Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja księżyca. Brak ostrości :(


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jestem totalnym nowicjuszem. Zakupiłem nie dawno teleskop Sky Watcher Synta Dobson 8. Dokładnie taki z tego linku:

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3056&gclid=CjwKEAjw_6XIBRCisIGIrJeQ93oSJAA2cNtMcA45BWHHnLW7DMBPi7rZX9x9vY1yov-VwZsQEC7i4hoC5ZDw_wcB

Teleskop zakupiłem w celu obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych. Zakupiłem do teleskopu złączkę M42 i ring T2 do swojego aparatu Pentax. Aktualnie nie ma warunków więc póki co temat odpuściłem. Dzisiaj teleskop przywiózł kurier. Złożenie zajęło mi ponad godzinę. Do wyciągu podłączyłem oba adaptery i do ostatniego adaptera okular 25mm. Wyniosłem teleskop przed dom i chciałem poobserwować księżyc. Wycelowałem szukaczem w księżyc i znalazłem. Widać go było świetnie. Potem poszukałem księżyca w okularze no i również udało się namierzyć. Księżyc powiększony i duży, żółty jasny, jednak widok totalnie zamglony. Próbowałem ustawiać ostrość i nic się nie dzieje. Na maksymalnie odkręconej tubie jest jedna wielka plama, a na wkręconej widać obwód księżyca lepiej ale po prostu jedna wielka żółta mglista plama. Nie wiem czy ja robię coś nie tak? W szukaczu księżyc widać ostro i bardzo dobrze, nawet ostre zarysy kraterów. Natomiast przez okular 25mm widać tylko zamgloną żółtą plamę. Próbowałem ustawiać ostrość od początku do końca kręcąc tulejką i nic. Nie da się wyostrzyć księżyca. Czy ktoś mógłby mi pomóc i wyjaśnić co robię nie tak? Czy możliwe, że otrzymałem wadliwy teleskop?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 2 adaptery ? Nominalnie są 2 adaptery - 2" i 1,25" (chyba, że się coś zmieniło). I jak masz okular 1,25" to wkładasz tylko adapter 1,25". 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do teleskopu fabryczni dodane były dwa adaptery do okularów - 1,25 i 2. Podłączyłem do wyciągu najpierw 2, potem do niego 1,25 a do niego okular 25mm. Zrobiłem zdjęcie żebyś miał lepszy podgląd.

 

as234_zpsl0jfukdk.jpg

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że się w ogóle da je połączyć. Tak to cała konstrukcja jest za długa i nie dziwota, że nie będzie ostrzyć. Musisz zdjąć 2" adapter i dać tylko 1,25" do wyciągu + okular.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli po prostu ściągam adapter 2 i do wyciągu zakładam tylko adapter 1,25 a do niego wkładam okular i będzie na pewno ostrzyć? Nie wypróbuję tego niestety już dzisiaj, bo po dzisiejszej godzinnej próbie na dworze, wkurzyłem się i wytaszczyłem teleskop na drugie piętro do domu. Jutro o ile warunki pogodowe pozwolą wypróbuję z jedną przejściówką.

A powiedz mi jeszcze. Skoro da się je połączyć ze sobą po kolei, to czy ma to też jakieś zastosowanie w praktyce? Czy w ogóle, im więcej kolejno ze sobą połączonych złączek idzie z wyciągu - tym gorszy obraz będzie zawsze?

