Skocz do zawartości

Problem z prowadzeniem EQ6


Rekomendowane odpowiedzi

Setup: EQ6 paskowany, Newton ATM 8", SBIG2000XM (kamera mono, z kołem i chipem do guidingu)
Problem: podczas prowadzenia w osi zaznaczonej na wykresie w Maximie jako Y charakterystyczne schodki (ale to jeszcze nie problem), co w pewnym momencie skutkuje "przeskoczeniem" czegoś gdzieś i utratę gwiazdki do guidingu. Po wznowieniu guidingu wszystko idzie dobrze do kolejnego przeskoczenia.
Ktoś ma pomysł gdzie szukać przyczyny? Montaż z relatywnie małym przebiegiem, niedawno był paskowany i tu doszukuję się przyczyny tylko nie wiem co mogło pójść nie tak? Przy ustawianiu na obiekty montaż nie wydaje żadnych podejrzanych dźwięków, które mogłyby sugerować, że coś tam przeskakuje. Poniżej zrzuty z Maxima, strzałką zaznaczyłem moment, w którym pojawił się komunikat "Star faded".


Tu wszystko niby jest OK, widać schodki ale nie ma tragedii:

Guider_test1.thumb.jpg.5e690ca80ad4b7bac05f3c6a485f9e1a.jpg

 

Poniżej widać moment kiedy coś przeskakuje i efekt tego przeskoku na fotce:

Guider_test2.thumb.jpg.ec09c90e661e317651b3db8becdc0fbc.jpg

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

Sprawa jest dość prosta. Masz duźy błąd ustawienia na Polaris

To jest całkiem prawdopodobne, bo montaż stoi w obserwatorium na statywie, nie mam piera i mogłem go np. kopnąć ;) tylko nie mogę wymyślić "algorytmu" co po kolei się dzieje, że występuje nagły przeskok. Obserwowałem to kilka razy i wyraźnie w pewnym momencie gwiazdka po prostu znika, jest, jest, jest i po którejś tam ekspozycji nagle jej brak. Czy możesz wytłumaczyć mi co się wtedy dzieje? Lubię kłaść się spać z myślą, że rozumiem problem.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w montażach SW, ale podobny problem - okresowe jak gdyby kopnięcia w osi konkretnie RA miałem kiedy poluzowało mi się mocowanie łożysk ślimaczka (2 śruby palcowe) Ja kopnięcia miałem większe - dochodziły do 1,5. Przyczyną pośrednią było też parę ,,zębów czasu" na tym ślimaczku. Po wymianie na nowy i dokręceniu/skasowaniu luzu problem poleciał w kosmos :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz okres tych ząbków na osi Y około 100 sekund to ten błąd jest znaczny. 

Nie potrafię Ci powiedzić co może być przyczyną, ale ważniejsze jest że w takim stanie montaż nie ma prawa dobrze prowadzić. 

Trzeba usuwać po kolei błędy.

U mnie w Takahashi takie walnięcie powodowała nóźka pszczoły która nie wiem jak tam wlazła i zakonserwowana w smarze jeżdziła po ślimaku . Wpadłbyś na to? :D

Niezaleźnie od wszystkiego sprawdź kable, czy gdzieś nie zahaczają, czy jakikolwiek element wyposażenia  nie ma luzu i nie przemieszcza się co jakiś czas. Montaż podejrzewałbym i rozbierał na końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, masz gdzieś log zapisany tekstowy? Na wykresie masz tylko błąd prowadzenia, a przydałoby się jeszcze wiedzieć, kiedy były korekty wprowadzane. 

A w miejscu gdzie dałeś strzałkę w ogóle nie było pomiaru, czy błąd po prostu "uciekł" poza skalę i go nie ma na wykresie? Napisz jeszcze czym guidowałeś (chipem wewnętrznym?). Wykres w Y wskazuje tak jak pisze Maciek na błąd ustawienia na biegun plus za duża ustawiona wartość Min. move w Y, ale to pod warunkiem, że korekta była tylko w miejscu, gdzie kończy się ząbek. Jeśli korekty były wprowadzane cały czas, a dopiero po takiej "akumulacji" następował uskok, to pewnie masz za luźny pasek i/lub za mocno dociśnięty ślimak w Y. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam EQ6, ale nie znam jeszcze jego budowy wewnętrznej bo mój pracuje zadowalająca .... powiem tak jeśli obserwujesz "dokładną-periodyczność" efektu to faktycznie skłaniałbym się do łożysk, pasków, itp..... jeśli obserwujesz "quasi-periodyczność" to przyczyny szukałbym dodatkowo na zewnątrz (tak jak ktoś wspominał, kable, może przeciwwagi, jakiś luzu na piggibackach , może coś ze statywem), w żadnym z powyższych nie podejrzewałbym kłopotów z ustawieniem na polarną

