Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

lukost

Obiekt tygodnia 07.05.2017 NGC 5634

ID: 1   Napisano

Kwiecień i maj to tradycyjnie czas galaktycznych łowów, ale ramach, hmm, dywersyfikacji asortymentu oferowanego przez załogę OT opisywaliśmy też wiosenne gromady kuliste; gwoli przypomnienia, były to nieco rozlazłe i dość słabe gwiezdne "kleksy", skatalogowane jako NGC 5053 w Warkoczu Bereniki i 5466 w Wolarzu.
Podczas ostatniej sesji (poświęconej głównie testowaniu serii okularów Vixen SSW) przypomniałem sobie o innej ciekawej "kulce", mianowicie NGC 5634 w konstelacji Panny. Jest to chyba jedyna kulová hvězdokupa zlokalizowana w tym gwiazdozbiorze, zagubiona w dodatku wśród mrowia przynależnych Pannie jasnych galaktyk i pewnie dlatego pomijana zwykle przez obserwatorów. 
Obiekt (IV klasy koncentracji) ma jasność ok. 9.5mag i jest raczej niewielki (rozmiar kątowy to ok. 5’; rzeczywista średnica wynosi ok. 130 lat świetlnych). Znajduje się w odległości szacowanej na 85 do 90 tys. lat świetlnych od Ziemi i ok. 70 tys. ly od centrum Galaktyki.  Badania potwierdziły powiązanie gromady z SagDEG (Sagittarius Dwarf Elliptical Galaxy), czyli jednym z najbliższych galaktycznych satelitów Drogi Mlecznej, której gromada została "podkradziona".   
Problemem jest nieco upierdliwy starhopping, mianowicie gromadka ukryta jest mniej więcej w połowie drogi między niezbyt jasnymi, lecz widocznymi bez większego trudu gołym okiem gwiazdami μ oraz  ι Vir (obie o jasności ok. 4 mag). Całe towarzystwo znajduje się na wschodnich rubieżach Panny, niedaleko granicy z Wagą; do wstępnej nawigacji można wykorzystać Spikę i betę Wagi, niemniej i tak wskazane jest użycie atlasu; nawigując z pamięci i "na czuja", raczej ciężko tam trafić.   

stellarium-014.thumb.png.e1ab1530fbd1624fc7e313c7123aed28.png

Bliskość gwiazdy HD 127119 (pomarańczowego olbrzyma o jasności 8 mag, zlokalizowanego od strony południowo – wschodniej) utrudnia dostrzeżenie gromady w lornetach. Oba obiekty dzieli jedynie 1.3' i poświata gwiazdy po prostu ją "zagłusza". Gdyby nie to nieszczęśliwe sąsiedztwo, gromada stanowiłaby stosunkowo łatwy łup dla lornetek 15x70  i mniejszych. Przy obserwacjach teleskopowych ten problem znika, a doklejona gwiazdka staje się miłym akcentem, hmm, estetycznym, podobnie jak w przypadku gwiazdy G Scorpii i pobliskiej NGC 6441. 

NGC5634-NRGB.jpg

źródło: http://www.astrosurf.com/antilhue/ngc5634.htm

Z moich notatek wynika, że:
- w teleskopie szesnastocalowym (400/ 1800, Pentax XW 7 mm) mimo sporego powiększenia nie udało się rozbić gromady, choć na obrzeżach ewidentnie „mrowiła", można natomiast wyodrębnić nieco jaśniejsze centrum,
- w dwunastocalowcu (300/1500, Vixen SSW 7 mm, ES 6,7 mm) było podobnie, choć bez tak wyraźnego efektu "mrowienia",
- lorneta 100 mm ukazała pojaśnienie doklejone do gwiazdki, mimo sporej apertury wcale nie tak oczywiste,
- jeśli chodzi o paczanie przez "siedemdziesiątkę" to do dziś mam zagwozdkę, bo niby wyzerkałem jakąś niesymetryczność w poświacie wokół gwiazdy, ale przekonany do końca nie byłem...
W lornetce 12x56 nie udało mi się jej dostrzec, niemniej jestem niezmiernie ciekawy, jakie są wasze doświadczenia w tym względzie. 

Fakt, być może NGC 5634 jest niepozorna, może droga dojścia nie należy do najłatwiejszych, ale przecież obserwacje tego typu "wynalazków" też mogą sprawić sporo frajdy. Obiekt szczególnie polecam posiadaczom średniej wielkości dwururek, dla których może być niezłym sprawdzianem jakości optyki, jak i własnego doświadczenia obserwacyjnego.  

Najbliższy, majowy nów to ciągle dobry czas na podjęcie próby obserwacji, więc o ile tylko pogoda dopisze, spróbuj i daj znać, jak poszło!

7 osób lubią to

ID: 2   Napisano

Obserwowałem ją niemal rok temu, gdy jeszcze pogoda pozwalała popatrzeć w niebo... W tym roku to szkoda gadać, w moich okolicach w tym roku warunki do obserwacji miałem ze 3 razy może. Może ten ostatni przed latem nów coś zmieni?

Rok temu po spoglądnięciu w 100mm lornetę odnotowałem "położona przy linii trzech gwiazdek, niewielka, skoncentrowana ale dość wyraźna".

2 osoby lubią to

ID: 3   Napisano

To jeszcze dopisz w jakim powerku ją złapałeś; skoro była wyraźna, to pewnie wszedłeś w "teleskopowy" zakres powiększeń. ;)

ID: 4   Napisano

Oj, parę sezonów próbowałem ją złapać w 15x70, a dorwałem już chyba za czasów fujinonowych, czyli w 16x70. 
Trzeba wyzerkać poświatę HD 127119, a następnie dopatrzeć się jej asymetryczności (owa wyciągnięta poświata jest szukaną gromadą). O ile dobrze pamiętam, w 10x50 ta sztuka zupełnie się nie udała.
Przy najbliższej okazji podejdę do owej kulki z Tereską. 

ID: 5   Napisano

1 godzinę temu, lukost napisał:

To jeszcze dopisz w jakim powerku ją złapałeś

Tego moja notatka nie zawiera, a szkoda. Przy oglądaniu DSów stosuję tylko dwa powiększenia: 30x i 60x. 60x (źrenica 1,6mm) to moja najsilniejsza broń na wszelakie paskudy które wolą pozostać ukryte, także zakładam że podejście do NGC 5634 zakończyłem właśnie przy powiększeniu 60x.

Spróbowałem wczoraj kolejnego podejścia do kulki z lornetką 12x56, tym razem pod bieszczadzkim niebem - jednak z podobnym skutkiem co ostatnio... za to w lornecie 25x100 widok jest smakowity. :)