Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - zakup z głową


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zamiar zakupić swój pierwszy teleskop. Chyba jak każdy marze o oglądaniu obrazu planet, galaktyk i generalnie wszystkiego na niebie z dokładnością teleskopu hubble'a :)

Co do moich warunków, oczekiwań i finansów jakie mogę przeznaczyć. Mieszkam na uboczu małego miasta gdzie mam fajne warunki(tak mi się wydaje), mobilny musi być, żeby można było go zabierać w podróż. Generalnie nastawiam się na księżyc, a wiadomo jako początkujący pewnie będę chciał wszystko zobaczyć co się da :) Co do finansów no to sprawa prosta.. jak najmniej!(wyjaśnienie poniżej) 

Jestem zdecydowany na dwie niskobudżetowe opcje:

1.Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK607AZ2

2.Teleskop Celestron Land & Sky 50

Dlaczego takie opcje? Będzie to mój pierwszy teleskop, więc nie chce wywalać 1000zł i mi się to nie spodoba - wolę zacząć od czegoś prostego i jeśli mnie to wciągnie to znaczy, że warto dać 1000zł/i więcej i kupić coś porządnego. 

W tytule jest zakup z głową, a chodzi mi o to, że opcja 1 ma okular 1,25" co można w dalszej perspektywie "tuningować" i wykorzystać w nowym, lepszym teleskopie jeśli mnie to wciągnie i taki zakupie?

Idąc tym tropem, czy opcje 1 można będzie w przyszłości trochę ulepszać? wiem że są pewne granice oraz że czasem lepiej nie ładować kasy w coś co prawie nie będzie miało widocznego efektu. 

Wiem, że takim teleskopem(a raczej lunetą) mało będę widział, ale jednak będę "bliżej gwiazd", a jak mnie wciągnie to pewnie będę chciał być jeszcze "bliżej". Jestem wstanie wydać do 400zł, ale czy będzie aż taka wielka różnica?

Jeśli macie jakieś lepsze propozycję bardzo chętnie i z góry wielkie dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na Forum,

Jesli chcesz teleskop do 400zł i w miare lekki to polecam raczaj ten 1.http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk1149eq1,d854.html 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK1149EQ1 Jest dość tani bo ja dostałem nowy rok temu za 399 zł i widzałem już kilka pieknych obiektów.

A jeśli chodzi o mobilność+jakość to lepszy jest Teleskop Sky-Watcher BK804 2. http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bk804-ota,d1437.html

To co wybrałeś to są beznadziejne teleskopy.

Nr 2 Odpada Statyw słaby i będzie obraz chybotał na wszystkie strony.

A nr 1 To już bardziej Polecam 3.http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2,d700.html

Ale i tak nie jest dobry Najlepsze z moich podanych to Mój nr 1 i 2.

I może popatrz na giełdę Na forum Tam są dobre teleskopy w niskich cenach

:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bellatrix co do pierwszego to jednak cena dosyć wysoka, największy problem to moja druga połówka i wydanie takiej kasy :P Druga opcja to niestety zestaw bez okularu i trzeba doliczyć dodatkowe koszty.

Co do Twojej 3(Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK707AZ2) propozycji to się zastanawiam czy większa średnica o 10mm w porównaniu do Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK607AZ2(moja 1 propozycja), ma aż takie duże znaczenie i będzie ta różnica widoczna? Na chłopski(mój, laika) rozum da mi to możliwość większego przybliżenia -  co da mi większe możliwości obserwacji(różnica zasięgu o 1mag - to dużo?)? Po za tym statyw ten sam przy większej wadzę.

Niestety nigdy nie obserwowałem nocnego nieba przez teleskop i ni w ząb nic nie mówią mi aż tak "małe" różnice, jaka jest dostrzegalna różnica. 

Obserwuje różne giełdy, aukcje ale: albo cena, albo cholera wie co to jest :D

Wracając do pytania z pierwszego posta, można taki teleskop ulepszać i ma to sens czy jest to wywalanie kasy w błoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mając pewności czy to Cię wciągnie, skupiłbym się na poszukiwaniu używanego sprzętu na giełdzie i to takiego który łatwo odsprzedać właściwie bez straty. Wolałbym wydać 400 czy 500zł ale wiedząc że w razie czego szybko większość tej kasy odzyskam, niż kupić za 300 a potem bujać się z tym nie wiadomo jak długo, tracąc więcej niż połowę wydanych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriusz, jak już kupie coś i bym miał to sprzedać kilka stów taniej to bym tego nie sprzedawał, po za tym w każdym przypadku tracisz podobną ilość kasy - takie moje zdanie :) btw wysłałem zapytanie dotyczące tuby(Tuba optyczna Sky-Watcher BK804 OTA) wydaje się ciekawa oferta.

Jest w stanie ktoś mi odpowiedzieć na te 2 pytania?

Jaka jest różnica w większej średnicy o 10mm?
 