Dziękuję za odpowiedź.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co nazwałeś adapterem 2" faktycznie jest przedłużką ,nie należy jej łączyć z adaptere 1,25", bo wtedy odsuwasz okular znacznie od ogniska głównego teleskopu.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie generalnie jest taki system - adapter 2" do okularów 2" i adapter 1.25" do okularów 1,25". W zestawie masz tylko okulary 1,25", wiec 2" na razie nie masz co używać (dopóki nie kupisz okularów 2"). Łączenie 2 adapterów ze sobą nie ma najmniejszego sensu, i jak napisał Cyberboss oddalasz się od ogniska teleskopu i jesteś poza zakresem ostrzenia.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz rozumiem. Dziękuję Wam bardzo za fachowe wytłumaczenie. Wiem, że to śmieszne, w sensie, że połączyłem te adaptery jeden za drugim, ale tak jak pisałem, jestem nowicjuszem. Teleskop kupiłem żeby zacząć przygodę z foto samolotów na wysokościach przelotowych. Obecnie robię takie zdjęcia Nikonem P900, który radzi sobie świetnie, ale wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc chciałem spróbować z teleskopem.

Mam jeszcze jedno pytanie co do fotografowania. Posiadam aparat Pentax K50 i do niego dokupiłem pierścień T2 oraz sprzedawca polecił mi dodatkowo złączkę projekcyjna okularowa GSO 1,25" / T2 (M42x0,75). Zauważyłem, że aparat mogę podpiąć na dwa sposoby:

 

Pierwszy sposób jak na poniższym zdjęciu. Czyli tak zmontowaną złączkę M42+T2 montuję z aparatem, następnie montuję  do adaptera 1,25. I tu rodzi się moje kluczowe pytanie. Skoro okular mając przed sobą dwa adaptery nie ostrzył, to jak sprawdzi się lustrzanka, skoro ma w sobie złączkę M42, która również jest podłączana do adaptera 1,25, który siedzi w wyciągu? Mniej więcej długość taka sama, Czy w tym wypadku też nie wyjdę po za zakres ostrzenia?

 

Zauważyłem, że złączkę można odkręcić i tą krótszą część przykręcić od razu do wyciągu, a do niej T2 i potem lustrzankę. Wtedy odległość jest znaczenia krótsza. No ale w takim razie jak w praktyce wygląda zastosowanie tej złączki w całości, jak na poniższym obrazku. Jaka będzie różnica w fotografowaniu na całej złączce, a jaka będzie różnica w fotografowaniu na pół złączce?

 

astrofoto_w_projekcji_2.jpg

 

 

 

 

 

 

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie miałem okazji fotografować przelotówek P900 podczas dobrych warunków. Zazwyczaj lekkie mleko na niebie, duża wilgotność powietrza, do tego mocny wiatr. Ale w takich złych warunkach udało mi się zrobić kilka fotek. Robiłem je tydzień temu. Z ręki, bez statywu, na wydechu. Nad moją miejscowością jest akurat kanał przelotowy i latają sobie na wysokościach od 9 do 12km nad ziemią. Mam tych fotek dość sporo, wrzucam tak na szybko parę tylko po kilkudniowej zabawie tym aparatem.

SWISS Bombardier CS100

SWISS%20Bombardier%20CS100_zpskyzukqow.j

AirExplore Boeing 737

AIREXPLORE%20BOEING%20737_zpsmyubmf1q.jp

Airbus A319-114

LUFTHANSA%20Airbus%20A319-114_zpsho1bwjk

Cargo Logic Air Boeing 747-400F

Boeing%20747-400F%20G-CLAA_zpsxmtc9w6u.j

Polowanie myszołowa

111_zpsntwkwmoq.jpg

33_zpsjuiwc7z0.jpg

Ostatnio też księżyc

ce170670_o_zpspi6nztqf.jpeg

  • Like 3

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie! Będę pamiętał. Mocno ubolewam nad pogodą w tym roku. Rok temu o tej porze były doskonałe warunki do focenia. Niestety nie miałem jeszcze P900 i nic ciekawego lustrem nie mogłem sfotografować. W tym roku jak na upartego sprzęt jest, a warunki do kitu :)

 

Mam pytanko. Co do Twojego zdjęcia:

 

LOT Boeing 787  Warszawa - Nowy Jork  10943m  917km/h, rzadko leci nad Poznaniem:O

