Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

piotrek_p

"Ja tylko sobie popatrzę i zaraz wracam..."

ID: 1   Napisano

Tak jak w tytule - wychodzę sobie tylko popatrzeć i mnie nie ma ;). Balkon albo podwórko, ze statywem lub bez, na stojąco albo siedząc. Wczoraj też wyszedłem tylko popatrzeć i siedziałem, aż chmury z powrotem przykryły mi niebo. Miałem popatrzyć sobie na Księżyc ale jakoś czyściej było na zachodzie, więc stwierdziłem, że poszukam M44 - Żłóbka w Raku. Nie mam jeszcze obycia w szukaniu, więc po prostu odbiłem w lewo od Polluksa i po chwilowym przeczesywaniu kosmosu, kurde JEST. Aż się sam zdziwiłem że jakoś tak fajnie poszło. Patrzyłem i coś sobie próbowałem szkicować. Żłóbek ładny. Tylko dlaczego Żłóbek? Początkowo myślałem że może miało być Żłobek - że niby od jakiś młodych wiekiem gwiazd? No, ale jednak Żłóbek. Nim zdążyłem osiągnąć oczekiwany efekt szkicu, chmury pokryły obiekt i musiałem poszukać sobie jakiegoś innego. Skierowałem lornetkę na Woźnicę, a dokładniej na Kapellę. Też oglądałem i szkicowałem. Później doczytałem, że to układ podwójny. W powiększeniu 15 x 70 nie dostrzegłem tego niestety. Natomiast sama Kapella przepięknie błyszczała lekko na żółto. Trochę żałowałem, że nie mam teleskopu - no może kiedyś. Na razie lornetka spokojnie wystarczy. W każdym razie chmury zaczęły docierać i tutaj więc spakowałem wszystko i wróciłem do domu. Wszyscy już spali...;) Tak było wczoraj, bo dziś chmury gęste i deszcz. Pozdrawiam!

Szkic wczorajszy przerysowany na czarny karton:

DSC01169.thumb.JPG.c9a227e3e6bafacdd0b1e331844271ce.JPG

7 osób lubią to

ID: 2   Napisano

Godzinę temu, piotrek_p napisał:

/.../ Trochę żałowałem, że nie mam teleskopu - no może kiedyś. Na razie lornetka spokojnie wystarczy. /.../

Nie żałuj, tylko jak Księżyc nie będzie przeszkadzał swym blaskiem, to po 12 maja zapoluj na 2 komety:
komety.thumb.jpg.b72a461c6e4ab94ae7b3376730584c5d.jpg
mapka na 13 maja o godz 21:48 czasu letniego (po 22 wschodzi Księżyc)

1 osoba lubi to

ID: 3   Napisano

A zapoluję 

ID: 4   Napisano

O, o, o. I to mi się podoba w Twojej relacji. Żadnej spinki czy walki ze słabymi obiektami pod wątpliwym niebem przy Księżycu. Luz i czerpanie astroprzyjemności pełnymi garściami, ma być fajnie i już.

2 osoby lubią to

ID: 5   Napisano

Skąd ja to znam ? Tak tylko się mówi "zaraz wracam".

- Wychodzę popatrzeć.

- Na długo  ?

- Góóóóra 15-20 minut.

2 godziny później ....

Skradam się na paluszkach by nikogo nie obudzić :D 

PS. Mama i tak się obudzi ease

1 osoba lubi to

Cześć. Obserwowałem w czwartek Saturna (wstyd przyznać, ale pierwszy raz). Przez lornetkę 15x70 wyglądał bardziej na dysk i  wydawało mi się, że jakiś zarys pierścieni też był dostrzegalny (możliwe?). Saturn znajdował się dość nisko nad budynkami i mam wątpliwość czy to co widziałem to faktycznie pierścienie, czy też jakieś atmosferyczne zakłócenia. Księżyców Saturna nie dostrzegłem. Szkic dość dokładnie oddaje widok z lornetki. Pogoda nie dopisuje, więc nie dane mi było jeszcze raz zerknąć od czwartku na Saturna. Może dziś będzie lepiej ;)

Pozdrawiam!!

DSC01335.thumb.JPG.f459974fb5766e7cf4a6bd76bf582c8f.JPG

5 osób lubią to

Zdecydowanie widać pierścień w 15x70, a przy przejrzystym niebie z łatwością widać też Tytana.

3 osoby lubią to

Dnia 6.05.2017 o 08:21, karl napisał:

Skąd ja to znam ? Tak tylko się mówi "zaraz wracam".

- Wychodzę popatrzeć.

- Na długo  ?

- Góóóóra 15-20 minut.

2 godziny później ....

Skradam się na paluszkach by nikogo nie obudzić :D 

PS. Mama i tak się obudzi ease

Poczekaj aż się ożenisz ;)

@piotrek_p U mnie na powiększeniu 28x (BK707AZ2+kitowiec 25mm, więc bez szału) widać pierścienie bardzo wyraźniej oddzielone od planety i to nie muszę wcale tak bardzo wytężać wzroku, więc myślę, że na połowę mniejszym powiększeniu też może być widać, zwłaszcza, że @Alice potwierdza.

Tak. Obserwowałem przez kilka ostatnich dni Saturna i widać zarys pierścieni, czy raczej taką spłaszczoną kropkę ;)... a resztę dopowiada wyobraźnia ;) i właśnie idę pooglądać sobie niebo.

W Luncie 16x70 widze miniaturowego Saturna jak z zdjęcia. Pierścień oddzielony od planety. Ale trzeba mieć ostry wzrok żeby dojrzeć to wyraźnie.

Dokładnie, ja byłem zaskoczony, że praktycznie widać planetę z pierścieniem, ale to było na jeszcze dość jasnym niebie.

Wczorajszy urobek obserwacyjny: M22 oraz Saturn + jeszcze popatrzyłem sobie ogólnie na Drogę Mleczną. Dobrze było widać M8 Mgławicę Lagunę. Udany wieczór ;)

DSC01336.thumb.JPG.b67c0c2cdfd35252fbb7c17c7037a8d2.JPG

1 osoba lubi to