Skocz do zawartości

Wada wzroku a teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od jakiegoś czasu próbuję znaleźć sobie intrygujące hobby: kończę studia techniczne, nie mam co ze sobą zrobić a mózg jednak chce się rozwijać. Planowałem zainteresować się krótkofalarstwem, niestety mieszkam w centrum dużego miasta, jestem otoczony wieżowcami, po drugiej stronie ulicy mam komendę wojewódzką policji z silnymi nadajnikami, do tego mieszkam na I piętrze, więc propagacja byłaby zerowa.

Ale zanim w ogóle będę mógł pomyśleć o teleskopie, chciałbym się dowiedzieć, czy wada wzroku może przeszkadzać lub nawet uniemożliwiać obserwacje? Mam wadę -2.5 dioptrii oraz lekki astygmatyzm  - ja go nie zauważam, ale jak ktoś zakłada moje okulary to stwierdza problemy z ostrością i geometrią obrazu - więc coś jest na rzeczy. Podobno -2.5 to wciąż mała wada :), ale bez okularów gwiazd nie widzę (poza Słońcem :D).

Prawdopodobnie wybiorę Syntę 8 cali, będę jeździł za miasto - auto jest małe, ale i tak ciągle mam złożoną kanapę, więc powinna się zmieścić.

Nie mniej, martwi mnie wzrok. Proszę o odpowiedź.

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wadę -1,25 oraz silny astygmatyzm (cokolwiek mój okulista rozumie przez 'silny'). Obserwacje prowadzę bez okularów i uważam, że widzę dobrze, nawet obiekty DS.

Ale obserwacje możesz prowadzić nawet w okularach, musisz tylko stosować okulary (tutaj mówię już o tych montowanych w teleskopie) z odpowiednio duży parametrem zwanym odległością od oka (ang. eye relief ,ER) wynoszącym powyżej 20mm. Wtedy obraz powstający za okularem jest na tyle daleko od niego odsunięty, że zmieszczą się jeszcze między nim a okiem okulary korekcyjne.

Pomyśl też nad faktem obserwacji z centrum dużego miasta. Ja mieszkam na obrzeżach średniego miasta i poziom zanieczyszczenia światłem jest na tyle duży, że z balkonu obserwuję tylko najjaśniejsze obiekty, czyli Księżyc, jasne planety oraz jasne obiekty głębokiego kosmosu, np. gromady kuliste.

Oczywiście nie chcę Cię zniechęcać, ale dopiero pod ciemnym niebem z dala od miasta taka Synta 8" powali Cię możliwościami. Najlepiej jakbyś miał możliwość wyjechania na działkę, do rodziny, znajomych mieszkających poza miastem, żeby móc zobaczyć najciekawsze obiekty głębokiego nieba

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkowzroczność nie uniemożliwia obserwacji, ale utrudnia - jak pisze cyberboss dobrze wybrać okulary z dużym LER, rzędu 20mm. Inaczej uciążliwy jest "star hopping" czyli szukanie obiektu zerkając co chwilę to w okular -  to w atlas. Astygmatyzm jest uciążliwy przy dużych źrenicach wyjściowych (małych powiększeniach) ale można patrzeć przez korekcyjne.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też noszę "sexy" na nosie więc jak widzisz Adam po wpisach kolegów wada wzroku absolutnie nie uniemożliwia zabawy w astronomię. Inwestuj więc na początek w tą 8-kę (trafny wybór) i wskakuj w szeregi astro-zakręconych.

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, od jakiegoś czasu próbuję znaleźć sobie intrygujące hobby: kończę studia techniczne, nie mam co ze sobą zrobić a mózg jednak chce się rozwijać. Planowałem zainteresować się krótkofalarstwem, niestety mieszkam w centrum dużego miasta, jestem otoczony wieżowcami, po drugiej stronie ulicy mam komendę wojewódzką policji z silnymi nadajnikami, do tego mieszkam na I piętrze, więc propagacja byłaby zerowa.
Ale zanim w ogóle będę mógł pomyśleć o teleskopie, chciałbym się dowiedzieć, czy wada wzroku może przeszkadzać lub nawet uniemożliwiać obserwacje? Mam wadę -2.5 dioptrii oraz lekki astygmatyzm  - ja go nie zauważam, ale jak ktoś zakłada moje okulary to stwierdza problemy z ostrością i geometrią obrazu - więc coś jest na rzeczy. Podobno -2.5 to wciąż mała wada :), ale bez okularów gwiazd nie widzę (poza Słońcem :D).
Prawdopodobnie wybiorę Syntę 8 cali, będę jeździł za miasto - auto jest małe, ale i tak ciągle mam złożoną kanapę, więc powinna się zmieścić.
Nie mniej, martwi mnie wzrok. Proszę o odpowiedź.
 
Adam

Miałem guza na oku a potem powikłania po usunięciu które doprowadzają do całkowitej utraty wzroku a drugie obrywa niemiłosiernie i z każdym rokiem jest gorzej. Marzyłem o astro i kupiłem teleskop i korzystam ile mogę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec korzystaj kolego radoslawie z ciemnego, nocnego nieba ile się tylko da, nasze hobby jest naprawdę warte zachodu a po części to jakby "uzależnienie" czy nałóg ten pozytywny oczywiście to był, no i oby z Twoim wzrokiem było z roku na rok lepiej czego Tobie życzę całym sercem i gwiezdnym niebem!!! Pozdrawiam i ciemnego nieba!!! Wiesiek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec korzystaj kolego radoslawie z ciemnego, nocnego nieba ile się tylko da, nasze hobby jest naprawdę warte zachodu a po części to jakby "uzależnienie" czy nałóg ten pozytywny oczywiście to był, no i oby z Twoim wzrokiem było z roku na rok lepiej czego Tobie życzę całym sercem i gwiezdnym niebem!!! Pozdrawiam i ciemnego nieba!!! Wiesiek.

Dzięki i życzę tego Wam wszystkim:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)