P900  f/6.5  1/500s  ISO100  357mm

Powyższe ustawienia kręciłeś w trybie M?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Tobie też przy ustawieniu przesłony w trybie M, przestawia się ona automatycznie w zależności od zwięszkania zoomu? Mam ten problem, że o ile czas naświetlania mogę ustawić i zablokować, to przysłona f wariuje w zależności od kręcenia zoomem.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PatrykS napisał:

Już teraz rozumiem. Dziękuję Wam bardzo za fachowe wytłumaczenie. Wiem, że to śmieszne, w sensie, że połączyłem te adaptery jeden za drugim, ale tak jak pisałem, jestem nowicjuszem. Teleskop kupiłem żeby zacząć przygodę z foto samolotów na wysokościach przelotowych. Obecnie robię takie zdjęcia Nikonem P900, który radzi sobie świetnie, ale wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc chciałem spróbować z teleskopem.

Mam jeszcze jedno pytanie co do fotografowania. Posiadam aparat Pentax K50 i do niego dokupiłem pierścień T2 oraz sprzedawca polecił mi dodatkowo złączkę projekcyjna okularowa GSO 1,25" / T2 (M42x0,75). Zauważyłem, że aparat mogę podpiąć na dwa sposoby:

 

Pierwszy sposób jak na poniższym zdjęciu. Czyli tak zmontowaną złączkę M42+T2 montuję z aparatem, następnie montuję  do adaptera 1,25. I tu rodzi się moje kluczowe pytanie. Skoro okular mając przed sobą dwa adaptery nie ostrzył, to jak sprawdzi się lustrzanka, skoro ma w sobie złączkę M42, która również jest podłączana do adaptera 1,25, który siedzi w wyciągu? Mniej więcej długość taka sama, Czy w tym wypadku też nie wyjdę po za zakres ostrzenia?

 

Zauważyłem, że złączkę można odkręcić i tą krótszą część przykręcić od razu do wyciągu, a do niej T2 i potem lustrzankę. Wtedy odległość jest znaczenia krótsza. No ale w takim razie jak w praktyce wygląda zastosowanie tej złączki w całości, jak na poniższym obrazku. Jaka będzie różnica w fotografowaniu na całej złączce, a jaka będzie różnica w fotografowaniu na pół złączce?

 

astrofoto_w_projekcji_2.jpg

 

 

 

 

 

 

Wow, dziwna ta konstrukcja.

Ja mam tak:

IMG_3360.thumb.jpg.99e882b04b9539191f629e8fccdbb18e.jpg

I po rozebraniu na części:

IMG_3361.thumb.jpg.2b96725b5dd6bc831a934762c9d9ec5b.jpg

 

Generalnie nie wkręcaj nic co ma 1,25" w tor światła. Tracisz przecież go wiele a światło w foto samolotów jest na wagę złota.

Połączenie powyższe dotyczy oczywiście - jak widać - wpiętego barlowa. Bez niego jest aparat i pierścień T2 nakręcony na jaskółczy ogon, który z kolei idzie do wyciągu w syncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego zapytałem o co chodzi, bo dziwna sytuacja.

Na zdjęciu pokazali dokładnie złączkę + T2 ring + aparat. Żeby tak przygotowany zestaw włożyć do Synty, muszę do wyciągu włożyć adapter 1,25, bo inaczej nie da rady. W związku z tym znowu robi się mniej więcej taka sama długość jak w przypadku mojego błędu, w senie, że łączyłem adapter 2, potem 1,25, a za nimi okular.

Mogę ten jeden element odkręcić i skrócić długość wszystkiego o co najmniej połowę, ale w takim wypadku po co produkt oferowany jest właśnie w takiej postaci a nie tej krótszej?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PatrykS napisał:

 

Na zdjęciu pokazali dokładnie złączkę + T2 ring + aparat. Żeby tak przygotowany zestaw włożyć do Synty, muszę do wyciągu włożyć adapter 1,25, bo inaczej nie da rady....

