Skocz do zawartości

"Ja tylko sobie popatrzę i zaraz wracam..."


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule - wychodzę sobie tylko popatrzeć i mnie nie ma ;). Balkon albo podwórko, ze statywem lub bez, na stojąco albo siedząc. Wczoraj też wyszedłem tylko popatrzeć i siedziałem, aż chmury z powrotem przykryły mi niebo. Miałem popatrzyć sobie na Księżyc ale jakoś czyściej było na zachodzie, więc stwierdziłem, że poszukam M44 - Żłóbka w Raku. Nie mam jeszcze obycia w szukaniu, więc po prostu odbiłem w lewo od Polluksa i po chwilowym przeczesywaniu kosmosu, kurde JEST. Aż się sam zdziwiłem że jakoś tak fajnie poszło. Patrzyłem i coś sobie próbowałem szkicować. Żłóbek ładny. Tylko dlaczego Żłóbek? Początkowo myślałem że może miało być Żłobek - że niby od jakiś młodych wiekiem gwiazd? No, ale jednak Żłóbek. Nim zdążyłem osiągnąć oczekiwany efekt szkicu, chmury pokryły obiekt i musiałem poszukać sobie jakiegoś innego. Skierowałem lornetkę na Woźnicę, a dokładniej na Kapellę. Też oglądałem i szkicowałem. Później doczytałem, że to układ podwójny. W powiększeniu 15 x 70 nie dostrzegłem tego niestety. Natomiast sama Kapella przepięknie błyszczała lekko na żółto. Trochę żałowałem, że nie mam teleskopu - no może kiedyś. Na razie lornetka spokojnie wystarczy. W każdym razie chmury zaczęły docierać i tutaj więc spakowałem wszystko i wróciłem do domu. Wszyscy już spali...;) Tak było wczoraj, bo dziś chmury gęste i deszcz. Pozdrawiam!

Szkic wczorajszy przerysowany na czarny karton:

DSC01169.thumb.JPG.c9a227e3e6bafacdd0b1e331844271ce.JPG

  • Like 6

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrek_p napisał:

/.../ Trochę żałowałem, że nie mam teleskopu - no może kiedyś. Na razie lornetka spokojnie wystarczy. /.../

Nie żałuj, tylko jak Księżyc nie będzie przeszkadzał swym blaskiem, to po 12 maja zapoluj na 2 komety:
komety.thumb.jpg.b72a461c6e4ab94ae7b3376730584c5d.jpg
mapka na 13 maja o godz 21:48 czasu letniego (po 22 wschodzi Księżyc)

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Cześć. Obserwowałem w czwartek Saturna (wstyd przyznać, ale pierwszy raz). Przez lornetkę 15x70 wyglądał bardziej na dysk i  wydawało mi się, że jakiś zarys pierścieni też był dostrzegalny (możliwe?). Saturn znajdował się dość nisko nad budynkami i mam wątpliwość czy to co widziałem to faktycznie pierścienie, czy też jakieś atmosferyczne zakłócenia. Księżyców Saturna nie dostrzegłem. Szkic dość dokładnie oddaje widok z lornetki. Pogoda nie dopisuje, więc nie dane mi było jeszcze raz zerknąć od czwartku na Saturna. Może dziś będzie lepiej ;)

Pozdrawiam!!

DSC01335.thumb.JPG.f459974fb5766e7cf4a6bd76bf582c8f.JPG

  • Like 6

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.05.2017 o 08:21, karl napisał:

Skąd ja to znam ? Tak tylko się mówi "zaraz wracam".

 

- Wychodzę popatrzeć.

- Na długo  ?

- Góóóóra 15-20 minut.

2 godziny później ....

Skradam się na paluszkach by nikogo nie obudzić :D 

 

PS. Mama i tak się obudzi ease

Poczekaj aż się ożenisz ;)

 

@piotrek_p U mnie na powiększeniu 28x (BK707AZ2+kitowiec 25mm, więc bez szału) widać pierścienie bardzo wyraźniej oddzielone od planety i to nie muszę wcale tak bardzo wytężać wzroku, więc myślę, że na połowę mniejszym powiększeniu też może być widać, zwłaszcza, że @Alice potwierdza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Obserwowałem przez kilka ostatnich dni Saturna i widać zarys pierścieni, czy raczej taką spłaszczoną kropkę ;)... a resztę dopowiada wyobraźnia ;) i właśnie idę pooglądać sobie niebo.

 

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Czołem!

W zeszłą Niedzielę obserwowałem Saturna i Księżyc. 

Saturn widziany około 19.40 przy bardzo dobrym seeingu (takie przynajmniej odniosłem wrażenie), lekko drżał w okularze, ale naprawdę bardzo mało i w niczym to drżenie nie przeszkadzało. Być może to mój balkon tak drżał albo nawet cała Ziemia drżała ;).

Używałem soczewki Barlowa 2x, oraz okularu Long Eye Relief 10mm, czyli zestawowego z SW 150/750. Założyłem na chwilę filtr planetarny niebieski, ale wyraźnie pogorszył się widok planety. Pierścień widoczny bardzo ostro, choć nie zauważyłem przerwy Cassiniego. Barwa Saturna raczej jednolita - bardziej żółtawa (może to przez okular), pasów nie zaobserwowałem. Tytan doskonale widoczny.

Widok z teleskopu odwrócony, rysowany na czarnym papierze białą kredką i białym żelopisem:

DSC01378.thumb.JPG.cbe290049d45b0a0abd0a7021fc3524b.JPG

Po Saturnie przyszła kolej na Księżyc. Najfajniej widać było przez okular 25 mm i Barlowa 2x + filtr CrystalView Moon. Patrzyłem na krater Kopernika i jego okolicę. Tak wyraźnie nie miałem okazji jeszcze oglądać  powierzchni Księżyca, ze wszystkimi różnicami w barwie i szczegółami formacji. W kraterze wyraźnie widziałem środkowy kopczyk, tarasy na obrzeżach; cud, miód i orzeszki ;). Ale największe wrażenie wywarły na mnie okoliczne przestrzenie mórz i tych wszystkich całkiem malutkich kraterów na ich powierzchni, których oświetlone krawędzie lśniły jak diamenciki. Dobry to był wieczór. Pozwoliłem sobie też wykonać szybki szkic Kopernika by uwiecznic dla potomności doniosłość chwili ;)

DSC01379.JPG.eda3a93528000dc622937097f5c9039c.JPG

 

  • Like 4

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś nieprzyzwoity ten Twój Księżyc :kroliczek:

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pierwsza tegoroczna obserwacja zaliczona:)). Wyszedłem sobie na balkon i po całym prawie dniu padającego deszczu i niskich chmur pojawiły się w nich dziury. Akuratnie Orion  i  okolica. Wiatr wiał i ogólnie pi..., ale przez to seeing krystaliczny (jak dla mnie). Nie wyciągałem teleskopu, ponieważ nie chciało mi się go już rozkładać no i miałem wielką ochotę na lornetkę.  Orion przepiękny jak zawsze. M42 i M43 zachwycają mnie za każdym razem. I za każdym razem gdy patrzę na Wielką Mgławicę to się napatrzyć nie mogę. Na pewno znacie to uczucie...  Mam nadzieję, że ten wiatr przygoni lepszą pogodę w najbliższe noce. 

Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku ( oraz pogodnych chociażby dziur w chmurach, jak dziś nad Niepołomicami)!!! 

  • Like 3

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)