Skocz do zawartości

Teleskop dla 40 -latka :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Od lat interesuję się astronomią, obserwacje prowadziłem lornetką oraz marketową "lunetą" o której nie warto nawet wspominać. O dziwo, nie zniechęciły mnie te wynalazki i dojrzałem do kupna teleskopu z prawdziwego zdarzenia. Mieszkam na przedmieściach Bielska-Białej w domku z ogrodem. Nie wykluczam samochodowych wycieczek na pobliskie szczyty (Przegibek, Magurka itp.). Chciałbym najwięcej czasu poświęcić obserwacjom planet, oraz mgławic. Astrofotografię wykluczam. Budżet, jaki posiadam to 2 300 zł. I teraz prośba do Was, który z poniższych sprzętów wybralibyście, czy może jest jeszcze bardziej korzystny wariant o którym nie wiem?

opcja 1

opcja 2

opcja 3

Z góry dziękuję za pomoc. :dance:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to maja być tylko obserwacje wizualne , rozważ zakup Newtona na montażu dobsona.  W tym budżecie spokojnie jakiś 8-10 calowy teleskop jest w zasięgu.  Oczywiście jest to dużo cięższy i mniej mobilny sprzęt , ale możliwości ma nieporównywalnie większe.  Inna opcja to zamiast inwestować w paralaktyka z goto i ten refraktorek,  pomysł nad dobrą lornetą. Co dwoje oczu to nie jedno :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(subiektywnie)

Jeśli ma to być sprzęt do wizuala to newton na dobsonie z możliwie największym lustrem... za 2300 można kupić używanego 12 calowego newtona (305mm zwierciadło). Jest to docelowy sprzęt większości wizualowców. Przy ogniskowej 1500mm planetki z taką aperturą czekają już tylko na dobry seeing ;)

Do mgławic tylko apertura więc doradzam szukanie dużego używanego newtona - j.w.

Doradzam poszukać używanej synty na giełdzie naszego forum lub astromaniak.pl lub astropolis.pl ...

Miałem do czynienia z 12calową pełną tubą GSO i nie jest taka groźna (kupiłem za 2 tysiaki i sprzedałem za 2 tysiaki).

Radzę nie upierać się przy nówce - chyba, że jest się już doświadczonym astroamatorem i che się zakupić "ostatni sprzęt docelowy" (ale zawsze chce się więcej :)))

Odradzam lornetki i refraktory mniejsze niż 150mm....

 

P.S. miałem takiego newtona i był świetny:  teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=2039&lunety=Teleskop_GSO_Dobson_12%27%27_DeLuxe_305/1500_

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualne mgławice i galaktyki to tylko Newton, a więc na Dobsonie. Z czasem możesz pokusić się o platformę do niego by zwiększyć komfort obserwacji. Można ją zbudować samemu, lub z pomocą kolegów. Albo kupić.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wynalazki z goto sobie odpuść z linków, tak jak poprzednicy 10 calowy teleskop newtona z montażem dobsona, jeśli chcesz nowy to masz dobry mieszczący się w budżecie Newton GSO deluxe 10 calowy, no i nie zapomnij o folii badera do teleskopu aby słońce obserwować. Jak się wciągniesz później może dokupisz lepsze okulary plus filtr mgławicowy klasy minimum oriona ultrablock.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim odpuść "goto". Cała przyjemność z obserwacji polega na samodzielnym odnalezieniu obiektu :) Nie będę odkrywczy, bierz 10" lub 12", jak Cię wciągnie to fajnie a nawet gdyby nie to taki sprzęt spokojnie odsprzedasz bez wielkiej straty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko zostało już powiedziane. Newton 10" na początek dla Ciebie będzie idealny. 12" to już niezła "krówka". Ale i tu możesz mierzyć. 

W zaplanowanym budżecie brał bym 10" i do tego jakieś okulary. Oczywiście wszystko z drugiej ręki. :)

pzdr.

Szymon.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki i liczny odzew. Przyznaję, że jestem zaskoczony Waszymi radami. Z tyłu głowy siedzi mi hasło "najlepszy jest refraktor"  a tu wszyscy, jak jeden mąż radzą 10 calowego Newtona. Teraz mam dopiero prawdziwą zagwozdkę :)).

Jestem z natury wygodny, dlatego chciałem mieć "GoTo". Jeśli mam rozważać wybór Newtona z Dobsonem, muszę wiedzieć jedną rzecz. Czy w tego typu montażu jest możliwe prowadzenie elektryczne za obserwowanym obiektem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton jest jasnym obiektywem f4 lub f5 a duże lustro to dużo światła w okularze. To najważniejsze cechy do obserwacji galaktyk i mgławic. Przy planetach można dać barlowa x2 a nawet x3 i mieć kosmiczny obraz. Refraktor to kontrastowy obiektyw. Najlepszy do fotografii, ale ma swoje spore ograniczenia. Zawsze każda konstrukcja ma swoje za i przeciw. Trzeba to rozpatrzyć i podjąć decyzję. Podałeś jakie obiekty chcesz obserwować, to ci wszyscy radzą jaki .... taki.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kombiii napisał:

jak wygląda prowadzenie takiej "krowy" za obserwowanym obiektem?

