Skocz do zawartości

Celestron PowerSeeker 40AZ Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy forumowicze, pasjonaci. Jestem tutaj nowy, ale i nowy w swojej astro podroży. Od lat interesuje mnie co tam widnieje nad moją głową, ale zawsze chęć kupna teleskopu kończyła się słowami " eee pewnie kupa kasy parę tysięcy" no ale ostatnio stwierdziłem że na gadaniu skończyć się nie da i znalazłem, cud kupię teleskop już za 180 zł no to WOW kupuję. Kupiłem celestron PowerSeeker 40AZ no bo jak pięknie w opisie obserwacja gór księżyca, równin itp. Jowisz wenus, normalnie szok. Teleskop przyszedł i co hmmm no lipa, te wymienione jowisz, wenus a gdzie tam biała iskierka w okularze 20mm i tyle. Dzwonię do firmy o co biega, a wie Pan to taki zwykły, Pan zobaczy księżyc to jest super. No dobra siedzę do 4 na balkonie i czekam, jest oto i on, w oku 9mm jak i 20mm no jest wygląda super ale.... trzeba strasznie okiem się skupić by cokolwiek w tak małym otworze zobaczyć, jest piękne kratery po meteorytach ale ja chcę więcej jak to zobaczyć lepiej może zdjęcie jakieś czy coś.

 

Dziękuję za wysłuchanie mojej historii a teraz kochani pytanie.

- Dlaczego tylko księżyc mam niby 2 tuleje przedłużające ale tam nic nie wydać rozmazane niewyraźne itp wszystko.

- Jak zobaczyć więcej w tym okularze, może coś w stylu nakładki która pozwoli mi lepiej oglądać moim okiem, coś większego.

- Jak zrobić zdjęcie temu księżycowi w tym tak małym oczku, telefon odpada, na środku ekranu okrągły okular i bez jakości księżyc (można się domyśleć) ale nic z szczegółów zobaczyć.

- Oraz już wiem czas wymeinić na lepszy, ale czy z niego coś jeszcze da się wyciągnąć? i jak coś jaki polecacie by zobaczyć te wszystkie piękne jowisze marsy, wenusy pierścienie itp. tak do max 1500 pln. z możliwoscią podpięcia może lustranki, aparatu telefonu czy coś.

 

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc i wyrozumiałość dla świeża ka i dziękuję

 

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mleko w kartonie, każde również jest opisane wspaniale, kartony kolorowe, uśmiechnięte krowy, cena kusi, a żeby ono miało coś wspólnego z prawdziwym mlekiem od krowy...?

Widzisz, gdybyś skonsultował się ze sklepem jeszcze PRZED zakupem a nie po, każdy uczciwy sprzedawca natychmiast zasugerowałby Ci inny sprzęt. Co najmniej 100 zł więcej wystarczyłoby, żebyś zamiast półproduktu, bo to co kupiłeś to nawet zabawką nie można nazywać, kupił co najmniej zadowalający, początkujący teleskop. Mam na myśli refraktor (inaczej: luneta) o obiektywie co najmniej 70 mm i ogniskowej większej niż 500-700 mm.

To co masz aktualnie nie za bardzo nadaje się, aby doinwestowywać czy polepszać w celu poprawy widoków. Nawet nie oddasz tego czegoś za bardzo komukolwiek jako prezent, no chyba że kogoś niezbyt lubisz... :D

Nie musisz, jako początkujący, wydawać zaraz 1500 zł na teleskop. Za ok. 600-700 zł możesz mieć refraktor o obiektywie 90 mm, ogniskowej 900 mm, który pokazuje już całkiem sporo w obiektach, które opisujesz i może dać Ci sporo frajdy. Można też mieć teleskop zwierciadlany 13 cm-średnicy, ale to ciężkie kowadło i niekoniecznie przypada do gustu początkującym jego sposób działania (montaż paralaktyczny). A jeśli nie nowy teleskop, to na giełdzie w tej kwocie też można już "poszaleć".