ps. ostatnio maiłem dziwny problem po "wschodniej" i "zachodniej" stronie prowadzenia... z jednej strony nienaganne z drugiej nie udało się zebrać materiału bo "coś się działo"

po namyśle problem zidentyfikowałem jako za słaby docisk na hamulcu, w czasie następnej nocy wszystko w wróciło do normy

ps2. nie znam MaximDL, ale domyślam się, że skoki związane z driftem pomiędzy kolejnymi ekspozycjami są tam jakoś rozsądnie zrobione tak aby nie zaskakiwać użytkownika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sformatuj sobie jakoś po ludzku ten wykres :) Pod strzałką masz kilka opcji, które warto zmienić - ustawić ciągłe linie zamiast trójkątów, dać wyświetlanie korekt i zmienić skalę na arcsec (to wymaga wpisania poprawnych danych teleskopu w file/settings/site and optics, oraz prawidłowej wielkości piksela guidera (najczęściej się sama sczytuje). Taki wykres będzie znacznie prościej analizować.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli amplituda tych schodków mieściłaby się np w 1 arcesc, to by znaczyło że jest super :) Bo w zasadzie takich schodki to jest najlepsze, co można mieć w DEC - pod warunkiem, że amplituda jest mała. To oznacza, że oś sobie powoli dryfuje i co jakiś czas montaż to koryguje. Nie przestrzeliwuje korektą na drugą stronę i nie walczy z luzami, co jest najgorszym przekleństwem. Ale jeśli tam jest amplituda 2-3 arcsec, to znaczy, jak jolo pisze, że masz za duży min move - montaż robi korekty jak błąd jest już zbyt duży. Ale jeśli korekty występują gdzieś poza załamaniami schodków, to coś jest bardzo nie tak (i faktycznie może to być luźny pasek).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety log autoguidera nie był włączony ale nadrobię to na kolejnej sesji, ustawię też odpowiednio parametry wykresu. Niestety w pośpiechu nie zauważyłem, że dodałem nie ten zrzut ekranu, na którym chciałem pokazać jaki jest efekt finalny zgubienia gwiazdki przez guider. Strzałka pokazuje moment, w którym błąd jest tak duży, że wychodzi poza zakres (o co pytał Łukasz).
Gdyby nie zepsute ujęcia pewnie nie drążyłbym tematu, bo skoro działa to po tykać ale niestety jest jak poniżej. Czy w tym przypadku oś Y to oś DEC czy Mateusz podałeś tylko jako przykład? Zawsze wydawało mi się że tak jest ale wolę dopytać.

Guider_test3.thumb.jpg.f70de9edc8fd37818dccd2579f6f724d.jpg

P.S. Guiduję oczywiście chipem wewnętrznym SBIGa, już działa ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba by jakoś zgrać z korektami :( Bo jeśli gwiazdka zginęła po wykonaniu korekty, to można szukać czegoś w mechanice. Ale jeśli tubus tak poleciał bez korekty, to możliwe, że coś go szarpnęło. Następnej nocki włącz logowanie i włącz pokazywanie korekt na wykresie :) 

Y to oś Dec u Ciebie - wskazują na to ząbki piły spowodowane słabym ustawieniem na biegun - teleskop dryfuje w jedną stronę :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Y to chyba zawsze jest Dec w Maximie.

No, problem jest spory. Może masz spory luz na ślimaku RA? Gdyby nie ta regularność, to można by podejrzewać też nagły wiatr.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy skasowane, żadnych odgłosów charakterystycznych przy zbyt mocno dociśniętym ślimaku. Wiatr też odpada. Problem daje się odtworzyć, nie ma reguły ale 10min bez przeskoku rzadko się zdarza. Jestem coraz bardziej skłonny twierdzić, że to problem mechaniczny. Nawet wymyśliłem sobie, że skoro Y to DEC, to mógłbym zapuścić ekspozycję bez guidingu i jeżeli to nie ten problem to dostanę najwyżej pojechane gwiazdki ale bez bez przeskoku.
Rzeczywiście za luźny pasek w DEC? Hmmm...

