Skocz do zawartości

Lupus clouds


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie moje zdjęcie z Egiptu , zarazem  jedno z moich większych rozczarowań, szkoda że nie wydłużyłem czasów pojedynczych klatek .  Jednak chcę je zaprezentować ponieważ to bardzo ciekawy rejon nieba. Na pograniczu Skorpiona i Wilka znajduje się kilka mało znanych ,ciemnych obłoków molekularnych opisanych jako Lupus 1-9. Lupus 1 wysunięty najbardziej na północ  jednocześnie opisany został w katalogu Barnarda pod numerem 228.  Na zdjęciu zmieściły się obszary Lupus 2,3,4,5,6 7.  Gromada otwarta w dole zdjęcia to  NGC6124 .
W obszarze Lupus 3 znajduje się niebieska mgławica refleksyjna/ niestety u mnie widoczna tylko jako parka  niebieskich gwiazd/  opisywana jako Bernes 149 . Pierwszy raz spotkałem się z takim katalogiem. Z tego co znalazłem zawiera on 160 obiektów  skatalogowanych przez Dr. Claesa Bernesa ze Sztokholmskiego obserwatorium. Opublikował go w 1977 roku pod tytułem ?A Catalogue of Bright Nebulosities in Opaque Dust Clouds?.

 

lupus7.thumb.jpg.edbc58201d7cd6b85830f046b986bbee.jpg

 

opis.thumb.jpg.ac428413c2838cc1f57b60f74079d8e2.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super kadr - brawo Ty!

Co do B228, jest do wyłapania w małej lornetce. Niestety, na Wilka byłem kompletnie nieprzygotowany i nie wiem, jak z widocznością pozostałych "lupusów". Pewnie większość jest do zrobienia, choć tam niestety tło zbyt mocno nie świeci.

Co do katalogu Bernesa - w nim są mgławice refleksyjne w bezpośrednim sąsiedztwie ciemnych mgławic. O ile dobrze kojarzę, są to obiekty chyba wyłącznie nieba południowego (u nas te małe refleksyjne wpadały zwykle wcześniej w NGC/IC, LBN lub vdB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Maras, wizualnie zaliczyłem tylko B228 ( świadomie, bo całą okolicę omiotlem lornetką 7x50, nie mając jednak pojęcia, na co patrzę) . W porównaniu do ciemnotek rozrzuconych w pobliżu centrum Galaktyki oraz tych zlokalizowanych w szeroko pojętej okolicy Krzyża  Południa, te "wilcze" nie są specjalnie efektowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem sobie rejon Wilka w Photopic Sky Survey i widzę, że B228 (Lupus 1) jest raczej jednym z trudniejszych obiektów w watasze do wyłapania wizualnie (a trudny przecież nie był, wręcz przeciwnie). Zerknijcie tu:

LupusClouds_photopic.thumb.png.c5e8c2a88ef5eaa943841cc58ca3448b.png

Tło "późniejszych" Lupusów jest wyraźnie jaśniejsze, więc smugi Lupus 3 i 4 powinny być zupełnie łatwe.
Poza tym, skoro w 8x42 dał się złapać LDN 1560 w Woźnicy, na dużo mniej podświetlonym tle (to ten szeroki łuk w centrum poniższego kadru, pomiędzy M35 a M37), to aż jest mi wstyd, że rok temu na La Palmie nie złapałem tych Lupusów z automatu :P 

LDN1560_photopic.thumb.png.6e172bc8c93aefa01fe8169233e02869.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)