Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

Mamlot

Drugi teleskop

Witam. Planuję zakup drugiego teleskopu stacjonarnego domowego z którym raczej będę współpracował tylko i wyłącznie w domu i okolicy bloku. Mój pierwszy teleskop został kupiony "w pośpiechu" co było wielkim błędem, gdyż dużego pojęcia o teleskopach przed jego zakupem nie miałem. Jest to Bresser 80/400. Z przeprowadzonych dotychczas obserwacji ustaliłem, że z dużego miasta (Poznań) nie jestem w stanie ujrzeć nim szczegółów mgławic (wczoraj dotarłem nim do mgławicy Trójlistna Koniczyna lecz wiedziałem że tam się znajduje tylko przez ułożenie najjaśniejszych gwiazd mgławicy, gromady kuliste to małe szare punkty w jego wykonaniu, metodą zerkania widać ciut więcej) , obrazy planet są zadowalające, aczkolwiek zależy mi w dużym stopniu właśnie na mgławicach (chciałbym chociaż rozpoznawać po kształcie co jest czym). Myślałem o Syntii 8", dużo dobrych opinii na jego temat w internecie się znajduję, lecz czy w Takich warunkach miejskich, w jakich się znajduję uzyskam zadowalający efekt? Prosiłbym użytkowników owego cacka, którzy również mieszkają w dużym mieście o recenzję z ich obserwacji. Jeśli ktoś poleca inny sprzęt, tańszy, o interesujących mnie możliwościach - również chętnie wysłucham. Aktualny Bresser w przyszłości ma służyć jako niewielki traveller.

Z powodzeniem używałem synty 8" na balkonie. Jednak z miasta obserwacje zawsze będą bardzo ograniczone. Mgławice na jasnym niebie niestety są słabo widoczne. Proponuje znaleźć miejscówkę poza miastem. Wtedy każdy teleskop dopiero pokazuje swoje możliwości. Ja moją 16" nawet nie próbuje obserwować z miasta, i jest to mniejsze miasto niż Poznań.

Moim problemem jest brak mobilności, co sprowadza się do ograniczeń, takich jak właśnie obserwacje z miasta większym teleskopem... Gdybyś posiadał jakieś zdj. z obserwacji w mieście tą syntą chętnie bym je zobaczył.

Ja obserwuję z miasta przez 7,4 calowego Newtona na dobsonie. Jasne krakowskie tło zabija słabe mgławice, galaktyki i komety z powodu słabej jasności powierzchniowej, ale te jaśniejsze widać, z zastrzeżeniem, że tylko najjaśniejsze ich części. Przykładowo obserwując 1.04 br. kometę 41P/Tuttle-Giacobinni-Kresak oceniłem jej otoczkę na 10', gdzie np. Piotr Guzik dał jej 30' pod ciemnym niebem, czyli 3x więcej. Do DSów, czyli mgławic, galaktyk i komet tło nieba ma ogromne znaczenie. Do gromad gwiazd (otwartych i kulistych), planet i kraterów na Księżycu to nie przeszkadza.  Najważniejsza zasada obserwacji: osłonić się od bezpośredniego światła żarówek w oknach sąsiadów, czy w lampach ulicznych, ja np zarzucam koc na ogrodzenie, żeby żadna żarówka nie świeciła mi w oko, bo boczne światło bardzo psuje obraz w okularze.

1 osoba lubi to

10 godzin temu, Mamlot napisał:

Moim problemem jest brak mobilności, co sprowadza się do ograniczeń, takich jak właśnie obserwacje z miasta większym teleskopem... Gdybyś posiadał jakieś zdj. z obserwacji w mieście tą syntą chętnie bym je zobaczył.

Nie posiadam zdjęć niestety, teleskop ten służy raczej do wizuala. Tak jak pisze poprzednik w zasięgu będą raczej gromady i planety. W największych galaktykach możliwe że będziesz będziesz widział najjaśniejsze jądro. Najsłabsze co widziałem zerkaniem z balkonu w Elblągu to wydaje mi się NGC3384 (co nie jest wielkim wyczynem poza miastem...). Oczywiście mówię o 8".

1 osoba lubi to