Cytuj

Wracając do pytania z pierwszego posta, można taki teleskop ulepszać i ma to sens czy jest to wywalanie kasy w błoto?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz na pytanie Pierwsze 10mag a 11.9 to roznica ,Pierwszy nr Twój ma max powikszenie 120x a drugi Mój  juz 140x , Nr 1 twój światłosiła: f/11,7 światłosiła: f/10

światłosiła: Ile teleskop pochłania światła czym niższa wartość tym obiekty są wyraźniejsze i jaśniesze.

Dokupywanie ma sens bo dużo zyskujesz  np. filtry np.Nd 5.0 Obserwacje słońca,filtr ksiezycowy ,filtry kolorowe plantarne, okulary lepsze niż te z zestawu, soczewki barlowa

W cenie najlepsza Tuba optyczna Sky-Watcher BK804 OTA  Waży tylko 1,1 Kg  i okulary nie są tak drogie jak myślisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za radę.

Po prostu nie ma co kupować na siłę, będę przeglądał giełdę i oferty z drugiej ręki. Ewentualnie nakręcę moją drugą połówkę na wydanie większej kasy, za "zabranie" ją do gwiazd :D

Przy przeglądaniu ofert kierować się zwłaszcza średnicą czy ogniskową? A może ma to być jakiś stosunek co daje b.dobre parametry?

Niestety zamiłowanie jest, a nie ma wiedzy.. muszę w pierwszej kolejności również zakupić jakiś poradnik/książkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zieciu321 napisał:

Przy przeglądaniu ofert kierować się zwłaszcza średnicą czy ogniskową? A może ma to być jakiś stosunek co daje b.dobre parametry?

Niestety zamiłowanie jest, a nie ma wiedzy.. muszę w pierwszej kolejności również zakupić jakiś poradnik/książkę :)

Wszystko zależy na co chcesz spoglądać. My zamiast średnica używamy określenia apertura.
Tu masz mały poradnik w PDFku

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zieciu321, szkoda wydawać kasy na marny sprzęt na jeszcze bardziej marniejszym montażu, który się będzie trząsł jak galareta podczas obserwacji... W ten sposób to się raczej zrazisz do obserwacji, niż zachęcisz...  Ja bym Ci zaproponował najpierw napisać, skąd jesteś, a później zerknąć w linki poniżej w celu skontaktowania się z astromiłośnikami z Twojej okolicy, żeby popatrzeć przez ich lunety, lornetki oraz teleskopy i zdecydować o swoim przyszłym sprzęcie obserwacyjnym:
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/32-spotkania-astromiłośników/

Z sąsiednich forów:
http://astropolis.pl/membermap/
http://astropolis.pl/forum/229-regionalne/
http://astromaniak.pl/viewforum.php?f=30
 

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cloncommander501 napisał:

Odpowiedz na pytanie Pierwsze 10mag a 11.9 to roznica ,Pierwszy nr Twój ma max powikszenie 120x a drugi Mój  juz 140x , Nr 1 twój światłosiła: f/11,7 światłosiła: f/10

światłosiła: Ile teleskop pochłania światła czym niższa wartość tym obiekty są wyraźniejsze i jaśniesze.

 

Kolego cloncommander, za doradzanie innym w temacie zakupu sprzętu (i ogólnie za doradzanie) bierzemy się, gdy już sami mamy jakąś wiedzę i doświadczenie... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zieciu321 napisał:

Przy przeglądaniu ofert kierować się zwłaszcza średnicą czy ogniskową? A może ma to być jakiś stosunek co daje b.dobre parametry?

Przede wszystkim średnicą, a właściwie, tak jak Jacek napisał, aperturą. To jest podstawowy parametr determinujący ilość zbieranego przez Twój teleskop światła. 

Ogniskowa określa jakie powiększenia, w połączeniu z danym okularem uzyskasz. Im większa tym większe powiększenie, przy zastosowaniu tego samego okularu.

Z powyższych parametrów wyliczasz sobie stosunek ogniskowej do apertury, czyli światłosiłę, która jest wprost określeniem jasności teleskopu. I w tym momencie musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co chcesz obserwować.

Jeśli będą to planety, gromady kuliste, czyli obiekty jasne, ale o małych rozmiarach, to interesuje Cię mała światłosiła (f/12, f/15).

Jeśli chcesz obserwować obiekty ciemne, ale duże, jak np. mgławicę Oriona (M42), Galaktykę Andromedy (M31) itp. musisz wybrać teleskop odpowiednio jasny (f/5, f/6). Pamiętaj jednak, że obiekty głębokiego nieba wymagają ciemnego nieba, czyli najlepiej z dala od miasta.

Jeśli nie masz sprecyzowanych wymagań, to wybierz coś uniwersalnego w przedziale f/10-f/7, bo taki teleskop nie pokaże Ci za dużo swoich wad w postaci aberracji komatycznej (komy), a powiększenia nie będą za duże, więc nie będzie Ci przeszkadzał lekki, mało stabilny montaż.

Jestem daleki od wskazywania Ci konkretnego modelu teleskopu, bo sam niewiele testowałem, ale weź pod uwagę moje powyższe wypociny. Mam nadzieję, że Cię nie zniechęcą.

