Skocz do zawartości

Nikon 6x18 ? lornetowy WALL-E, czyli zakup 50-latka na stulecie Nikona


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny używek są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od stanu zachowania konkretnego egzemplarza, ilości wyprodukowanych egzemplarzy itd.

W tej chwili na ebay'u jest wystawiona prawie identyczna lorneteczka o rozmiar większa, czyli 7x21, bez pudełka i dodatków, jedynie z paskiem i skórzanym etui: http://www.ebay.pl/itm/272671154905?ul_noapp=true

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Ekhem, ten, tego, a właściwie to po jakiego grzyba potrzebny Ci ten wynalazek? no chyba że kolekcjonujesz tego typu zabytki...

  • Tak jak napisałem na początku, kupiłem ją w ramach moich prywatnych obchodów 100-lecia Nikona ;)
  • Jakiś czas temu postanowiłem rozpocząć "kolekcjonowanie" lornetek wg zasady, żeby z każdego dostępnego powiększenia od 2x do 25x mieć jedną lornetkę, oryginalną, unikalną lub docelową. 
  • Nie stać mnie chwilowo na docelowego przy powiększeniu 6x Amplivida 6x24 z 12-stopniowym polem widzenia
  • Byłem ciekawy, co można wycisnąć (również w nocy) z tak mikroskopijnej aprertury obiektywów
  • Obcowanie z mechaniką japońskich lornetek, nawet tych 50-letnich to czysta przyjemność
  • Skusiłem się na świetnie zachowany komplet firmowy z całą papierkologią
  • Cena była na tyle atrakcyjna, że raczej nie stracę przy ewentualnej odsprzedaży
  • Nie wiem jak to się dzieje, ale bardzo często gdy wpadnie mi w oko jakaś ciekawa lornetka, to ma na obudowie logo "Nikon".
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jutomi napisał:
  • Jakiś czas temu postanowiłem rozpocząć "kolekcjonowanie" lornetek wg zasady, żeby z każdego dostępnego powiększenia od 2x do 25x mieć jedną lornetkę, oryginalną, unikalną lub docelową.

To ciekawe, fajny pomysł i zabawa na długo.

Lornetki unikalne lub oryginalne trafiają się czasem zupełnie przypadkowo, natomiast docelowe prawdopodobnie już masz wybrane, pozostaje tylko kwestia możliwości zakupu. Bierzesz pod uwagę także "połówki" , np 8,5x.....?

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Qba napisał:

Bierzesz pod uwagę także "połówki" , np 8,5x.....?

Połówki, to zawsze kusząca propozycja... :))

Tylko, że ja (przynajmniej na razie) mam półkę na lornetki a nie szafę na lornetki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jutomi napisał:

Połówki, to zawsze kusząca propozycja... :))

 

Tak, tylko potem wysiada stabilizacja i trzeba używać mniejszych mocy :))

Piszesz "... niestety mała średnica obiektywów przy 3-milimetrowej źrenicy wyjściowej robi swoje ? obraz jest delikatnie poszarzały nawet w słoneczny dzień."
Moim zdaniem to kwestia powłok. Oglądałem ostatnio współczesną lornetkę 8x25 i tam w dobrych warunkach oświetleniowych obraz był jasny i ostry, lepszy niż w kilku innych lornetkach o bardziej uniwersalnych parametrach.

Podstawowe pytanie - czy to jest lornetka której używasz czasem z przyjemnością, bierzesz do reki żeby popatrzeć, czy raczej to eksponat w prywatnym muzeum Nikona? 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qba napisał:

Podstawowe pytanie - czy to jest lornetka której używasz czasem z przyjemnością, bierzesz do reki żeby popatrzeć, czy raczej to eksponat w prywatnym muzeum Nikona? 

I cóż mam powiedzieć. Blush

To jest lornetka, którą zobaczyłem na zdjęciach na portalu aukcyjnym dwa tygodnie temu, ujęła mnie oryginalnością i prawie idealnym stanem zachowania kompletu. W poniedziałek dostarczył mi ją kurier. Przez ostatnie dni często mam ją w łapkach, żeby ją dokładniej poznać. Napisałem recenzję. Okres fascynacji minął. Optycznie jest gorsza od Visionkinga 5x25 (może poza ultraostrym środkiem kadru i brakiem AC). Mechanicznie pozostawia budżetowe współczesne wyroby daleko w tyle. Jest też niestety niewygodna w obserwacjach przez zdecydowanie za mały ER i trochę za małe pole widzenia. Jeśli kiedyś uda mi się upolować moją docelową lornetkę 6x nie nie wykluczam pożegnania z Nikonkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W trakcie piątkowo-sobotniej nocki skonfrontowałem Nikonka 6x18 z Visionkingiem 5x25 i Nikosiem 3x65.

Okazuje się, że muszę odszczekać to, co napisałem powyżej o jego zasięgu gwiazdowym niewiele większym niż gołooczny. 

Około 23.00 na ciągle ciemniejącym jeszcze niebie wszystkie trzy lornetki pokazały gwiazdki 7,9 i 8,0 w Lutni. Po prostu Nikon 6x18 pokazuje obraz bardzo ciemny, ale zasięg gwiazdowy ma proporcjonalny do apertury.

Dodatkowo, jako jedyny z całej trójki rozdzielił bezsprzecznie Albireo na dwa składniki (do czego przyczyniło się zapewne jego powiększenie) oraz pokazał zerkaniem M27. 

Najwyraźniej pokazał również M13 z dwoma gwiezdnymi towarzyszami. 

Obserwacje przez niego mają swój specyficzny urok. Z pewnością nie będzie się u mnie kurzył w szafie; będę go zabierał na kolejne nocne wypady obserwacyjne.

Szkoda tylko tego troszkę zbyt wąskiego pola i u uciążliwego ERa. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)