 

Na jakim zdjęciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter 1,25" w syntach składa się z dwóch części. Mówiąc po ludzku tuleję 1,25 można (nawet trzeba) wykręcić. Zostaje wtedy jaskółczy ogon z właściwym gwintem. Nie wiem czy to T2 czy M42 czy inna cholera ale ja za jego pomocą montuję EOSa 450 do synty.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jacek 2 napisał:

Adapter 1,25" w syntach składa się z dwóch części. Mówiąc po ludzku tuleję 1,25 można (nawet trzeba) wykręcić. Zostaje wtedy jaskółczy ogon z właściwym gwintem. Nie wiem czy to T2 czy M42 czy inna cholera ale ja za jego pomocą montuję EOSa 450 do synty.

 

Właśnie chodzi dokładnie o to. W takim razie odkręcam tuleję 1,25 i zostaje jaskółczy ogon z właściwym gwintem, który właśnie jest gwintem T2. Do niego wkręcam ring + lustrzanka i ok. To w takim razie dlaczego w sklepie wyjaśniali, że warto dokupić taką złączkę? Przecież ona dodatkowo wydłuża całą konstrukcję. A można by od razu połączyć do fabrycznej złączki ring i aparat.

  • Like 1

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PatrykS napisał:

 

Właśnie chodzi dokładnie o to. W takim razie odkręcam tuleję 1,25 i zostaje jaskółczy ogon z właściwym gwintem, który właśnie jest gwintem T2. Do niego wkręcam ring + lustrzanka i ok. To w takim razie dlaczego w sklepie wyjaśniali, że warto dokupić taką złączkę? Przecież ona dodatkowo wydłuża całą konstrukcję. A można by od razu połączyć do fabrycznej złączki ring i aparat.

Bo gadałeś z kimś mało kompetentnym ?

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi to stwierdzić. Wyjaśniłem, że po opiniach (między innymi z tego forum), sporo osób poleca Synte 8 do robienia zdjęć samolotom na wysokościach przelotowych. Pytałem co mi potrzeba do tego. Facet zapytał o model aparatu i powiedział, że potrzeba mi ring T2 specjalnie dobrany do odpowiedniego modelu aparatu. A potem, że warto jeszcze dokupić złączkę M42 bo daje lepsze pole do popisu. No właśnie ale jakiego, po za tym, że teraz już mniej więcej wiem, że im dalej od wyciągu - tym słabej ostrzy?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż zszedłem do piwnicy żeby zrobić zdjęcie.

Tak wygląda połączenie aparatu z teleskopem bez barlowa. Aparat, T2 i jaskółczy ogon (nakręcony na T2)

IMG_3550.thumb.jpg.0138ebc0cf7d0c13c98f7c58cc23614b.jpg

Piszesz: "że teraz już mniej więcej wiem, że im dalej od wyciągu - tym słabej ostrzy? "

Dziwny wniosek. Zestaw ostrzy w pewnym punkcie, nieważne gdzie on jest byle był w zakresie wyciągu (oczywiście im mniej tym lepiej, mniejsze ugięcie)

U mnie akurat zestaw samolotowy ostrzy gdy wyciąg jest ok 12-14mm wykręcony zarówno z barlowem jak i bez.

Jak podepnę okulary to jest ostro jak wyjadę około 35mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za fotkę i wyjaśnienie. A czy z podłączonym apartem w ten sposób uzyskujemy stałe powiększenie i nie da się go ani pomniejszyć ani powiększyć (regulując zoomem w aparacie). Możecie się teraz śmiać, nie wiem czy to głupie pytanie. Ale chodzi mi po prostu o to, czy podłączając aparat do teleskopu otrzymujemy stałe przybliżenie na obiekt ( w tym wypadku na samolot ) czy można jeszcze oddalać i przybliżać za pomocą regulacji zoomu w aparacie?

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli jeśli zbliżenie nie będzie zadowalające, to wtedy właśnie dokupuje się soczewkę Barlowa, która jeszcze bardziej powiększa "samolot" :) ?

Co do Airbusa, musiałem zrobić literówkę.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)