Na przyszłość warto zadzwonić do sklepu sprzedającego teleskopy i przed zakupem po prostu się poradzić. Nikomu, (uczciwemu) sklepowi astro, ani tobie nie zależy na sprzedawaniu badziewia, ponieważ każde sprzedane badziewie to kolejny niezadowolony klient lub kolejny potencjalny zwrot/reklamacja, no chyba że kupiłeś w jakimś "markcie" gdzie nawet na AGD niezbyt dobrze się znają, to już inna sprawa.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Windforce napisał:

Mleko w kartonie, każde również jest opisane wspaniale, kartony kolorowe, uśmiechnięte krowy, cena kusi, a żeby ono miało coś wspólnego z prawdziwym mlekiem od krowy...?

Widzisz, gdybyś skonsultował się ze sklepem jeszcze PRZED zakupem a nie po, każdy uczciwy sprzedawca natychmiast zasugerowałby Ci inny sprzęt. Co najmniej 100 zł więcej wystarczyłoby, żebyś zamiast półproduktu, bo to co kupiłeś to nawet zabawką nie można nazywać, kupił co najmniej zadowalający, początkujący teleskop. Mam na myśli refraktor (inaczej: luneta) o obiektywie co najmniej 70 mm i ogniskowej większej niż 500-700 mm.

To co masz aktualnie nie za bardzo nadaje się, aby doinwestowywać czy polepszać w celu poprawy widoków. Nawet nie oddasz tego czegoś za bardzo komukolwiek jako prezent, no chyba że kogoś niezbyt lubisz... :D

Nie musisz, jako początkujący, wydawać zaraz 1500 zł na teleskop. Za ok. 600-700 zł możesz mieć refraktor o obiektywie 90 mm, ogniskowej 900 mm, który pokazuje już całkiem sporo w obiektach, które opisujesz i może dać Ci sporo frajdy. Można też mieć teleskop zwierciadlany 13 cm-średnicy, ale to ciężkie kowadło i niekoniecznie przypada do gustu początkującym jego sposób działania (montaż paralaktyczny). A jeśli nie nowy teleskop, to na giełdzie w tej kwocie też można już "poszaleć".

Na przyszłość warto zadzwonić do sklepu sprzedającego teleskopy i po prostu się poradzić. No chyba że kupiłeś w jakimś "markcie" gdzie nawet na AGD niezbyt dobrze się znają, to już inna sprawa.

Dziękuję Ci serdecznie na wyczerpującą wypowiedź, a powiedz proszę czy z tego co mam da się jakoś domowym sposobem ogarną zdjęcia np z lustrzanką czy nawet telefonem, tak dla siebie nie na pokaz oczywiście zdjęcia.

Piszesz że za 600-700PLN mogę mieć coś co wg Ciebie będzie dobre i w końcu spełnię marzenie i zobaczę więcej. Jeśli byśmógł podac jakieś modele, czego szukać nazwy itp. oraz czy w nich będą szanse na robienie zdjęć.

Z góry dziękuję

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tym co masz. Teleskopy o oznaczeniu BK909AZ3, BK1309EQ2 nadają się w tej kwocie do robienia zdjęć komórką i nawet można podłączyć do nich lustrzankę. Pierwszy pozwala także na obserwacje krajobrazu, jest lżejszy i łatwiejszy w obsłudze, z kolei w drugim widać troszkę więcej i jaśniej, choć niekoniecznie lepiej w przypadku tego co chcesz nim obserwować. Jeśli jednak swędzi Cię portfel, to za 1600-1800 zł kupisz wspaniały teleskop o oznaczeniu BK15075EQ3, mający aż 15 cm średnicy, świetnie wykonany, stabilny i dający duże możliwości rozbudowy, w tym również w kierunku astrofotografii.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Windforce napisał:

Daj sobie spokój z tym co masz. Teleskopy o oznaczeniu BK909AZ3, BK1309EQ2 nadają się w tej kwocie do robienia zdjęć komórką i nawet można podłączyć do nich lustrzankę. Pierwszy pozwala także na obserwacje krajobrazu, jest lżejszy i łatwiejszy w obsłudze, z kolei w drugim widać troszkę więcej i jaśniej, choć niekoniecznie lepiej w przypadku tego co chcesz nim obserwować. Jeśli jednak swędzi Cię portfel, to za 1600-1800 zł kupisz wspaniały teleskop o oznaczeniu BK15075EQ3, mający aż 15 cm średnicy, świetnie wykonany, stabilny i dający duże możliwości rozbudowy, w tym również w kierunku astrofotografii.

