Skocz do zawartości

Pytanie nowicjusza odnośnie montażu i jego perspektyw


Florek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Usprawiedliwię się zawczasu, żeby nikogo nie zdenerwować ani nie zrazić być może trywialnym pytaniem...jestem kompletnie zielony, dopiero uczę się nieba i na razie oglądam je po prostu okiem. Codziennie odszukuję sobie jakieś kilka wybranych obiektów na niebie (jak widać bo przez ostatni tydzień ciągle chmury). Ewentualnie używam rosyjskiej (a w zasadzie chyba radzieckiej jeszcze) lornetki Tento 20x60 , która w mojej opinii kompletnego amatora daje radę...chociaż jest trochę ciężka.

Do rzeczy! Noszę się z zamiarem kupienia pierwszego sprzętu do obserwacji dzięki któremu będę "bliżej" nieba. Z tego co czytałem dobrym krokiem jest mocna lornetka/ teleskop. Wymyśliłem więc taki chytry plan i chciałbym, żeby ktoś ocenił na ile to ma sens i czy w ogóle ma to sens.

Czytałem opinie , że dobrym montażem jest montaż typu AZ3. Czy w takim razie nie logicznym posunięciem było by zainwestować w niego, umocować do niego lornetkę i zbierać powoli na teleskop? Da się w ogóle wykorzystać montaż teleskopowy do lornetki (tak, dokładnie, aż tak zielony jestem)? Kupiłbym lornetkę (jeszcze nie zdecydowałem dokładnie jaką, przeglądam forum i wątki) , zakupił do niej montaż solidny a w przyszłości wykorzystał ten sam do teleskopu.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam i mam nadzieję, że za 10 lat jak będę bardziej doświadczony to może wrzucę tutaj jakąś fotkę z astrofotografi, bo to mój cel w daaaalekiej przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA.

15 minut temu, Florek napisał:



Czytałem opinie , że dobrym montażem jest montaż typu AZ3. Czy w takim razie nie logicznym posunięciem było by zainwestować w niego, umocować do niego lornetkę i zbierać powoli na teleskop? Da się w ogóle wykorzystać montaż teleskopowy do lornetki (tak, dokładnie, aż tak zielony jestem)? Kupiłbym lornetkę (jeszcze nie zdecydowałem dokładnie jaką, przeglądam forum i wątki) , zakupił do niej montaż solidny a w przyszłości wykorzystał ten sam do teleskopu.

Co o tym sądzicie?
 

Wszystko wszędzie idzie zamontować, Małe przeróbki i się uda. Pytanie tylko czy to ma sens. Lornetka i AZ3 to raczej było by niewygodne połączenie. Statyw lornetkowy jest zdecydowanie wyższy co daje obserwatorowi komfort. Przy AZ3 podczas obserwacji musiał byś się trochę pogimnastykować.

Chyba, że...

... ponyślisz nad takim rozwiązaniem. To by miało sens.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź i również witam.

Zwyczajnie jak zobaczyłem kwoty statywów to zacząłem się zastanawiać czy oni tak serio z tymi tysiącami monet ;) Więc z oszczędności chciałem połączyć jedno z drugim.

Nie pomyślałem o wysokości. Faktycznie pewnie będzie mocno niewygodne...no i sprawa w sumie rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pod lornetką mam budżetowego Camrock'a. Ideałem nie jest ale jak na moje potrzeby wystarcza.

http://astrofotografiaszymon.blogspot.com/2015/03/statyw-camrock-th-70.html

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)