Jedną rączką a nawet paluszkami - jak dobrze chodzące dziecko :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson obraca się wokół osi pionowej i poziomej Montaż azymutalny. W osi poziomej istniej możliwość zablokowania jego ruchu przez dokręcenie jednej rękojeści. Przez szukacz celujesz wstępnie teleskopem, a potem w okularze zaczynając od najdłuższej ogniskowej - małego powiększenia. Rękoma obracasz teleskop wokół odpowiednich osi śledząc obiekt w okularze. Przy czym siedzisz sobie wygodnie na krzesełku przy teleskopie. Można nawet pokusić się o dedykowane krzesełko do obserwacji wizualnych, ale ja stosuję zwykłe krzesło turystyczne. Długotrwałe obserwacje nie są problemem. Nasze oczy maja ograniczenie szczególnie w nocy. Trzeba im dać jak najwięcej światła inaczej niewielu lub nic się nie widzi. Dlatego teleskop lustrzany Newtona jest tu najlepszym w tej cenie.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kombiii napisał:

jpatka, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jestem coraz bliżej decyzji. Parę rzeczy jeszcze muszę przemyśleć, na przykład zakup nówki, czy używki?

sugeruję poszukać 12calowej używki ;). Kupisz 10 cali i będzie "dwucalica złośliwa" :)) ....

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kombiii napisał:

Dwucalica złośliwa to żałość, że nie kupiło się większej średnicy, a mogło? :)

policz sobie pole powierzchni lustra 10 cali i 12 cali.... to nie są 2 cale kwadratowe więcej powierzchni ;) . Różnica w ilości światła zebranego przez 10 i 12 cali jest olbrzymia. Po zakupie 10tki przy obserwacjach stwierdzasz w pewnym momencie: "....hmmmm, miałbym 12tkę to bym dostrzegł te ramiona...." no i to jest początek tej choroby :).

P.S. Pamiętaj , że mając 12cali dwucalica też Cię dopadnie :)) albo 4calica ;) albo....

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce marudzić ale może być tak, że po prostu autorowi po kilku nocach odechce się nosić tą "krowę". Jeszcze zależy jaką osobą jest, ile musi nieść i jakie auto ma. Jestem "zwolennikiem" Newtona ale wiem, że to może zniechęcić.

Ale oby nie ! Możesz kombiii kupić, spróbować i się okaże. Jak coś to sprzedasz za tyle co kupisz (używany).

 

PS. Wiadomo, że koło o dwa razy większej średnicy nie ma dwa razy większej powierzchni ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Waszym poradom, jestem na 90 % zdecydowany, by kupić 10 calowego Newtona.

Zostały tylko dwie kwestie. Pierwsza, może śmieszna dla fachowców, dla mnie istotna - czy teleskop mogę przechowywać w stalowym, nieogrzewanym garażu, czy musi on być przechowywany w temp. pokojowej?

 

Druga, to fakt, że nikt z kolegów nie wziął pod uwagę teleskopu systemu Maskutowa-Cassegraina. Czy to jest aż taki badziew, że nie warto sobie nim zaprzątać głowy? Ill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pyt 1 mogę Ci zaraz odpowiedzieć. Ja moją 10" trzymam od roku w nieogrzewanym obserwatorium. Nic się nie dzieje. A tuba 150/750 jest już w budce 3 lata i też z wszystko z nią ok. Być może po dłuuuuuuższym czasie  na jakiejś śrubce może pokazać się delikatna rdza. U mnie wyszło na przeciwwagach przy montażu. Optyce nic nie grozi. Zabezpiecz tylko tubę jakimś pokrowcem z materiału. Ja mam przykrycie materiałowe plus luźno rzucona na górę folia. Trzymanie telepka w warunkach zbliżonych do tych na zewnątrz ma swoje plusy. Przed obserwacją nie trzeba chłodzić lustra. :)

Przy okazji. Gratuluję wyboru. :)

pzdr.

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szdom1, dzięki za wyjaśnienia, w domu nie mam miejsca na taką "krówkę" - moja żona teleskop wyobraża sobie jako półmetrową lunetkę na statywie fotograficznym. Gdyby wiedziała, co się pojawi za niedługo w garażu ... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za nic w świecie nie mów jej o gabarytach ani też nie wspominaj o cenie teleskopu. :) Mówię ci to z autopsji. W tym temacie mam duże doświadczenie. :))

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)