Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie jest bardzo dobre i ma duży potencjał przez co można z niego chyba jeszcze dużo wycisnąć. Jednakże niepokoi mnie ten szum na kadrze i zastanawiam się skąd on się wziął. 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Fobek napisał:

Zdjęcie jest bardzo dobre i ma duży potencjał przez co można z niego chyba jeszcze dużo wycisnąć. Jednakże niepokoi mnie ten szum na kadrze i zastanawiam się skąd on się wziął. 

No właśnie. 110 klatek,po 40 dark,flat i bias, a foto już mocno odszumiane. Może przez ten gain 20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, choć powinieneś zasięgnąć opinii od praktykujących obróbkę astrofoto, bo niestety przez brak warunków do focenia nie posiadłem jeszcze tych praktyk. Niedługo już się zmieni, ale to jeszcze kilka lat musi polecieć ;) Jak już się wyjaśni ( u mnie) to będę już mówić co będę robić :)

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, wessel napisał:

No dobra, do poprawy:

1. Poziom szumu - za wysoki

2. Rozmyte gwiazdy

3. Słaby  kolor gwiazd

4. Brak minimum detalu na obręczy mgławicy.

 

Mój obrazek w podobnej skali wygląda jak poniżej. To obrazek z przestarzałej kamery CCD.

Tak , widziałem to zdjęcie parę dni temu .Zrobiłem to podejście do Sombrera , między innymi aby  sprawdzić jak daleko mi do mitrza .....

Rozmyte gwiazdy i brak detalu to jeszcze mogę zwalić na warunki pogodowe i bądź co bądź tylko EQ-5. Chyba ,że może ktoś ma do polecenia jakiś sposób by to poprawić....to poproszę.

Kolor faktycznie można jeszcze podciągnąć , ale ja lubię takie bladawe wersje. 

Szum mnie najbardziej martwi, może źle odszumiam , a odszumiałem sporo. Szum mocno  wychodzi już przy pierwszym podciągnięciu krzywej. Możliwe ,że offset powinienem ustawić większy przy tym gainie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mebelek napisał:

 Możliwe ,że offset powinienem ustawić większy przy tym gainie.   

Gain przy DSach ustaw na 0, natomiast offset zacznij od 25 i próbuj w górę jechać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Jacek E. napisał:

Gain przy DSach ustaw na 0, natomiast offset zacznij od 25 i próbuj w górę jechać.

Szkoda czasu na takie próby. Offset trzeba ustawić tak , żeby na biasie przy danym gainie nie było całkiem czarnych pikseli, czyli histogram bez dotykania lewej strony. Ostatnio cały czas fociłem na gain 12 , offset 80 i było ok. Przy gainie 20 nie sprawdziłem jak wygląda bias i prawdopodobnie tu zawaliłem, pewnie koło 100 powinienem offset ustawić. Sprawdzę przy kolejnej sesji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mebelek napisał:

Szkoda czasu na takie próby. Offset trzeba ustawić tak , żeby na biasie przy danym gainie nie było całkiem czarnych pikseli, czyli histogram bez dotykania lewej strony. Ostatnio cały czas fociłem na gain 12 ,

A spróbuj, jeszcze raz napiszę z gainem = 0. To przecież nic nie kosztuje. Na biasie możesz sprawdzić. Ale jeśli szkoda czasu to sorki za zawracanie głowy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Jacek E. napisał:

A spróbuj, jeszcze raz napiszę z gainem = 0. To przecież nic nie kosztuje. Na biasie możesz sprawdzić. Ale jeśli szkoda czasu to sorki za zawracanie głowy :)

To nie jest zawracanie głowy , przecieź tego nie powiedziałem. 

Widzę , po zdjęciach użytkowników QHY163 , że robią głównie ma gainie 0 , czasem 5 , ale tak jakoś mnie ciągle kusi dawać więcej. Zawsze byłem przekorny  , choć pewnie prędzej czy później zrozumiem , że nie było warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mebelek napisał:

To nie jest zawracanie głowy , przecieź tego nie powiedziałem. 

Widzę , po zdjęciach użytkowników QHY163 , że robią głównie ma gainie 0 ,

Tak, właśnie na gain 0, ,,studiowałem" temat bo od marca jestem posiadaczem COMOSka i 99 % użytkowników przy DSO ma ustawiony na 0. Przy naszych kaprysach pogodowych szkoda czasu na takie eksperymenty. A offset tak jak napisałem zacznij od 25 - 30 moze ciut więcej, zawsze to połowa roboty mniej :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)