OK a więc odpuszczam, dziękuję.

A powiedz proszę, napisałeś od 600 do 700 kupię coś, możesz podać jakieś nazwy modele teleskopów ?

Po haśle BK15075EQ3 pojawi mi się Sky-Watcher P13065 Eq-2,  jakiś Teleskop Sky-Watcher (Synta) BK15075EQ3, itp. Czy coś do 700 zł polecasz ?

W internecie widzę coś o dopson 8 czy to jest dobre ?

Z góry dziękuję

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jak mieszkasz w Warszawie to weź BK909AZ3, bo z tego drugiego nie będzie większego pożytku w mieście, a tylko będzie zajmował więcej miejsca i będzie więcej targania po schodach. 1309EQ2 nie nadaje się do obserwacji krajobrazu, 909AZ3 już tak (inna konstrukcja głowicy oraz optyki).

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem BK130/900 trochę się trzęsie ale widoki już zacne. Planety księżyc i nawet mgławice. Trochę fotek po pstryknąłem i jakieś AVIKi. Polecam jako pierwszy fajny Newtonek:)

 

Co do refraktora to znalazłem kiedyś Bressera 70 i powiem szczerze ze to chyba minimum minimów jak na refraktor. Ale mleko w stosunku do newtona 130/900

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kombiii napisał:

Teleskop za 140 zł, zachwalany przez sprzedawcę - powiększenie 400 razy, wyciśnięte z 4 cm apertury. Wiem coś o tym, w ten sam sposób wcisnęli mi "lunetę". Gdybym wtedy poczytał internety ...

Zgadza się ale pierwszy lepszy mi się podstawił na alle właśnie ten szukałem opinie w necie ale pod jego nazwą nie ma nic, a nie mam pojęcia o tych wszystkich parametrach o których mówicie :) teraz już kapkę jestem mądrzejszy no i znalazłem to forum no i mentora Windforce Który jest już dla mnie guru :)

  • Like 2

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ok, dzięki, tylko nie zapomnij o tym że obserwacje należy prowadzić na dworze, a nie w domu przez okno, bo obraz będzie nieostry i słaby. Nie ważne czy otwarte czy zamknięte, przez okna to można sąsiadki podglądać, a nie obiekty astronomiczne. ;) Każdemu to samo powtarzam, okazuje się że ten błąd popełnia chyba z 80% początkujących. 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Windforce napisał:

Ok, ok, dzięki, tylko nie zapomnij o tym że obserwacje należy prowadzić na dworze, a nie w domu przez okno, bo obraz będzie nieostry i słaby. Nie ważne czy otwarte czy zamknięte, przez okna to można sąsiadki podglądać, a nie obiekty astronomiczne. ;) Każdemu to samo powtarzam, okazuje się że ten błąd popełnia chyba z 80% początkujących. 

Na tą chwilę na balkonie 3 piętro rozwaliłem sobie wszystko :) kupuję http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2,d697.html  i jadę w sobotę osobiście odebrać, no i stary oddać. 

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windforce A aż tak będzie źle na 3 piętrze ? jakie smutki mogą być ? nie ma problemu abym wyszedł za miasto jeśli to będzie duży problem.

robert_sz No tak wyszło że wejdzie :)

Aktualnie dziś się bawię z tym starym jeszcze raz ostatni ustawiłem go na balkonie, do tego lustrzankę na statywie i z czystej ciekawości postaram się zrobić fotę księżycowi :)

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ten jest tak zbudowany, że patrzysz w niego jakby od przodu, poza tym obracając nim za każdym razem miejsce gdzie patrzysz obraca się w innym kierunku i w zasadzie trzeba wisieć pół metra za barierka, żeby coś obejrzeć. I na koniec, teleskop z oznaczeniem EQ wymaga ustawienia osi obrotu względem Gwiazdy Polarnej, czy aby widać ją z balkonu? 909AZ3 jest w tym miejscu lepszy pod każdym względem. 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Windforce napisał:

Teleskop ten jest tak zbudowany, że patrzysz w niego jakby od przodu, poza tym obracając nim za każdym razem miejsce gdzie patrzysz obraca się w innym kierunku i w zasadzie trzeba wisieć pół metra za barierka, żeby coś obejrzeć. I na koniec, teleskop z oznaczeniem EQ wymaga ustawienia osi obrotu względem Gwiazdy Polarnej, czy aby widać ją z balkonu? 909AZ3 jest w tym miejscu lepszy pod każdym względem. 

Ała tyle teorii z znikąd odpowiedzi :) Jeśli dobrze myślę nie widzę jej na balkonie, widzę tylko jasny duży punkt, mniemam że to wenus, oraz punkt mrugający delikatnie na czerwono/biało/delikatnie niebiesko, nie, nie jest to samolot wczoraj 2 godziny go obserwowałem i ały czas stoi w miejscu delikatnie na południowy wschód ale bardziej na południe mniej więcej patrząc od horyzontu do góry w 1/4 odległosci od horyzontu, ale w teleskopie tym co mam nic nie widzę za wyjątkiem kropki mrugającej,  no ale księżyc... nie doczekałem padłem o 2:30.

Powiedz proszę czy ten 909AZ3  naprawdę zobaczę przez niego jakieś planety np. Mars Wenus Saturn itp w w miarę zadowalającej wielkości ? i jakości ? a może i uda się zrobić dobre zdjęcie ?

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również myślę nad zakupem teleskopu, dzięki za jakieś wskazówki !!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Umieramy głupi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2017 o 10:57, gomez86 napisał:

/.../ czy ten 909AZ3  naprawdę zobaczę przez niego jakieś planety np. Mars Wenus Saturn itp w w miarę zadowalającej wielkości ? i jakości ? a może i uda się zrobić dobre zdjęcie ?

Planety obserwuję przez refraktor Sky-Watcher SK909 na montażu EQ3-2 (plus prowadzenie w 1 osi) z okularami LVW 8 i LVW13.
W "909" do planet polecam okular z ogniskową 7-8mm.
Ta luneta jest długa i na balkon nie bardzo się nadaje...

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, miron napisał:

Tego małego Newtona (link teleskopy.pl) poleciłem znajomej dla jej 10 letniego syna. Chłopak jest przeszczęśliwy. Tylko wiesz, ten teleskop ma niecały metr wysokości..

Zawsze można pod teleskop podłożyć  skrzyneczkę, czy taboret.
A jak w tej rozsuwanej 13tce wygląda sprawa z brakiem wyciągu okularowego (z pokrętłami) i 2 rurki w rozsuwie? Czy "część okularowa" się nie kiwa na tych 2 pałąkach?
Jakoś 3 wyglądają stabilnie...

rozsuwany.jpg

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, chciałbym Wam serdecznie podziękować za udzieloną pomoc, dzięki Wam i Waszym poradom wczoraj kupiłem 909AZ3 

http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-90/900-AZ-3-teleskopy-1424.html

teraz tylko jak podpiąć tam lustrzankę, ale to w innym temacie będę pisał, aby tu nie zaśmiecać.

Jeszcze raz dziękuję. 

Tworzyć z pasją. Strony Internetowe Być kreatywny Sklep Internetowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, M.K. napisał:

Zawsze można pod teleskop podłożyć  skrzyneczkę, czy taboret.
A jak w tej rozsuwanej 13tce wygląda sprawa z brakiem wyciągu okularowego (z pokrętłami) i 2 rurki w rozsuwie? Czy "część okularowa" się nie kiwa na tych 2 pałąkach?
Jakoś 3 wyglądają stabilnie...

Mały z tego co widziałem ma na niewielkiej podstawce.

Wyciąg jest wkręcany, kwestia przyzwyczajenia, on innego nie zna. Nie zauważyłem by się kiwał, ten teleskop jest mały, całkiem solidnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)