Skocz do zawartości

Teleskop dla 40 -latka :)


Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, kombiii napisał:

 

Czy  system Maskutowa-Cassegraina został celowo tu pominięty, jako kiepski wybór?

To system sprawdzający się w obserwacjach obiektów US. Dłuda ogniskowa, tzw - ciemny teleskop. Na DSO tylko jasne obiekty. No chyba, ze minimum 8" apertury i reduktor ogniskowej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami kolegów, zakupiłem teleskop Newtona Sky Watcher na montażu Dobsona, ale ... o średnicy zwierciadła 8 cali.

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379&gclid=CLT7wcWd8dMCFcSSGAodcK4M8g

Po przekopaniu się przez tony różnych opinii, autorytatywnie stwierdzam, ze taka średnica spokojnie wystarczy na moje potrzeby. Być może w przyszłości, jakaś 12 calowa krówka zagości na moim podwórku, nie wiem :) Różnicę budżetową przeznaczę na zakup filtrów i okularów (jakich, jeszcze nie wiem).

Dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 to swietny wybór na początek. Pozwoli ci się oswoić z gabarytami  takiego teleskopu. Sam mialem ten sprzęt na wyposażeniu , to dobry kompromis między mobilnoscią a wielkością lustra. 

Jak znam życie i doświadczenia wielu z nas, jesli wciągniesz się , dopadnie cię kiedyś choroba zwana "dwucalicą " albo zamarzy  ci się astrofotografia.  Koniec końców zmiana sprzętu i tak wydaje się nieunikniona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2017 o 11:23, gryf188 napisał:

Synta 8 to swietny wybór na początek. Pozwoli ci się oswoić z gabarytami  takiego teleskopu.

Też tak myślę. Głodny jestem obserwacji i nie mogę się doczekać przesyłki. Na razie szlifuję gwiazdozbiory ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2017 o 19:37, kombiii napisał:

szdom1, dzięki za wyjaśnienia, w domu nie mam miejsca na taką "krówkę" - moja żona teleskop wyobraża sobie jako półmetrową lunetkę na statywie fotograficznym. Gdyby wiedziała, co się pojawi za niedługo w garażu ... :P

Żony zawsze dowiadują się na końcu :)

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Hagen napisał:

Tylko nie mów tej swojej drugiej "połówce" ile ta nasza "astromania" kosztuje

Z Syntą to nie jest źle bo jest korzystny stosunek cena/gabaryty sprzętu :)) Ale nie wyobrażam sobie jak oznajmić żonie że kupiłem 5-cio centymetrowy krążek szkła za tysiaka :P 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DarX86 napisał:

Z Syntą to nie jest źle bo jest korzystny stosunek cena/gabaryty sprzętu :)) Ale nie wyobrażam sobie jak oznajmić żonie że kupiłem 5-cio centymetrowy krążek szkła za tysiaka :P 

Stanąłem przed tym dylematem właśnie :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DarX86 napisał:

Z Syntą to nie jest źle bo jest korzystny stosunek cena/gabaryty sprzętu :)) Ale nie wyobrażam sobie jak oznajmić żonie że kupiłem 5-cio centymetrowy krążek szkła za tysiaka :P 

Zawsze mozna powiedzieć, że z biżuterią jest jeszcze gorzej. No i zakupić coś ładnego, np. z okazji rocznicy. Wtedy te numery łatwiej przechodzą ;)

Temat tzw. WAF był niegdyś wałkowany na Astropolis :diablatko:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zacznij od Tripletu Lwa znajdującego się między gwiazdami 52 L Leo, a 53 K Leo (3 galaktyki w środku Lwa) . Poniżej mapka:
Lew.thumb.jpg.b260706eb941f90acc54b249dc402b70.jpg
Na przedłużeniu Delta Leo, a Theta Leo jest gwiazdka 73 N Leo, a obok niej kolejne 3 galaktyki :))
Udanych łowów!

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ok  23:25 na południu. ..( dokładniej sprawdzisz w stellarium ) bedziesz miec przelot ISS . Ja wczoraj probowalem ją trochę wyostrzyc ok 21szej ale za szybko przeleciala ;)

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei, mam już w kolekcji Saturna, Księżyc, Jowisza i treningowo liczne gwiazdy. Kilka razy, prócz oglądanego obiektu, widziałem przeloty satelitów, przelot ISS widziałem przedwczoraj, gołym okiem. Triplet Lwa jest łakomym kąskiem, ale łysy teraz świeci chyba zbyt mocno ... Blush

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)