi za inspirację.

Teneryfa jak widać też na Twoich zdjęciach jest zawalona światłem :(. Natomiast La Palma to raj dla astronomów :). 

Dla osób mieszkających w zachodniej cześci Polski :), loty z Berlina są doskonałym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PiotrDz napisał:

Teneryfa jak widać też na Twoich zdjęciach jest zawalona światłem :(.

 

Teneryfa również oferuje świetne niebo (coś między Bieszczadami, a Chile), ale pod jednym warunkiem. Trzeba trafić do centralnej części wyspy (równiny ca?adas), co nie jest trudne jeśli dysponujemy samochodem. Wówczas obeserwujemy z poziomu powyżej 2000 m n. p. m. i większość świateł przestaje mieć znaczenie.

Oczywiście w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich najlepsze warunki panują na La Palmie, ale oddalona o kilkadziesiąt kilometrów i zdecydowanie bardziej dostępna Teneryfa powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych obserwatorów.

PS. Kuba, bardzo fajne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pwlstk napisał:

Teneryfa również oferuje świetne niebo (coś między Bieszczadami, a Chile), ale pod jednym warunkiem. Trzeba trafić do centralnej części wyspy (równiny ca?adas), co nie jest trudne jeśli dysponujemy samochodem. Wówczas obeserwujemy z poziomu powyżej 2000 m n. p. m. i większość świateł przestaje mieć znaczenie.

Oczywiście w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich najlepsze warunki panują na La Palmie, ale oddalona o kilkadziesiąt kilometrów i zdecydowanie bardziej dostępna Teneryfa powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych obserwatorów.

 

Pod względem przejrzystości nieba Teneryfa na pewno jest świetna, ale jeśli chodzi o jasność nieba i light pollution, to w Polsce znajdziemy bardzo dużo miejsc, gdzie jest pod tym względem znacznie lepiej niż w najciemniejszym miejscu Teneryfy.

Tu jest fajny artykuł o badaniach jasności tła nieba nad tą wyspą:

http://www.iac.es/adjuntos/otpc/Tanja_article.pdf

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny artykuł. Rzeczywiście jest tam nieciekawie. Wysokość n.p.m. trochę ratuje sytuację, zwłaszcza jak np. poniżej zalegają chmury blokujące light pollution. Na La Palmie również są łuny - przede wszystkim od Santa Cruz i Los Llanos de Aridane. Na miejscu odwiedziłem astronoma na emeryturze Joana Genebriera, który ma na La Palmie obserwatorium Tacande. Także i on napisał artykuł o warunkach light pollution na tej wyspie. http://www.astropalma.com/light_pollution_at_la_palma.pdf

Gość ma też własnoręcznie zbudowany teleskop Cassegraina i niezłe zacięcie dydaktyczne - zrobił nam wykład o spektrografii :)

Wracając do zaświetlenia - jednak warto się trochę powysilać i kupić bilety na La Palmę zamiast na Teneryfę (która jest o wiele bardziej dostępna).

 

  • Like 2

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, qbanos napisał:

...Na miejscu odwiedziłem astronoma na emeryturze Joana Genebriera, który ma na La Palmie obserwatorium Tacande.

Ciekawe miejsce stworzył pan Genebriera. Podoba mi się. Tak można spędzać emeryturę :)
Przy okazji natknąłem się też na inne jego opracowanie z ww. strony:

http://www.astropalma.com/observatory_handbook_I.pdf

Mnóstwo przydatnych, praktycznych informacji (221 stron).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pguzik napisał:

 

Pod względem przejrzystości nieba Teneryfa na pewno jest świetna, ale jeśli chodzi o jasność nieba i light pollution, to w Polsce znajdziemy bardzo dużo miejsc, gdzie jest pod tym względem znacznie lepiej niż w najciemniejszym miejscu Teneryfy.

Tu jest fajny artykuł o badaniach jasności tła nieba nad tą wyspą:

http://www.iac.es/adjuntos/otpc/Tanja_article.pdf

 

 

 

15 godzin temu, qbanos napisał:

Fajny artykuł. Rzeczywiście jest tam nieciekawie. Wysokość n.p.m. trochę ratuje sytuację, zwłaszcza jak np. poniżej zalegają chmury blokujące light pollution. Na La Palmie również są łuny - przede wszystkim od Santa Cruz i Los Llanos de Aridane. Na miejscu odwiedziłem astronoma na emeryturze Joana Genebriera, który ma na La Palmie obserwatorium Tacande. Także i on napisał artykuł o warunkach light pollution na tej wyspie. http://www.astropalma.com/light_pollution_at_la_palma.pdf

Gość ma też własnoręcznie zbudowany teleskop Cassegraina i niezłe zacięcie dydaktyczne - zrobił nam wykład o spektrografii :)

Wracając do zaświetlenia - jednak warto się trochę powysilać i kupić bilety na La Palmę zamiast na Teneryfę (która jest o wiele bardziej dostępna).

 

 

Ciekawe artykuły, szczególnie ten o postępującym zaświetleniu na La Palmie.

Jakość nieba jest oczywiście wypadkową kilku czynników, a jej ocena zależy od indywidualnych cech obserwatora. Niewykluczone, że w Polsce są miejsca, w których zdarzają się warunki lepsze niż na Teneryfie, niemniej dotychczas wyraźnie lepsze niebo widziałem jedynie na pustyni Atacama w Chile oraz na płaskowyżu Altiplano w Boliwii (nie porównuję do nieba na La Palmie, ponieważ nigdy tam nie obserwowałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)