M13-0001L.jpg.8e076c2b61f7ca1c68c9fe7d2664b268.jpg

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

Jak skorelujesz korekty z błędami prowadzenia to (przynajmniej mi) może sporo się rozjaśnić.

To jest zdjęcie z ostatniej sesji testowej, następna będzie "po nowemu". Może będziesz się nudził jak Twój setup posłusznie będzie się prowadził, mogę Cię wtedy wpuścić do Astrogołębnika przez TV ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to poprawne użycie, ale takie zjazdy mam "po meridian flipie" z PHD2 i EQMOD - przed flipem muszę ponownie kalibrować "po tej samej stronie" montażu. Inaczej efekt jak tu murowany. 

Póki guiding i kalibracja były po tej samej stronie - wszystko przebiega jak należy. Łączę się przez eqdir (hitec), nie próbowałem "przez słuchawkę" Synscana, i tylko przez EQMOD - jak będzie okazja spróbuję przez słuchawkę i sterownikami SkyWatchera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, amr napisał:

Nie wiem, czy to poprawne użycie, ale takie zjazdy mam "po meridian flipie" z PHD2 i EQMOD - przed flipem muszę ponownie kalibrować "po tej samej stronie" montażu. Inaczej efekt jak tu murowany. 

Póki guiding i kalibracja były po tej samej stronie - wszystko przebiega jak należy. Łączę się przez eqdir (hitec), nie próbowałem "przez słuchawkę" Synscana, i tylko przez EQMOD - jak będzie okazja spróbuję przez słuchawkę i sterownikami SkyWatchera.

PHD nie ma informacji zwrotnej od montażu o jego pozycji, więc nie wie o zaistnieniu flipa. A flip powoduje odwrócenie kierunków guidingu, więc konieczne jest takie samo odwrócenie kalibracji. Inaczej korekty są aplikowane w przeciwne strony. Maxim, jako że kontroluje montaż, ma informację o pozycji i automatycznie uwzględnia odwrócenie kalibracji po flipie (co więcej również przy zmianie deklinacji przeskalowuje sobie kalibrację). Dzięki temu Maximowi starczy jedna kalibracja na zawsze, jeśli nie zmienimy ustawienia kamerki, a PHD wymaga jej przy każdej zmianie kadru lub flipie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opcjach phd2 jest "invert czy reverse after meridian flip".

Mnie to wygląda na jakiś babol albo w elektronice (puls źle zinterpretowany) albo błąd w EQMOD przy aplikowaniu pulsu (różne znaki + - w zależności po której stronie montażu jest aktualnie tuba) co skutkuje złym kierunkiem ruchu - to nie dzieje się od razu, przez jakiś czas montaż prowadzony jest poprawnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2017 o 20:07, zarek napisał:

 

M13-0001L.jpg.8e076c2b61f7ca1c68c9fe7d2664b268.jpg

ale zaraz, jak mam rozumieć powyższe zdjęcie? najpierw kilkanaście(dziesiąt) prowadzonych sekund później "przesunięcie" i kolejne naście sekund guidowanych? pytam bo nie znam Twojego programu do prowadzenia i nie wiem jak interpretować pierwsze zrzuty...

jeśli tak to rodzi się drugie pytanie czy to drugie guidowanie było na tej samej gwiazdce czy załapała się jakaś inna ?  I czy za drugim razem była w tym samym miejscu pola widzenia guidera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amr napisał:

W opcjach phd2 jest "invert czy reverse after meridian flip"

Hmm, może jednak dorobili tą funkcjonalność. Niby da się tam połączyć bezpośrednio przez EQMod, więc PHD powinien dać radę odczytać RA i Dec montażu. To może błąd jest gdzie indziej.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj było troszkę inaczej, bo dopiero godzinie stało się to "coś". Załączam log i wykres guidera, niestety nie potrafię wyłączyć tych cholernych prostokątów (korekt). Żeby było prościej wrzucam kilka ostatnich linijek z loga.

