Skocz do zawartości

Problem z prowadzeniem EQ6


Rekomendowane odpowiedzi

Michał a ty ten montaż paskowałes? Skupiłeś się na ślimaku a być może to wina paska lub któregoś z kółek. Wada jednej z tych rzeczy bo nie śmiem stwierdzić, że coś jest źle dobrane skutkować może tym, że co jakiś czas ząbek paska nie wchodzi idealnie w rowek kółka a co za tym idzie następuje przeskok? Może i tak, może i nie, sprawdzić warto.

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprawdziłem montaż i rzeczywiście pasek był luźny tyle że w osi RA. Po naciągnięciu 10x600s bez problemu. Dziękuję wszystkim za pomoc, jeżeli w dłuższej perspektywie czasu okaże się że jednak to nie to, wrócę tu ;)

Jeszcze jedno spostrzeżenie, zawsze ustawiałem czas naświetlania guidera możliwie najkrótszy, żeby tylko widzieć gwiazdkę (1-2s). Przy wydłużeniu czasu do 6s zauważyłem, że jest lepiej, guider nie goni seeingu a przy w miarę przyzwoitym ustawieniu montażu na Polarną takie przerwy w korektach są do przyjęcia

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zarek napisał:

(...)Jeszcze jedno spostrzeżenie, zawsze ustawiałem czas naświetlania guidera możliwie najkrótszy, żeby tylko widzieć gwiazdkę (1-2s). Przy wydłużeniu czasu do 6s zauważyłem, że jest lepiej, guider nie goni seeingu a przy w miarę przyzwoitym ustawieniu montażu na Polarną takie przerwy w korektach są do przyjęcia

Czas ekpozycji guidera to nie tylko dryft w deklinacji, trzeba też mieć w tyle głowy błąd okresowy montażu. W EQ6 w zależności od egzemplarza to może być np +- 8" albo +- 30", a cały cykl trwa tyle, co obrót ślimaka, czyli około 10 minut. Nie wiem czy wyznaczałeś już PE swojego montażu, ale możesz spróbować, i wtedy z analizy takiego wykresu wyjdzie, jak krótki czas guidera można stosować. Trzeba spojrzeć na miejsca, w których PE ma największe nachylenie i sprawdzić jak duże ono jest. Może się np okazać, że w takim miejscu montaż w ciągu 10s zjeżdża o 3" i wtedy czas guidera 6s może nie nadążać z korektami (zależy też oczywiście od skali zestawu). Czas guidera to kompromis, jeśli za krótko to guidujemy seeing, jeśli za długo, to nie nadążamy za zmianami PE. Im słabszej jakości montaż, tym okienko czasowe węższe :) Z pomocą przychodzą oczywiście różne PECe, np zaimplementowany w EQMODzie VS-PEC. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)