Skocz do zawartości

Dokładność wbudowanej poziomicy HEQ5


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Szybkie proste pytanie. Czy kiedykolwiek ktoś z Was poddał w wątpliwość dokładność wskazań oczka poziomicy w obudowie głowicy HEQ5? Kilka dni temu wystawiłem sam trójnóg montażu, który przed założeniem głowicy wypoziomowałem z użyciem zwykłej 80cm poziomicy budowlanej. Według tego co pokazywała poziomica, trójnóg był w idealnym poziomie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem, że według wbudowanej poziomicy, montaż jednak nie był w poziomie. Dodam, że we wstępnej fazie upewniłem się że nogi są rozłożone prawidłowo a głowicę założyłem ostrożnie i delikatnie ją dokręcilem tylko śrubą centralną (bez zakładania rozpórki). Ktoś ma podobne doświadczenia?

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że HEQ5 nie ma poziomicy :) A jeśli masz na pewno HEQ5 i ma on poziomicę, to wrzuć zdjęcie, bo będzie to oznaczać, że w ciągu ostatniego roku SW odświeżył ten montaż.

Przez analogię do innych modeli, które poziomicę mają, to jej dokładność jest przypadkowa i nie należy traktować tego jako pewną informację. Poziomice często są byle jak i krzywo wklejone.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek to nazwać, jest to oczko z zaznaczonym środkiem, w który trzeba wprowadzić bańkę powietrza. Zasada działania tak jakby poziomica.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

SkyWatcher EXPLORER-200PDS EQ6 R PRO SynScan GOTO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ORIENTACYJNA poziomica o bardzo ograniczonej dokładności . Takie oczko dokładali przez jakiś czas do naklejenia na podstawę do różnych montaży, między innymi do HEQ5 . O jej dokładności świadczy fakt, że jest przyklejana do montażu na miękkiej gąbkowej warstwie samoprzylepnej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2017 o 11:06, Jurek77 napisał:

Witajcie. Szybkie proste pytanie. Czy kiedykolwiek ktoś z Was poddał w wątpliwość dokładność wskazań oczka poziomicy w obudowie głowicy HEQ5? Kilka dni temu wystawiłem sam trójnóg montażu, który przed założeniem głowicy wypoziomowałem z użyciem zwykłej 80cm poziomicy budowlanej. Według tego co pokazywała poziomica, trójnóg był w idealnym poziomie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem, że według wbudowanej poziomicy, montaż jednak nie był w poziomie. Dodam, że we wstępnej fazie upewniłem się że nogi są rozłożone prawidłowo a głowicę założyłem ostrożnie i delikatnie ją dokręcilem tylko śrubą centralną (bez zakładania rozpórki). Ktoś ma podobne doświadczenia?

A brałeś pod uwagę dokładność poziomicy budowlanej? tak się składa, ze stawiałem ostatnio garaż i w trakcie zakupu poziomicy w Castoramie sprawdzałem trzy i każda pokazywała co innego !!!!!!

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż zdjęcie tej poziomicy, bo mnie ciekawość zżera :)(tej w montażu)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, ja u siebie też poddałem w wątpliwość działanie tego oczka...wypoziomowałem tradycyjnie... później  jak już raz w danej lokalizacji poświęciłem czas na dokładne ustawienie za pomocą drift-aligment to regulacji góra-dół nie dotykam, oczko używam do zgrubnego ustawienia... później luneta biegunowa i polarna przesuwana na okrąg na zadaną godzinę z regulacją lewo-prawo śrubkami montażu oraz regulacja góra dół tylko nóżkami statywu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)