Skocz do zawartości

Kosmiczne wyzwania Phila Harringtona - zestawienie


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś przeoczył - niech pozna nowy cykl Philla Harringtona - "Kosmiczne wyzwania". Autora przedstawiać nie trzeba, a sam projekt jest oczywiście pochodną książki "Cosmic Challenge", która to książka jest chyba całkiem dobrze znana (a przynajmniej - rozpoznawalna).
Na Cloudy Nights cykl ukazuje się od około roku, na Astronocach - jako świeże tłumaczenie (chwała Tobie, Polarisie :)).
...ale roczne opóźnienie w tłumaczniu przynajmniej pozwala od razu zajrzeć do opisywanych obiektów :) 

1. Galaktyki wokół M13
2. NGC 6803 i 6804
3. NGC 6686 i 6905
4. Pease 1
5. IC 5146 i B168
6. Gromady kuliste w Galaktyce Karłowatej Pieca
7. Pętla Barnarda
8. 
 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astronocach pojawiły się dwa kolejne odcinki Kosmicznego Wyzwania - mgławica planetarna Pease 1 w gromadzie kulistej M15, oraz duet Mgławica Kokon - Barnard 168. Chwilowo nie tworzę osobnych tematów, bo czas najlepszej dostępności tych obiektów dopiero za jakieś trzy miesiące.
Ale za tłumaczenia dziękujemy już teraz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Panasmaras napisał:

Na Astronocach pojawiły się dwa kolejne odcinki Kosmicznego Wyzwania - mgławica planetarna Pease 1 w gromadzie kulistej M15, oraz duet Mgławica Kokon - Barnard 168.

Ja jestem tylko ciekaw dlaczego ,,Astronoce" nie informują o tym (o wszelkich nowościach) naszych forumowiczów? :(
Przeca banerek na głównej FA jest i do czegoś zobowiązuje chyba.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Panasmaras napisał:

Na Astronocach pojawiły się dwa kolejne odcinki Kosmicznego Wyzwania - mgławica planetarna Pease 1 w gromadzie kulistej M15 (...)

W październiku 2013 r. podjąłem próbę obserwacji tego cuda z użyciem trzynastocalowca i zanotowałem, że: 
Do tematu podszedłem z należytą powagą :wink: - lustro wychłodzone, mapki dojścia wydrukowane (zaczerpnięte stąd :arrow:http://www.blackskies.org/peasefc.htm), w wyciągu Taurusa wylądował Delos 8 mm z barlowem TV x2 - ca dało powiększnie ok. 400x i źrenicę poniżej 1 mm. W odwodzie miałem filtr OIII Lumicona.
I co? - sam nie wiem... Mgławiczka to maleństwo, nie ma mowy o dostrzeżeniu jej tarczki. Jedyny sposób by ją zidentyfikować to użycie filtra OIII, który przygasza znacznie liczne gwiazdy wchodzące w skład gromady, kontrastujac samą mgławicę.
W miejscu gdzie powinna znajdować się Pease 1, czyli na północny wschód od centrum M15, coś majaczyło (zerkaniem) - to coś było nieco jaśniejsze od reszty gwiazd, ale nie była to bynajmniej różnica oczywista i widoczna na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony do obiektu wracałem trzykrotnie w ciągu nocy i za każdym razem ów punkcik wyskakiwał w tym samym miejscu, zwracając na siebie uwagę (po dłuższym wpatrywaniu się w kulkę). Hmmm, odhaczyć ją jako zaliczoną?
Ps. swoją drogą miałem całkiem niezły seeing - widok M15 rozbitej przy pow. 400x - bezcenny.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)