UT Time,   Star X,  Star Y, OffsetX, OffsetY,  Corr X,  Corr Y,  Bright
22:59:44,  232.04,  427.39,    0.04,    0.39,   -0.12,   -0.01,    2500
22:59:48,  232.06,  426.98,    0.06,   -0.02,    0.00,   -0.02,    2859
22:59:51,  231.96,  426.99,   -0.04,   -0.01,    0.00,    0.01,    2424
23:00:03,  232.06,  427.19,    0.06,    0.19,   -0.06,   -0.02,    2401
23:00:07,  231.78,  427.18,   -0.22,    0.18,   -0.05,    0.10,    2154
23:00:11,  231.60,  427.12,   -0.40,    0.12,   -0.03,    0.18,    2796
23:00:14,  231.56,  427.31,   -0.44,    0.31,   -0.10,    0.19,    2397
23:00:18,  231.68,  427.02,   -0.32,    0.02,    0.00,    0.14,    2588
23:00:21,  231.88,  427.41,   -0.12,    0.41,   -0.13,    0.05,    2805
23:00:25,  232.35,  427.17,    0.35,    0.17,   -0.05,   -0.15,    2695
23:00:29,  232.48,  427.33,    0.48,    0.33,   -0.10,   -0.21,    2573
23:00:33,  232.56,  427.19,    0.56,    0.19,   -0.06,   -0.25,    2038
23:00:36,  232.58,  427.12,    0.58,    0.12,   -0.04,   -0.26,    2671
23:00:40,  232.40,  437.33,    0.40,   10.33,   -2.00,   -0.11,     692
23:00:45,  Guide Star Fade
23:00:48,  Guide Star Fade

guider_test0.thumb.jpg.566d8c7839c49b13e03ecd8ec54e4b6b.jpg

Włączyłem też zapis obrazów guidera i chyba wiadomo o co chodzi. Moim zdaniem jest to problem mechaniczny ponieważ widać wyraźnie przesunięcie gwiazdki w momencie naświetlania (2s) kiedy to nie są wydawane żadne komendy z korektami. Z loga właściwie też to wynika.

guider_img.jpg.442f1f876ec837b9890d5c9915cee5f5.jpg

Co o tym myślicie?
Na pewno sprawdzę montaż w osi DEC.

Track.log

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zarek napisał:

guider_img.jpg.442f1f876ec837b9890d5c9915cee5f5.jpg

Co o tym myślicie?
 

Dokładnie tak jak było u mnie tylko w RA i gwiazdki były poziomymi kreskami. Tak jak napisałem wcześniej - luz na śrubach palcowych łożysk ślimaczka. Po dokręceniu kopnięcia zniknęły.
Tam masz gdzieś luz albo za mocno skręcone.... Albo, czego nie życzę bo to pieniądze :(  na ślimaczku jakiś uszczerbek/uszczerbki, nawet maluteńkie takie coś powodują. Obejrzyj go dokładnie. Takie to już b. duże:

http://www.forumastronomiczne.pl/uploads/monthly_2016_09/IMG_9193.JPG.d15a8cdc2279494ea8f5fd261356f66b.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

PHD nie ma informacji zwrotnej od montażu o jego pozycji, więc nie wie o zaistnieniu flipa. (...)

PHD2 już ma, zarówno informację o filpie jak i deklinacji.

6 godzin temu, zarek napisał:

Włączyłem też zapis obrazów guidera i chyba wiadomo o co chodzi. Moim zdaniem jest to problem mechaniczny ponieważ widać wyraźnie przesunięcie gwiazdki w momencie naświetlania (2s) kiedy to nie są wydawane żadne komendy z korektami. Z loga właściwie też to wynika.(...)

To trochę zależy od tego jak wszystko jest zaimplementowane w tle. W Maximie w okienku zaawansowanych ustawień guidera jest również pole, gdzie można podać opóźnienie pomiędzy ekspozycją i korekcją i jak pracowałem z ASI120MM w trybie WDM to musiałem tam wpisać np 1.5s żeby korekcja mi nie wchodziła w ekspozycję. Ale u Ciebie to raczej sprawa mechaniczna, musiałbyś przejrzeć oś Dec. Spróbuj też może przy wizualu ją sprawdzić - wstaw jakiś krótki okular (tak ze 200x) i zobacz co się dzieje jak poruszasz pilotem osią Dec w obu kierunkach przy niskich szybkościach 1-2x. 

