Skocz do zawartości

Uszkodzony montaż EQ2. Potrzebna pomoc.


Gracjan K.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuje pomocy, ponieważ mój montaż EQ2 uległ "uszkodzeniu" a ja się nie znam na naprawie. Zacznijmy od początku, teleskop SW 130/900 kupiłem na przełomie kwietnia/maja 2015 (używany). Nie miałem zbyt dużo miejsca na trzymanie go w domu więc trzymałem go w budce kempingowej na podwórku. To był chyba wielki błąd. Montaż trochę "przyrdzewiał" + 2015 zaczynałem przygodę z poważniejszą astronomią więc montażem nie potrafiłem się jakoś super  obsługiwać. Przejdzmy do rzeczy: wad pewnie jest więcej ale najgorsze przedstawiłem na "rysunku" 

 

20130724_112004_647318.jpg.e574593f79e476194061940eb7bc2790.thumb.jpg.53f31750613ab4c549333eff7ee7d4b1.jpg

 

Czerwony:

Mikroruch nie działa tylko "odkręca" cały mechanizm.

Zielony:

Jest luzne a powinno być sztywne chyba. 

 

Dodam także że montaż nie potrafi utrzymać teleskopu pod większym kątem bo "śruby" puszczają. Zdaje mi się że montaż ogólnie jest w złym stanie ale te 2 wady prawdopodobnie powodują najgorszy dyskomfort przy obserwacjach. Proszę o pomoc, co powinienem zrobić aby to naprawić.

 

Pozdrawiam.

Gracjan K. 

Teleskop Tele-Science 50/500.

Sky-Watcher 130/900 EQ2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Energetyk napisał:

Skąd jesteś?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Napisane ma Koszalin pod awatarem z Adrianem powinien się spąchnąć, troszkę sprzętu przez jego łapki przeszło :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jeśli nigdy nie rozbierales montażu to lepiej skontaktuj się z kimś z okolicy. Na pocieszenie. Wydaje mi się, że tylko poluzowaly ci się śruby.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Napisane ma Koszalin pod awatarem z Adrianem powinien się spąchnąć, troszkę sprzętu przez jego łapki przeszło :)

Aż tak dużo nie przeszło, bo rzadko coś zmieniałem. Ja tam jakaś złota rączka nie jestem, no ale w Koszalinie jestem ja, jeszcze mam ze 2 znajomych (1 zajmuje się rzadko, a drugi skończył z astro) ale na pewnie więcej narzędzi do naprawiania niedoróbek itp. I w obserwatorium może pomogą - w środy są dyżury do 22 i w sobotę wykłady (ps. Jacek E - wiem miałem opis zrobić, ciagle zapominam ;) )

Tak na oko to - 1-Mikroruch być może się zablokował, trzeba by to odkręcić i skręcić. 2 - cała oś jest luźna ? Zacisk nie blokuje ? 

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A więc pora samemu spróbować rozkręcić i sprawdzić co jest nie tak. Dużo nie zepsuje a mogę naprawić, poniżej podsyłam film z różnych "wad" 

  1. Luźny przyrząd do "mierzenia" 
  2. Śruba która nie idzie odkręcić bo ma niebieskie coś w środku i żaden klucz nie wchodzi. 
  3. Bardzo dziwnie działający mechanizm mikroruchu.
  4. Nie równo dokręcone śruby.
  5. I luźne pół montażu w tym punkcie. 

 

Czas na operacje! Co jakiś czas będę wysyłał zdjęcia z "postępu".

Teleskop Tele-Science 50/500.

Sky-Watcher 130/900 EQ2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)