Skocz do zawartości

Galaktyki wokół M13 - Kosmiczne wyzwanie P.H. (1)


Rekomendowane odpowiedzi

Na Astronocach pojawił się pierwszy artykuł Phila Harringtona z serii "Kosmiczne wyzwanie". Autora przedstawiać nie trzeba, a sam projekt jest oczywiście pochodną książki "Cosmic Challenge", która to książka jest chyba całkiem dobrze znana (a przynajmniej - rozpoznawalna).
Pierwszy odcinek traktuje o wizualnym otoczeniu gromady kulistej Messier 13 - Phil proponuje wyłowienie aż sześciu galaktyk w jej pobliżu. Ja ze swoimi lornetami pewnie wiele z tego tortu M13 nie uszczknę, ale właściciele teleskopów dziesięciocalowych i większych moga mieć sporo frajdy.

Polarisie, dzięki za tłumaczenie!

Miłej lektury:
Galaktyki wokół M13

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem rok temu wszystkie wymienione w artykule galaktyki oprócz IC 4617, w moim 12 cali teleskopie. Zanotowałem, że najsłabszą z nich była IC 4614. A tak dodając z pamięci, to IC 4616 była trochę łatwiejsza, natomiast NGC 6196 i NGC 6194 były widoczne już bez żadnego problemu.

NGC 6207 faktycznie ma wyraźnie zaznaczone, niewielkie jądro, przy swojej owalnej poświacie.

Co do IC 4617, to próbowałem tylko z podwórka i niestety nie udało się. Może gdybym wywiózł teleskop pod lepsze niebo, to byłyby szanse. Swoją drogą trochę mnie zdziwiło, że przy swojej ostrożności w określaniu obiektów, jaką można czasem zauważyć w serii Binocular Uniwerse, Phill pisze, że w 10 calach bywa ona wyraźna pod lepszym niebem. Cóż, jeśli tak jest, to tylko zachęta by jeszcze kiedyś spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IC 4617 w dziesięciocalowcu nie uwierzę, nawet jeśli zobaczę. ;) Pamiętam, że w szesnastce, pod świetnym niebem Roztok Górnych, to był widoczny zerkaniem "przecinek", cholernie ulotny. Jurek (Krater) jej nie widział, a ja o potwierdzenie poprosiłem Piotrka Guzika. PS ta sesja (z sierpnia 2014 r.) zapadła mi głęboko w pamięć; nawet dziś jestem w stanie z grubsza odtworzyć jej przebieg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Panasmaras odpiął ten temat
  • 3 miesiące później...
Dnia 18.04.2017 o 11:47, Panasmaras napisał:

Ja z kolei mam odnotowany sukces w łowieniu NGC 6207 w 22x85. Mała rzecz, a cieszy :) 

 

Dnia 18.04.2017 o 11:56, lukost napisał:

O widzisz, muszę z setą do niej podejść. ;)

Podszedłem, z Argusem 25x100, w ubiegły weekend w Bieszczadach. Co tu dużo mówić - pod tym niebem była oczywista. Ps jednym z głównych celów na sierpniowy minizlocik jest IC 4617 w dwunastu calach. Zobaczymy, czy się  uda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)