Może też coś się kolebie w torze optycznym i po przekroczeniu jakiegoś położenia / nachylenia teleskopu np LG się gibnie, albo wyciąg. Ale chyba nie, bo to jednak zawsze się dzieje w jednej płaszczyźnie Dec tylko ...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Dokładnie tak jak było u mnie tylko w RA i gwiazdki były poziomymi kreskami. Tak jak napisałem wcześniej - luz na śrubach palcowych łożysk ślimaczka. Po dokręceniu kopnięcia zniknęły.

Jacek, w EQ6 nie ma śrub mocujących łożyska ślimaka, są za to nakrętki z gwintem zewnętrznym, które dostępne są po odkręceniu tej czarnej zaślepki. Czy o to Ci chodziło?

1.jpg.49a268d7069a04bcd3d0a8086dda698b.jpg

1 godzinę temu, jolo napisał:

Ale u Ciebie to raczej sprawa mechaniczna, musiałbyś przejrzeć oś Dec. Spróbuj też może przy wizualu ją sprawdzić - wstaw jakiś krótki okular (tak ze 200x) i zobacz co się dzieje jak poruszasz pilotem osią Dec w obu kierunkach przy niskich szybkościach 1-2x.

Też tak myślę dlatego przy najbliższej okazji przejrzę tą część montażu. Pomysł z wizualem bardzo dobry, podzielę się wynikam.

2 godziny temu, jolo napisał:

Może też coś się kolebie w torze optycznym i po przekroczeniu jakiegoś położenia / nachylenia teleskopu np LG się gibnie, albo wyciąg. Ale chyba nie, bo to jednak zawsze się dzieje w jednej płaszczyźnie Dec tylko ...

Tutaj nie szukałbym problemu, wszystko spasowane na H7 ;)

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, zarek napisał:

Jacek, w EQ6 nie ma śrub mocujących łożyska ślimaka, są za to nakrętki z gwintem zewnętrznym, które dostępne są po odkręceniu tej czarnej zaślepki. Czy o to Ci chodziło?

1.jpg.49a268d7069a04bcd3d0a8086dda698b.jpg

 

Dokładnie tak, ja w tym miejscu mam nakrętki palcowe, napisałem mocujące łożyska ślimaka ale to to samo. No i obejrzyj pod lupą ślimaczka.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zarek napisał:

Dzisiaj było troszkę inaczej, bo dopiero godzinie stało się to "coś"....

 

... i dlatego mechanikę montażu zostawiłbym w spokoju, zająłbym się analizą zdjęć....  wcześniej myślałem co musiałoby się u mnie stać aby uzyskać takie hantle ... ja mam oddzielny teleskop do guidowania i wyszło mi, że np. jakiś luz na piggyback (była jeszcze inna teoria ale ona odpadła jak pokazałeś uciekającą gwiazdkę)...

później doczytałem w pierwszym poście " SBIG2000XM (kamera mono, z kołem i chipem do guidingu) "  i już dalej nie chcę krakać bo nie znam tej kamery...

skupiłeś się na wykresach, ale tam możesz widzieć jedynie skutek, nie przyczynę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, ggrzes napisał:

 

później doczytałem w pierwszym poście " SBIG2000XM (kamera mono, z kołem i chipem do guidingu) "  i już dalej nie chcę krakać bo nie znam tej kamery...

skupiłeś się na wykresach, ale tam możesz widzieć jedynie skutek, nie przyczynę

To jest idealny czipek do guide, widzi wszystko co główna rurka, jest umiejscowiony nad czipkiem głównym tak jak on na sztywno i nigdy nikt nie miał problemu z guide przy jego pomocy. Sztywność i ta sama rura to idealne zalety do tego celu. Tu nic nie może się poluzować, nie tu jest przyczyna.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ggrzes napisał:

skupiłeś się na wykresach, ale tam możesz widzieć jedynie skutek, nie przyczynę

No skoro na wykresach jest skutek i sam proces guidingu przebiega od strony software poprawnie to przyczyna musi być w mechanice

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)