Poza tym, tak jak koledzy wyżej piszą, najlepiej jakbyś wybrał się na obserwacje z kimś doświadczonym (napisz skąd jesteś i zapytaj, czy w Twojej okolicy, ktoś organizuje jakieś wizualne eskapady:))). Wtedy, w ciągu choćby 1 h dowiesz się tyle ile w ciągu 1 miesiąca przeglądania Internetu i poszukiwania wiedzy.

Dodam tylko, że tak, jak Ty planujesz, ja zacząłem swoją przygodę z 'praktyczną' astronomią od sprzętu w przedziale 300-400 i wciągnęło mnie to bez reszty. I na pewno ogromny wkład w to miała cała społeczność astronomiczna, która, na tym czy innym forum zawsze służyła radą i była wyrozumiała, więc pozostaje życzyć powodzenia i wytrwałości, bo jest to niewątpliwie piękne i intrygujące hobby.

Koniec transmisji.

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że jestem zdecydowany co chce obserwować, teraz zakup literatury i przeglądanie ofert z drugiej ręki. Wielkie dzięki za rady.

Jeszcze jedno małe pytanko, chodzi mi o montaż teleskopu. Wszystkie oferty jakie się przewinęły jest to montaż na statywie różniący się AZ2/3, Q1/2 - po za oczywistą różnicą, kryje się tam również stabilność? Na AZ3 będzie mniej drgał i gonił niż na AZ2, tak samo z Q1 i Q2? Czasami teleskopy(tuby) są identyczne, ale różnica polega na montażu co ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Jestem po prostu ciekaw, bo większości wątków dotyczących zakupu pierwszego teleskopu zawiera ostrzeżenia, że obraz będzie latał.

A skoro na montażu jesteśmy to jak się to ma do Dobsona? Czy taki teleskop na montażu Dobsona, będzie stabilny(pomijając parametry, chodzi mi tylko o "latanie obrazu")

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz fotografować nieba, to montaż paralaktyczny (eq) sobie odpuść. Tym bardziej, że montaże eq1/eq2 nie nadają się właściwie ani do wizuala ani do foto.

Dobson z tego wszystkiego będzie najlepszy. Jest to rodzaj montażu azymutalnego, w którym cała podstawa obraca się w osi azymutu, a zamontowany na widłach teleskop systemu Newtona obraca się w osi wysokości. To co charakteryzuje te montaże to prostota konstrukcji i duża stabilność (to właśnie na Dobsonach montowane są największe amatorskie teleskopy). Wadą jest rozmiar. Jeżeli nie jesteś ograniczony za bardzo przestrzenią to taki teleskop będzie idealny nie tylko na początku, ale już na dłużej.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na Dobsona, to pomyśl nad montażem AZ3 - jest w miarę stabilny i można prowadzić obserwacje z małej przestrzeni, np. z balkonu.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dopiero teraz zobaczyłem podlinkowany przez Ciebie teleskop. Ten akurat jest malutki. Musisz go postawić na jakimś stoliku, żeby obserwować, bo Twój kręgosłup mógłby Ci tego nie wybaczyć:))

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd taka różnica w cenie, bo ten: https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-celestron-firstscope-iya-76,d1561.html jest dokładnie taki sam, ma w zestawie dwa okulary, a jest tańszy.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literatura już zamówiona, a zacznę "podglądać" nocne niebo, już jutro - jadę po lornetkę do dziadka, może nie jest szałowa z najwyższej półki, ale zawsze to coś :)

Dzięki waszym radą, nie będę kupował nic na siłę, pierwsze trzeba zdobyć wiedzę teoretyczną jak i praktyczną(za pomocą lornetki). Nie mniej, mam na oku jeden teleskop i tutaj moje pytania:

Chodzi, mi o teleskop http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html, a że jest to sama tuba to jaki statyw/montaż do tego najlepiej? Czy wystarczy jakiś statyw fotograficzny(właśnie jaki najlepiej) + jakaś szyna itp. do zamocowania tuby.

Lub druga opcja, zakup od razu kompletu http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1504&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-80/400_AZ-3_(SK804AZ3). W innym sklepie widziałem, że mają na stanie więc nie było, by problemu z dostępnością.

Jak widać jest to 300zł różnicy, jeśli statyw fotograficzny wystarczy(lub jakiś używany za przyzwoitą cenę) i będzie relatywnie tani to różnice można wydać na jakiś lepszy okular. Montaż AZ-3 jest drogi w granicach 400zł co już razem z tubą daje więcej kasy niż zestaw. 

Głównie rozchodzi się o statyw, by obraz nie latał jak szalony podczas obserwacji. A skoro, można mieć coś taniej i zaoszczędzoną kasę wydać na osprzęt to czemu nie :)

Teraz taki, mały mętlik.. Co powiedzie na ten teleskop http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=3395&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-130/650_DOBSON_kompatkowy_rozsuwany. Jest on lepszy itp?

Pytam tylko z ciekawości, nie ukrywam jest on mniej mobilny, ale jeśli miałby być lepszy to może warto się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)